Zespoły nowej Krajowej Rady Sądownictwa kontynuują wysłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Jak wcześniej zapowiadano, środa ma być ostatnim dniem rozmów. W tym dniu przed zespołami KRS pojawić ma się 48 kandydatów. Przesłuchania odbywają się za za zamkniętymi drzwiami.
Jak poinformowało Biuro Krajowej Rady Sądownictwa, środowe wysłuchania zaczęły się przed godziną 9. Po zakończeniu prac zespołów - w środę po południu - niewykluczone jest spotkanie przedstawicieli Rady z dziennikarzami. We wtorek zaplanowane wysłuchania zakończył zespół zajmujący się kandydatami do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Z kolei pracujący przez trzy dni zespół zajmujący się kandydatami do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w środę wysłuchać ma 14 osób.
Zespół zajmujący się kandydatami do Izby Cywilnej wysłuchać ma 29 kandydatów, a zespół zajmujący się kandydatami do Izby Karnej - pięciu. Te dwa ostanie zespoły, ze względu na znacznie mniejszą liczbę kandydatów, którzy zgłosili się do izb Cywilnej i Karnej, obradują tylko w środę.
"Zadano mi kilka pytań"
- Ja aplikuję do Izby Dyscyplinarnej, szczególnie dopytywano się mnie o kwestie związane z odpowiedzialnością dyscyplinarną zawodów zaufania publicznego. Zadano mi kilka pytań, miałem dużo czasu na przedstawienie mojego oglądu tych kwestii - relacjonował profesor Jan Majchrowski, kandydat do Izby Dyscyplinarnej.
Pod koniec czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym - do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Jak informował wcześniej Polską Agencję Prasową rzecznik prasowy nowej KRS, sędzia Maciej Mitera, "poszczególnymi wnioskami zajmą się zespoły KRS i przedstawią rekomendacje całej Radzie, a cała KRS będzie podejmowała decyzje na posiedzeniu plenarnym". Dodał, że najbliższe posiedzenie KRS jest zaplanowane od 18 września. Natomiast przewodniczący nowej KRS sędzia Leszek Mazur zapytany przez "Rzeczpospolitą", kiedy poznamy ostateczną listę kandydatów, która trafi do prezydenta Andrzeja Dudy, odpowiedział, że "może do tego dojść jeszcze w sierpniu".
- Jako przewodniczący mam za zadanie zwołać posiedzenie Rady, jeśli zajdzie taka potrzeba - mówił. Na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło 100 kandydatur, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 74 kandydatury, w Izbie Cywilnej - 34, a na wakaty w Izbie Karnej - 7 kandydatur. Termin zgłaszania kandydatur do SN upłynął 29 lipca.
Spośród pierwotnie zgłoszonych 215 kandydatur - po wycofaniu niektórych lub uznaniu, że inne nie spełniają kryteriów - do wysłuchania pozostało poniżej 200 osób. Komunikat Biura KRS informował o łącznie 182 kandydatach zaproszonych na wysłuchania. - Każda osoba, która zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym zgłosiła się jako kandydat do jednej z czterech izb, może przyjść na to spotkanie albo nie, to jej dobre prawo. Te spotkania mają o tyle istotne znaczenie, że jest to bezpośredni kontakt - mówił we wtorek wiceprzewodniczący KRS Wiesław Johann.
Na przesłuchanie nie dotarł we wtorek między innymi sędzia Mariusz Muszyński, który ubiega się o miejsce w Izbie Dyscyplinarnej.
Obecnie sędzia Muszyński jest wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego nieuznawanym na tym stanowisku między innymi przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i Forum Współpracy Sędziów. Został bowiem wybrany na stanowisko obsadzone już wcześniej przez Sejm w poprzedniej kadencji.
- Zespół będzie podchodził do tej kandydatury jak do każdej jednej - zapewniał wcześniej poseł Stanisław Piotrowicz (PiS).
Autor: jt//kg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24