"Chcą im zamknąć usta". Kolejni sędziowie wezwani przez rzecznika dyscypliny

Rzecznik dyscyplinarny wzywa kolejnych sędziów. Chodzi o wypowiedzi, jakich udzielili TVN24. Sędziowie przyznają, że nie wiedzą do końca, co mają wyjaśniać, bo w wezwaniu nie jest dokładnie wskazane, o jakie fragmenty wypowiedzi chodzi. - To, co chce się zrobić, to zamknąć usta sędziom - ocenia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Materiał magazynu "Polska i Świat".

Debiut polskich europosłów i zgrzyty na początek. "To będzie najbardziej barwny europarlament"

Posłowie rozpoczęli nową kadencję w Parlamencie Europejskim. Nie zabrakło jednak zgrzytów - podczas uroczystej inauguracji przedstawiciele Partii Brexitu zwrócili się plecami do prezydium podczas odgrywania hymnu Unii Europejskiej. Dwoje polskich europosłów Prawa i Sprawiedliwości - Anna Zalewska i Witold Waszczykowski - nie wstawali przez dłuższą część hymnu. Ryszard Czarnecki przewiduje, że "to będzie najbardziej barwny i najbardziej głośny europarlament". Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Samorząd się kończy. Za chwilę będziemy mogli tylko nosić łańcuchy na szyi"

Samorządowcy nie szukali polityki. To polityka nas znalazła i nas zmuszono, żebyśmy dali odpór centralistycznym zapędom - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Sopotu Jacek Karnowski. - Od kilkunastu miesięcy widzimy, że samorząd się kończy. Za chwilę będziemy mogli tylko łańcuchy nosić na szyi, a nie wiadomo, czy ktoś ich do ziemi nie przytroczy, bo nie będziemy mieli środków finansowych na rozwój naszych gmin - dodał.

"Z Europą nie jest tak źle, jak by się wydawało"

To, że dzisiaj wszystkie unijne państwa zgodziły się na kandydaturę Ursuli von der Leyen, świadczy dobrze o wspólnocie, dobrze także o Donaldzie Tusku i liderach Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" Marek Migalski, politolog. Zdaniem historyka Zbigniewa Girzyńskiego "jest to i sukces Polski, i sukces Grupy Wyszehradzkiej".

Kosiniak-Kamysz: premier ogłasza sukces, którego nie ma

Nie ma nigdzie Polski, jesteśmy zupełnie wykluczeni z najważniejszych stanowisk. Sukcesem ma być zwycięstwo niemieckiej minister obrony narodowej? - zwracał uwagę w "Kropce nad i" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się do wtorkowych ustaleń Rady Europejskiej w sprawie obsady kierownictwa unijnych instytucji i komentarza szefa polskiego rządu na temat Fransa Timmermansa. Stwierdził, że premier Mateusz Morawiecki "ogłasza sukces, którego nie ma".

"Byliśmy o krok od wyboru kandydata radykalnego"

Nasze cele na szczycie Unii Europejskiej zostały osiągnięte - podkreślił na konferencji po szczycie Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. - Pokazaliśmy, że potrzebujemy kandydatów, którzy mają potencjał łączenia, a nie antagonizowania - dodał.

Komisja Helsińska z pierwszą w historii sesją wyjazdową. Obradowała w Gdańsku

Zagrożenie ze strony Rosji w regionie Morza Bałtyckiego wzrosło, ale odpowiedzią sojuszników z NATO jest zwiększenie zdolności obronnych - oświadczył zastępca dowódcy sił USA w Europie generał broni Stephen M. Twitty. Wziął udział we wtorek w Gdańsku w wysłuchaniu przez amerykańską Komisję do spraw Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, tak zwaną Komisję Helsińską.

"Zasłanianie mowy nienawiści cytatami z Biblii jest poniżające dla Biblii"

Katechizm zobowiązuje katolików do tego, żeby odnosili się z szacunkiem do osób, które mają inną orientację niż heteroseksualna - podkreśliła w "Tak jest" karnistka, profesor Monika Płatek. Odnosząc się do sprawy zwolnionego pracownika Ikei dodała, że "zasłanianie mowy nienawiści cytatami z Biblii jest poniżające dla Biblii". Rzecznik resortu sprawiedliwości Jan Kanthak ocenił, że "firma meblarska stała się wychowawcą ideologicznym i narzuca pracownikom, co oni mają myśleć".

Unijny szczyt wznowił obrady z kilkugodzinnym opóźnieniem. Tusk: porozumienie jest coraz bliżej

Po kilkakrotnym przesuwaniu terminu, szczyt Unii Europejskiej w Brukseli wznowił obrady. Poinformował o tym we wtorek po godzinie 16 rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Unijni przywódcy od niedzieli próbują dojść do porozumienia w sprawie obsady najważniejszych stanowisk we Wspólnocie. Według mediów wśród kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej pojawiła się niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.

Bohater animacji przypomina Morawieckiego. IPN tłumaczy: inspiracją były trzy osoby

Instytut Pamięci Narodowej opublikował pod koniec czerwca film animowany pod tytułem "Niezwyciężeni. Czas próby". Niektórzy widzowie zwrócili uwagę, że jeden z bohaterów filmu do złudzenia przypomina premiera Mateusza Morawieckiego. IPN tłumaczy, że inspirował się trzema postaciami, a bohater "symbolizuje wysiłek pokolenia pracującego na rzecz odbudowy Polski".

"Gdy widziałem tę trójkę tonących dzieci, widziałem tam swoje". Policjanci uratowali dzieci i ich dziadka

- Zauważyliśmy trójkę dzieci, która trzyma się kurczowo i co chwilę znika pod powierzchnią wody, pojawia się i znowu znika. Za nimi widać, że płynął jakiś starszy pan, który wymachiwał rękoma i wydawało nam się, że woła o pomoc - opowiada aspirant Rafał Dąbrowski z sopockiej policji. On razem z emerytowanym policjantem z Bydgoszczy i ratownikami uratowali tonących u brzegu niestrzeżonej plaży w Sobieszewie.

Tir spadł z nasypu, wypadły transformatory

Do wypadku doszło na węźle autostrady A1 Łódź-Południe. Kierowca tira stracił panowanie nad pojazdem, przebił barierki i stoczył się z nasypu. Z ciężarówki wypadły przewożone transformatory.

Odwrócili się plecami podczas "Ody do radości". Pierwsza sesja europarlamentu

Deputowani eurosceptycznej Partii Brexitu odwrócili się plecami do prezydium Parlamentu Europejskiego w trakcie odgrywania hymnu Unii Europejskiej. Stało się to we wtorek podczas pierwszej sesji plenarnej nowego europarlamentu w Strasburgu. Na zdjęciach widać także dwoje polskich europosłów z Prawa i Sprawiedliwości, którzy początkowo nie podnieśli się z miejsc, gdy zabrzmiała "Oda do radości".

Przyrodni brat Blanki: Wieszają na nim psy. Tata by w życiu tego nie zrobił

Wiem, że to dziecko nie było maltretowane dwa miesiące, a szczególnie przez dwójkę rodziców, bo ostatnie dwa miesiące tata u mnie spędził - mówił w rozmowie z "Uwagą!" TVN syn Grzegorza W., przyrodni brat Blanki z Olecka. Areszt wobec mężczyzny podejrzanego o zabójstwo dziewczynki został uchylony. - Wszyscy na nim teraz wieszają psy, że gwałciciel, zabójca. Tata w życiu by tego nie zrobił. Ja i moje dwie siostry nigdy od ojca nie mieliśmy żadnej przykrej sytuacji - dodał syn Grzegorza W.

Czy sędziów Sądu Najwyższego wybrano w zgodzie z konstytucją? Pyta sędzia Zaradkiewicz

Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz, wybrany przez nową Krajową Radę Sądownictwa, skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytania dotyczące prawidłowości powołań sędziów tego sądu przez poprzednią KRS. Zaradkiewicz pyta między innymi, czy rozstrzygnięcia tych sędziów mają moc wiążącą oraz czy Pierwsza Prezes SN Małgorzata Gersdorf jest uprawniona do kierowania Sądem Najwyższym.

Połamane drzewa, zerwane dachy, ewakuowane obozy. Ponad pół tysiąca interwencji

Łącznie 541 zdarzeń związanych głównie z silnymi wiatrami odnotowali od poniedziałkowego popołudnia na terenie województwa śląskiego strażacy z tego regionu. Uszkodzonych zostało blisko 30 dachów. We wtorek rano prądu nie miało ponad 3,3 tysiąca odbiorców. Ewakuowano również 171 osób przebywających na czterech obozach dla młodzieży.

Barierki na ścieżce rowerowej. "Najprostsze rozwiązanie na poprawę bezpieczeństwa"

Na przejeździe rowerowym w Toruniu dochodziło do wielu wypadków z udziałem cyklistów. Urzędnicy obiecywali znaleźć rozwiązanie. I znaleźli. Postawili na ścieżce rowerowej barierki po obu stronach jezdni. Teraz rowerzyści na przejście muszą wjeżdżać slalomem. - Takie było założenie, żeby spowolnić ruch rowerzystów. To zostało osiągnięte. Na chwilę obecną nie ma innego rozwiązania - przekonuje Marcin Kowallek z Wydziału Gospodarki Komunalnej w Toruniu. Kontrowersyjny pomysł krytykuje jednak część rowerzystów.