Markiewicz: nie będę się stawiał przed rzecznikami dyscyplinarnymi

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz oświadczył w czwartek, że nie stawi się na wezwanie rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych. Jego zdaniem ich "osobiste zaangażowanie w nękanie sędziów walczących o praworządność nie gwarantuje bezstronności takich postępowań". Rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab powiedział TVN24, że to zachowanie "winno być rozpatrywane, choć oczywiście kwestii przesądzić na obecnym etapie nie sposób, jako delikt dyscyplinarny".

Aktywiści Greenpeace zakończyli protest. "To nie jest koniec działań na rzecz klimatu"

Dziesięciu aktywistów Greenpeace zakończyło w czwartek po południu akcję, która rozpoczęła się dzień wcześniej. Ekolodzy wspięli się na dźwigi portowe w Gdańsku, blokując tym samym rozładunek węgla. Policja poinformowała, że 18 osób już wcześniej zeszło z dźwigów, 10 spędziło tam noc. Z kolei straż graniczna postawiła zarzuty dwojgu aktywistom, którzy brali udział w poniedziałkowym blokowaniu rozładunku transportu węgla z Mozambiku.

Byli parą. Ona zerwała znajomość, on nie mógł się z tym pogodzić. Doszło do tragedii

26-latek najpierw wszedł do pralni na terenie Gorzowa Wielkopolskiego (Lubuskie) i zastrzelił pracującą tam młodą kobietę. Później sam - w trakcie ucieczki - został zastrzelony na terenie Niemiec. Mężczyzna miał mierzyć bronią w stronę niemieckich funkcjonariuszy. Sprawę badają śledczy z Polski i Niemiec. Mężczyzna i jego ofiara znali się od dłuższego czasu. Byli nawet parą. Kilka miesięcy temu kobieta zerwała jednak znajomość. On nie mógł się z tym pogodzić. Nękał kobietę, został za to nawet skazany.

Koalicja Obywatelska wnioskuje o dokończenie posiedzenia Sejmu w ciągu 10 dni

Posłowie Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek do marszałek Sejmu, by rozpoczęte w środę, ostatnie w tej kadencji posiedzenie izby, zostało dokończone w ciągu 10 dni, a nie po wyborach parlamentarnych. - Problemem jest jakiś diabelski plan, który powstał w głowie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego - przekonywał poseł Cezary Tomczyk.

"Podły, parszywy naród". Sędzia Dudzicz "nie pamięta" antysemickiego wpisu, śledztwo trwa

"Podły, parszywy naród, nic im się nie należy" - taki wpis o Żydach umieścił w 2015 roku na internetowym forum użytkownik podpisujący się jako "jorry123". Według ustaleń prokuratury jego autorem jest Jarosław Dudzicz, ówczesny sędzia Sądu Rejonowego w Słubicach, a obecnie członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa - napisała "Gazeta Wyborcza". Sędzia Dudzicz na pytanie dziennikarzy o wpis odparł, że "w tej chwili nic takiego nie pamięta". - Jeżeli wyjaśnienia sędziego Dudzicza nie będą dla nas przekonujące (...), istnieje możliwość odwołania go przez Radę - poinformował przewodniczący nowej KRS sędzia Leszek Mazur.

Prokuratorzy składają zawiadomienie w sprawie Ziobry. Do premiera, nie do prokuratury

Prokuratorzy ze stowarzyszenia "Lex Super Omnia" złożyli zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Zbigniewa Ziobrę. Skierowali je jednak nie do prokuratury, a do kancelarii premiera, gdyż "nie potrafili określić jednostki prokuratury niezależnej od ministra". Członkowie prokuratorskiego stowarzyszenia domagają od szefa rządu "zapewnienia warunków do przeprowadzenia obiektywnego i sprawnego śledztwa".

"Poniżali, wyzywali i szarpali uczniów". Dwoje nauczycieli stanie przed sądem

Nauczyciele Barbara W. i Marek K. są oskarżeni o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad uczniami Szkoły Podstawowej w Starych Bielicach (Zachodniopomorskie). Oboje nie przyznają się do winy. - Stwierdzili, że uczniowie byli po prostu niegrzeczni, nieposłuszni i, żeby jakikolwiek porządek zajęć utrzymać, musieli zastosować tego rodzaju sposoby - mówi Ryszard Gąsiorowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. A wśród tych "sposobów" - według śledczych - było między innymi zaklejenie uczniowi ust taśmą klejącą.

Program PiS "w formie grubej książki". Sasin: drukuje się w tej chwili

Mamy pewną strategię mówienia o programie. Będziemy mieli serię konwencji, gdzie pokażemy nasze rozwiązania, a potem pokażemy całość w formie grubej książki - zapewniał w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Jacek Sasin, pytany o program wyborczy Zjednoczonej Prawicy. Odnosząc się do założeń zaprezentowanych przez Koalicję Obywatelską, stwierdził, że "to są opowieści dla naiwnych dzieci, które są w stanie uwierzyć kłamcom".

"Tylu manipulacji, półprawd, jakie wyrzucił z siebie premier Morawiecki, nie słyszałam już dawno"

Środowa debata w Sejmie nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry była dosyć smutna, bo tylu manipulacji, półprawd, nieprawd, jakie wyrzucił z siebie premier Mateusz Morawiecki, dawno nie słyszałam - stwierdziła w "Kropce nad i" w TVN24 liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka. Historyk, kandydat PiS w wyborach do Sejmu Zbigniew Girzyński, odniósł się do afery hejterskiej. - Odpowiedzialność polityczną w trybie natychmiastowym poniosła osoba, która w tym zakresie popełniła rzeczy, których popełnić nie powinna - ocenił.

Wniosek o odwołanie Ziobry odrzucony

Sejm w środę wieczorem odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wcześniej odbyła się debata. - Mieliście być książętami sprawiedliwości, jesteście rycerzami hejtu i nienawiści - mówił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. - Wasz wniosek jest bezprzedmiotowy, odnosicie się do rzeczywistości, która została szybko naprawiona - odparł premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do opozycji.

"To wydarzenie, które w normalnym państwie obaliłoby rząd"

Mieliśmy do czynienia z ewidentnym zamachem na trzecią władzę i to na jej wysokich przedstawicieli. W naszym kraju to wydarzenie prawdopodobnie nie obali nikogo poza byłym już wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz, eurodeputowany Sojuszu Lewicy Demokratycznej i były premier. Odniósł się do doniesień o zorganizowanym hejcie wobec sędziów.

Losowanie zamiast wyborów?

Czy lepiej od polityków mogliby rządzić zwykli ludzie wybierani w drodze losowania? O tym kontrowersyjnym pomyśle, w programie Andrzeja Morozowskiego "Tak jest", rozmawiali dr hab. Sławomir Sowiński z UKSW i Jacek Żakowski z tygodnika "Polityka".