Pieniądze za urlop dla Rzeplińskiego. Muszyński pyta Biernata

Sędzia Mariusz Muszyński, jako szef Biura Trybunału Konstytucyjnego, wystąpił do urlopowanego wiceprezesa Trybunału Stanisława Biernata z prośbą o wyjaśnienia. W piśmie prosi o opisanie powodów przyznania byłemu prezesowi Trybunału, Andrzejowi Rzeplińskiemu, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Według Muszyńskiego mogło dojść do nieprawidłowości. Biernat przebywa obecnie za granicą i twierdzi, że nic nie wie o zastrzeżeniach Muszyńskiego.

Tusk o przyszłości Muzeum II Wojny Światowej: nie jestem optymistą

Mam bardzo osobisty stosunek do Muzeum II Wojny Światowej, nie tylko dlatego, że inicjowałem jego budowę jeszcze w roli premiera, ale też dlatego, że jestem gdańszczaninem - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 Donald Tusk. - Nie rozumiem zamieszania, które dzisiejsze władze wokół tego muzeum rozpętały - dodał.

Jaśkowiak zaprasza Glińskiego na "Klątwę"

- Ponieważ ocenianie dorobku twórcy tylko na podstawie niepewnych czy subiektywnych relacji wydaje mi się niefortunne, chciałbym zaprosić Pana Ministra na wspólną wizytę w teatrze i późniejszą merytoryczną rozmowę o spektaklu - tak brzmi zaproszenie prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka dla ministra kultury Piotra Glińskiego. Jaśkowiak chciałby wspólnie z wicepremierem obejrzeć "Klątwę" Oliviera Frljicia, który ma być kuratorem zbliżającego się festiwalu Malta.

"Dobra zmiana" w państwowych spółkach. "Wojsko zaciężne, które chce łupów i żołdu"

Miało nie być kolesiostwa i gigantycznych zarobków na państwowych posadach - osobiście obiecywał to w kampanii wyborczej prezes Kaczyński. Politycy PiS wytykali też arogancję rządzącej wtedy Platformie Obywatelskiej. Część spółek skarbu państwa opublikowała najnowsze sprawozdania finansowe, więc czarno na białym widać kto, na jakim stanowisku ile zarobił. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

Umiar i pokora według PiS? "Dobra zmiana" w stylu sprawowania władzy

Niespodziewanie gwałtownie zakończyła się spektakularna kariera Bartłomieja Misiewicza. Oprócz stanowisk w ministerstwie obrony i w radzie nadzorczej państwowej spółki - 27-latek dostał nawet medal za zasługi dla obronności kraju. O, jakie zasługi chodziło, do dziś nie wiadomo, ale dziś specjalna komisja PiS przyznała, że Misiewicz nie ma żadnych kwalifikacji do sprawowania publicznych funkcji. Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Tusk o Smoleńsku i wizycie w prokuraturze

Donald Tusk potwierdza swoją obecność na przesłuchaniu w prokuraturze w sprawie dotyczącej współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską FSB. Były premier i przewodniczący Rady Europejskiej w rozmowie z TVN24 odniósł się też do wskazań o wybuchu na pokładzie Tupolewa bomby termobarycznej. O prawdopodobieństwie takiego zdarzenia mówił w trakcie rocznicy katastrofy Jarosław Kaczyński.

"Nie wiem czy z chorągiewką". Schetyna o tym, jak przywita Tuska

- Czy będzie pan witał Donalda Tuska, który przyjeżdża (do Warszawy - red.) pociągiem? - pytała w programie „Kropka nad i” Grzegorza Schetynę Monika Olejnik. Prowadząca nawiązała do wydarzenia, które w środę pojawiło się na Facebooku pod hasłem "Powitajmy Donalda Tuska na Centralnym!”. - Wiem, że będzie w Warszawie. Na pewno się zobaczymy - odpowiedział przewodniczący PO. Były premier, obecnie szef Rady Europejskiej, ma 19 kwietnia w stołecznej prokuraturze zeznawać jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy polskich władz z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) w2 sprawie katastrofy smoleńskiej.

Sędziowie do Ziobry: Porozmawiajmy, panie ministrze. Najwyższy czas

Będziemy mieli centralne zarządzanie sądami. Czy to może usprawnić wymiar sprawiedliwości? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" sędzia Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia Iustitia. - Działanie w celu osiągnięcia takich krótkowzrocznych celów, które stawia sobie ministerstwo sprawiedliwości, nie wróży nic dobrego temu państwu - dodała sędzia Irena Kamińska, prezes stowarzyszenia Themis.

Praca, umiar i pokora według PiS. Dziś w "Czarno na białym"

Miała być praca, pokora, umiar i odpowiedzialność - tak w expose obiecywała premier Beata Szydło. Jest trwająca miesiącami afera z Misiewiczem, wypadki rządowych limuzyn i koncerty hojnie finansowane z państwowych pieniędzy. Jak wygląda dobra zmiana w stylu sprawowania władzy? Oglądaj dziś w programie „Czarno na białym” w TVN24 o 20:30.

Na szczyt NATO w Warszawie wydano więcej, niż zakładano

Koszty związane z przygotowaniem i organizacją szczytu NATO w Warszawie wynosiły 178 mln zł - poinformowało MON na swojej stronie internetowej. Przed szczytem resort obrony planował przeznaczenie na ten cel 155 mln zł. Bezpośrednio po zakończeniu odmawiał podania, ile wydano.

"Rajdowiec" z Monciaka wróci do szpitala? Tego chce prokuratura

Prokuratura Okręgowa nie zgadza się z decyzją sądu w sprawie "rajdowca" z Monciaka. Zdaniem śledczych 35-latek, który taranował ludzi w Sopocie, nadal powinien leczyć się w zamkniętym ośrodku, a nie na wolności. Zażalenie już trafiło do sądu. Decyzję o jego złożeniu konsultowano z Prokuraturą Krajową.

Komisja PiS-u "całkowicie negatywnie" oceniła postawę Misiewicza. "Nie ma kwalifikacji"

Bartłomiej Misiewicz nie ma kwalifikacji do pełnienia funkcji w sferze administracji publicznej, spółkach Skarbu Państwa i innych sferach życia publicznego - powiedział Joachim Brudziński po posiedzeniu komisji PiS badającej zarzuty stawiane byłemu rzecznikowi MON. Rzecznik rządu przekazał z kolei opinię premier Beaty Szydło, że Misiewicz nie może być zatrudniony "w żadnej instytucji, która podlega rządowi".

Prezydent wita żołnierzy NATO: służycie na obcej, ale bratniej ziemi

Przybycie wojsk NATO to historyczny moment, na który czekały pokolenia Polaków od końca II wojny światowej - powiedział prezydent Andrzej Duda w Orzyszu (Warmińsko-Mazurskie). Żołnierze przybyli do Orzysza, by bronić i odstraszać każdego wroga, który mógłby zagrozić Polsce i naszym sojusznikom - dodał szef MON Antoni Macierewicz

CBA kontroluje oświadczenia majątkowe sędziego Żurka. "Poddaję się procedurze"

Jak każdy obywatel poddaję się pełnym rygorom każdej instytucji państwa - powiedział w czwartek sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianej kontroli jego oświadczeń majątkowych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wyraził przy tym wątpliwości co do terminu wszczęcia kontroli przez CBA.

"Nie ma jedzenia ani picia!". Wezwali straż miejską do plastikowego psa

"Od co najmniej trzech dni nie dostał jedzenia. Jest na krótkim łańcuchu, a nie ma nawet wody"- takie zgłoszenie dostali strażnicy miejscy z Animal Patrolu w Łodzi. Przyjechali na miejsce i znaleźli... plastikowego psa. - Nie wiem, czy ktoś chciał sobie z nas robić żarty, czy po prostu ma słaby wzrok - wzruszają ramionami.

Spalił kukłę Żyda, pójdzie do więzienia. "Haniebny wyrok"

Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał, że Piotr Rybak jest winny nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. I skazał go, za spalenie kukły Żyda, na trzy miesiące bezwzględnego więzienia. Od pierwszej decyzji sądu odwoływał się oskarżony i prokuratura, która chciała, by mężczyzna swoje winy odpracował społecznie. Wyrok jest prawomocny. - Jest haniebny - skomentował skazany.

Zamach na autokar Borussii, jest polskie śledztwo

Polskie śledztwo w sprawie zamachu bombowego na autokar z drużyną piłki nożnej Borussii Dortmund wszczęli w czwartek prokuratorzy z Poznania zajmujący się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej - dowiedział się portal tvn24.pl.

Abp Gądecki na mszy ostro o festiwalu Malta i aborcji. Przy ołtarzu również abp Paetz

- Kulturą jest to, co uczłowiecza człowieka, a nie co prowadzi go do zezwierzęcenia - powiedział w czwartek podczas mszy krzyżma metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. Nawiązał do doniesień o zamiarach cofnięcia dotacji dla festiwalu teatralnego Malta. W trakcie homilii poruszył także kwestię aborcji. Przy ołtarzu wystąpił z nim oskarżany o molestowanie seksualne młodych kleryków abp Juliusz Paetz, któremu Watykan zaleca "życie w odosobnieniu w postawie skruchy".