Polski sierpień i wolne związki zawodowe to jedne z wielkich symboli historii, także tej powszechnej – napisał w liście do uczestników obchodów 37. Rocznicy podpisania w Szczecinie Porozumień Sierpniowych prezydent Andrzej Duda.
Pod bramą stoczni szczecińskiej, aby uczcić pamięć tamtych sierpniowych dni, zebrali się w środę przedstawiciele władz, związków zawodowych, uczestnicy tamtych wydarzeń i mieszkańcy miasta.
Szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska odczytała przesłanie Andrzeja Dudy skierowane do uczestników rocznicowych obchodów. "Polski sierpień, powołanie wolnych związków zawodowych, dokonania dziesięciomilionowego ruchu 'Solidarności' to wielkie wydarzenia-symbole. Nie tylko naszej, lecz także powszechnej historii. Dały one początek wielkim zmianom. Przyniosły koniec komunizmu i ukształtowały nowe oblicze Polski i Europy" – napisał Duda.
Rocznica porozumień szczeciński
"Przed 37 laty Szczecin był jednym z najważniejszych miejsc, gdzie rozstrzygnęły się polskie losy" – kontynuował prezydent. "Zawsze będziemy pamiętać, że to właśnie tutaj zostało podpisane pierwsze z Porozumień Sierpniowych. Szczecin, który z taką determinacją wystąpił w obronie ludzkiej godności, praw pracowniczych w grudniu 1970 roku i tak boleśnie został doświadczony również 10 lat później, odważnie rzucił wyzwanie komunistycznej władzy" – podkreślał. Prezydent zwrócił uwagę, że ideały "Solidarności" są ciągle aktualne i inspirujące. "Solidarnościowe przesłanie powinniśmy traktować jako etos założycielski, fundament wolnej Polski. Niepodległa, silna, sprawiedliwa Rzeczpospolita stanie się urzeczywistnieniem marzeń Polaków, gdy w powszechnym odczuciu wesprze się na takich podwalinach, jak dobro wspólne, podmiotowość obywateli, równość szans, poszanowanie praw pracowniczych, dialog społeczny, czy zrównoważony rozwój" - dodał. 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące sierpniowe strajki 1980 r. na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem PRL. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 r. - obalenia komunizmu i wyjścia z systemu jałtańskiego.
Autor: tmw/ja / Źródło: PAP