Scysja wokół kalendarza Tuska. "Harmonogram wszystkich światowych przywódców jest napięty"

17 czerwca to nowy termin przesłuchania szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, ustaliło prezydium sejmowej komisji śledczej do spraw VAT - poinformował w środę jej przewodniczący Marcin Horała. Wcześniej odniósł się też do historii korespondencji wniosku o przesunięcie terminu przesłuchania szefa Rady Europejskiej. "Najsłynniejszy list w Polsce dotarł" - napisał w środę rano Horała.

"Chciał zabić wiele osób". Areszt dla napastnika ze szkoły

Marek N. wtargnął uzbrojony do szkoły, postrzelił sprzątaczkę i uczennicę. 18-latek miał planować atak od dawna, inni uczniowie informują o wpisach na jego profilu w mediach społecznościowych. Usłyszał zarzuty, a prokuratura zawnioskowała o areszt dla niego. Sąd się zgodził. N. najbliższe trzy miesiące spędzi w oddziale psychiatrii sądowej w areszcie śledczym w Szczecinie.

Annie policjant złamał rękę, Mikołaja ciągnął po ziemi, a teraz ich oskarża

Blokowali marsz narodowców, siedząc na ulicy. Gdy policjanci ich usuwali, Annie złamali rękę, a Mikołaja ciągnęli kilka metrów po ziemi za kajdanki przypięte do jego nadgarstka. Kazimierz stał z boku i po prostu się przewrócił, bo jest niepełnosprawny. Teraz Anna, Mikołaj i Kazimierz stają przed sądem. Są oskarżeni o fałszywe zeznania i napaść na policjantów.

Zmiany w rządzie Morawieckiego. Giełda nazwisk

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego rząd Mateusza Morawieckiego czeka rekonstrukcja. Mandat europosła zdobyło pięcioro ministrów, troje wiceministrów, a także rzeczniczka jego gabinetu. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan nie wykluczył, że rekonstrukcja będzie szersza. Według nieoficjalnych informacji odejść ma także minister finansów Teresa Czerwińska. Stanowisko może stracić minister sportu Witold Bańka, który został wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej. W związku z tym pojawiają się pytania o nazwiska kandydatów na ich następców. Oficjalnych decyzji jeszcze nie ma.

"Wszyscy w krawatach, a ja jak ten wieśniak"

- Dasz radę. Znam lepszych, co ku*** nic nie wiedzą - wspierał we wtorek w Sejmie Krzysztofa Jurgiela z Prawa i Sprawiedliwości prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Były minister rolnictwa obejmie mandat europosła. - Sporo umiem już, ale... - mówił Jurgiel. Materiał "Szkła kontaktowego".

"Kobiety dają nam wolność". Debata z udziałem Krystyny Jandy

Krystyna Janda dołączy do grona laureatów medalu "Za Mądrość obywatelską". Z tej okazji w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK odbędzie się debata pod hasłem "Kobiety dają nam wolność". Do uczestnictwa w niej, prócz Jandy, zostały zaproszone Ewa Lipska, Maria Potocka i Iga Dzieciuchowicz.

Prezydent i prezes PiS interweniują w sprawie losu stada dzikich krów

"Minister Krzysztof Ardanowski oraz Główny Lek. Weterynarii Bogdan Konopka zapewnili mnie, że szukają szczęśliwego rozwiązania dla stada z Deszczna" - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do sprawy dzikiego stada krów, które ma zostać wybite. W tej sprawie interweniował również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Morawiecki po unijnym szczycie: nie rozmawialiśmy o personaliach

Nie rozmawialiśmy na szczycie Unii Europejskiej praktycznie o żadnych personaliach, tylko o procesie, procedurze wyboru osób na najważniejsze stanowiska. Polska jest otwarta na dalsze rozmowy – mówił dziennikarzom w samolocie z Brukseli premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu unijnego szczytu.

Jaki: w europarlamencie chcę się bić o wymiar sprawiedliwości

W przyszłym tygodniu złożę dymisję - zapowiedział w środowej "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN24 i w tvn24.pl wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który zdobył mandat europosła. W Parlamencie Europejskim będzie się toczyła walka o prawo do reformowania własnego wymiaru sprawiedliwości - stwierdził.

Szczerski po rozmowach w Białym Domu: negocjacje Polski i USA w kulminacyjnym punkcie

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski po rozmowach w Białym Domu, wyraził nadzieję, że planowane na 12 czerwca spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem będzie miało "przełomowy charakter" dla polskich starań o zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce. Dodał, że strona polska ma nadzieję na podpisanie z Waszyngtonem również innych umów, między innymi gospodarczych.

Szczerski w Waszyngtonie: rozmowy dotyczące ważnych tematów bliskie konkluzji

Jesteśmy bliscy zakończenia kilku ważnych tematów w rozmowach polsko-amerykańskich dotyczących obecności wojskowej USA w Polsce, dotyczących współpracy gospodarczej, przyszłości inicjatywy Trójmorza, także kwestii wizowej - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w Waszyngtonie. Przebywa tam z dwudniową wizytą w związku z przygotowaniami do spotkania w Białym Domu prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Dojdzie do niego 12 czerwca.

"Nie da się wygrać w Polsce wyborów, formułując przekaz oparty na anty-PiS"

- Została obalona teza obecna w mediach, ale także w analizach, że wzrost frekwencji szkodzi Prawu i Sprawiedliwości - powiedział w "Kropce nad i" prof. Waldemar Paruch, politolog, doradca premiera i szef Centrum Analiz Strategicznych. Odniósł się w ten sposób do wyników niedzielnych wyborów do europarlamentu. Ekonomista z Polskiej Akademii Nauk, prof. Ryszard Bugaj przekonywał, że PiS wygrało, ponieważ "opozycja była bardzo słaba".

500 złotych dla niepełnosprawnych? Karczewski: przed wyborami "chyba nie"

Wiemy, że jest potrzebne dla nich takie wsparcie i takie wsparcie będzie - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Odniósł się do obiecanego przez premiera jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego dodatku dla niepełnosprawnych. Skomentował także zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w eurowyborach.

Dyrektor ECS: główne obchody będą się odbywały na naszym terenie. Porozumienie ws. rocznicy wyborów 4 czerwca

Związkowcy porozumieli się z dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w sprawie uroczystości planowanych w Gdańsku 4 czerwca na Placu Solidarności . Jest zgoda na świętowanie i stanowcze "nie" dla wystąpień politycznych. - Mamy nadzieję, że wszyscy będą przestrzegać tego porozumienia - mówi Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący stoczniowej Solidarności.

"Pięć najważniejszych stanowisk" i "możliwe różne układy sił". Morawiecki w Brukseli

Chcemy, żeby obsada najwyższych stanowisk w Brukseli służyła budowie Unii Europejskiej silnej, wolnej od protekcjonizmu - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że dla Polski ważne jest, aby obsada tych stanowisk w Unii została dokonana w oparciu o "zasady konsensusu" między państwami członkowskimi. Ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość "może wpłynąć bardzo pozytywnie i stabilizująco na przyszły rozkład sił" w Parlamencie Europejskim.

Tusk do opozycji: gdybyście mieli się podzielić, to zastanówcie się trzy razy

Wynik Koalicji Europejskiej jest wysoki, wyższy niż wskazywały na to badania, natomiast wynik PiS jest wyraźnie lepszy, niż można się było spodziewać - przyznał we wtorek Donald Tusk, komentując rezultaty wyborów do Parlamentu Europejskiego. Do opozycji natomiast zwrócił się z apelem: - Gdybyście mieli się podzielić, to zastanówcie się trzy razy, czy na pewno macie podzieleni pomysł na zwycięstwo.

Schetyna: Koalicja Europejska powinna być szersza

- Szanuję tę koalicję, szanuję ten wielki wysiłek i chcę budować więcej - powiedział we wtorek w rozmowie z TVN24 lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do przyszłości Koalicji Europejskiej po wyborach do europarlamentu. Dodał, że jego zdaniem koalicja partii opozycyjnych "powinna być większa".

Polscy prokuratorzy badają wrak samolotu w Smoleńsku

Niedaleko miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku ustawiono tablice z informacjami na jej temat w języku rosyjskim. Tekst na tablicach przedstawia między innymi ustalenia rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat przyczyn katastrofy. Na miejscu są polscy prokuratorzy, którzy badają wrak tupolewa.