"Widzimy, jak rodzi się w Polsce faszyzm"

- To jest początek faszyzmu, a wiemy, jaki jest koniec faszyzmu. Wiemy, jak się spełnia - przez przemoc i przez nienawiść do pewnych grup ludzkich - w tym przypadku mamy grupę LGBT - mówił we "Wstajesz i wiesz" dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego profesor Paweł Śpiewak. Komentował w ten sposób incydenty podczas sobotniego Marszu Równości w Białymstoku.

"Władza wielokrotnie flirtowała ze skrajnymi organizacjami"

Jedyny sposób, żeby sobie z tym poradzić to nie tylko akcja policji, ale akcja prokuratury, która doprowadza do procesu sądowego. Ten proces sądowy powinien być wtedy nieuchronny. Dopóki nie ma skazania, to znaczy, że jest przyzwolenie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Teofil Bartoszewski (PSL, Koalicja Polska). - Jeżeli politycy PiS-u szukają sobie kolejnych grup społecznych jako wrogów, to bandziory czują się całkowicie bezkarne - ocenił Marcin Kierwiński (PO, Koalicja Obywatelska). Politycy odnieśli się do incydentów podczas Marszu Równości w Białymstoku.

"Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa"

Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy - zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. - Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku - dodał.

"Wszyscy przyzwoici Polacy, niezależnie od poglądów, muszą powiedzieć: dość przemocy"

"Kibole, antysemici, homofobia - nic nowego. Tragedią jest władza, która jest ich patronem. Wszyscy przyzwoici Polacy, niezależnie od poglądów, muszą powiedzieć: dość przemocy!" - zaapelował na Twitterze Donald Tusk. W reakcji na zajścia podczas Marszu Równości w Białymstoku liderzy partii lewicowych zaprosili na "Marsz przeciwko przemocy". Z kolei Beata Szydło oceniła, że "Polska jest krajem, w którym każdy może czuć się bezpiecznie".

Minister edukacji o marszach równości: warto się zastanowić, czy powinny być organizowane

Tego typu marsze wywoływane przez środowiska próbujące forsować niestandardowe zachowania seksualne budzą ogromny opór. W związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane - powiedział w rozmowie z TVN24 minister edukacji Dariusz Piontkowski. Odniósł się w ten sposób do incydentów podczas Marszu Równości w Białymstoku.

"Mamy do czynienia w Polsce z bardzo niebezpiecznym graniem nienawiścią"

Nic tak nie sprzyja promocji LGBT w Polsce, jak ustawianie tych osób właśnie w roli ofiar, tak jak się stało w Białymstoku - powiedział w "Ławie polityków" Marcin Horała (PiS), komentując wydarzenia z pierwszego Marszu Równości w tym mieście. Krzysztof Śmiszek (Wiosna) przekonywał, że "mamy do czynienia w Polsce z takim bardzo niebezpiecznym graniem nienawiścią". - Tworzycie atmosferę nagonki na osoby LGBT - zarzuciła z kolei obozowi rządzącemu Joanna Mucha (PO).

"Nie ma przyzwolenia na chuligańskie zachowania". Kilkadziesiąt zatrzymanych po marszu w Białymstoku

W sobotę ulicami Białegostoku po raz pierwszy przeszedł Marsz Równości. Jak poinformowała policja, w związku z próbami zakłócenia parady zatrzymano 25 osób. "Każda osoba, która dopuszcza się łamania prawa lub utrudnia policjantom wykonywanie zadań, musi liczyć się z konsekwencjami. Policja będzie zawsze stanowczo reagować na przejawy takich zachowań" - skomentowała zajścia na Twitterze szefowa MSWiA Elżbieta Witek.

Wypadek ciągnika. Zginął kierowca, 8-latek w szpitalu

W sobotę w Mikołowie w województwie śląskim doszło do wypadku, w którym ciągnik przygniótł mężczyznę i jego 8-letniego wnuczka. Mężczyzna zmarł na miejscu, a dziecko zostało przetransportowane helikopterem do szpitala w Katowicach - przekazał w sobotę w rozmowie z TVN24 sierżant Michał Kolon z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie.

Zatrzymanie brytyjskiego tankowca. Reakcja Polski

Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu - poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych, odnosząc się do przejęcia przez Iran płynącego pod brytyjską flagą tankowca Stena Impero w cieśninie Ormuz.

"Do zabójstwa dziecka doszło w wyniku bardzo silnych emocji"

Tu jest wiele wątków, natomiast tym, który się wybija na tło pierwsze jest konflikt rodzinny - komentowała sprawę 5-letniego Dawida psycholog Teresa Gens, biegła sądowa. Jak oceniła w rozmowie z TVN24, "do zabójstwa dziecka doszło w wyniku bardzo silnych emocji".

"Bomba atomowa o potwornym ładunku jest w rodzinach. Trzeba sobie zdać z tego sprawę"

To osoba, która nie myślała do końca logicznie. Było dużo impulsu, chęci zemsty, zranienia drugiej osoby - mówiła w "Faktach po Faktach" o ojcu pięcioletniego Dawida psycholog Adrianna Sobol. Podkreśliła, że "dla każdej normalnie funkcjonującej osoby, jest to niewyobrażalne". Kryminolog i socjolog Paweł Moczydłowski zaznaczał, że "ponad 90 procent zabójstw jest warunkowane tragediami rodzinnymi". Do sprawy odniósł się również były rzecznik komendanta głównego policji Dariusz Nowak.

"Szczere, przepełnione bólem wyrazy współczucia" dla rodziny Dawida

"Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Podziękowania dla wszystkich osób nas wpierających i służb współpracujących z nami" - napisała w mediach społecznościowych policja. Wyrazy współczucia rodzinie chłopca złożyła też minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek.

"Nic nie jest przesądzone. Potrzebna jest pełna mobilizacja"

Teraz są świetne sondaże. Opozycja to łączy się, to dzieli, ale nic nie jest przesądzone, wszystko może się zdarzyć. Potrzebna jest pełna mobilizacja, większa jeszcze niż w wyborach europejskich - podkreślał w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zapewniał, że głosowanie na PiS to decyzja na "tak" dla dobrego czasu dla Polski i wiarygodności.

"Uczucie zemsty było tak głębokie, że spowodowało tragiczny finał"

Ojciec pięcioletniego Dawida działał logiczne, według założonego planu. Unikałbym pojęcia niepoczytalności - powiedział w TVN24 profesor Brunon Hołyst, kryminolog, o ojcu pięcioletniego Dawida. - On kochał i żonę i dziecko, ale uczucie zemsty było tak głębokie, że spowodowało tragiczny finał - dodał.

"Największe poszukiwania w historii" dzień po dniu

Pięcioletni Dawid zaginął w środę 10 lipca. W nocy ruszyły poszukiwania, w które zaangażowano ogromną liczbę funkcjonariuszy różnych służb. Dziesiątego dnia poszukiwań policjanci odnaleźli ciało. Mariusz Mrozek ze stołecznej policji poinformował, że "z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością" jest to ciało Dawida. Jak dodał, były to "największe poszukiwania w historii polskiej policji". Przedstawiamy, jak wyglądały - dzień po dniu.

168 lat temu wmurował ją król Prus. Otworzyli kapsułę czasu z mostu

Kilka monet i dwa zwitki pergaminu - to skrywała kapsuła czasu z 1851 roku, znaleziona podczas remontu mostu w Tczewie. - Przetrwała wysadzenie mostu w 1939 roku, po 168 latach udało nam się na tę kapsułę natrafić. Ta zawartość może i jest lekko rozczarowująca, natomiast sama historia z jej odkryciem to dla nas fajna ciekawostka - mówi Łukasz Brządkowski ze stowarzyszenia Dawny Tczew.

Kable odchodzą do lamusa. Telefon naładujesz w kieszeni

Dwa magnesy przy dłoniach generują prąd. A ten jest przesyłany do materiału, który ładuje telefon w twojej kieszeni. Łódzcy naukowcy stworzyli materiał, który działa jak ładowarka indukcyjna. Pomysł został opatentowany i - jak się dowiadujemy - nie brakuje chętnych do jego komercyjnego wykorzystania.

List Aleksandry Dulkiewicz do prezydenta w sprawie Westerplatte. "Jest ostatnią nadzieją"

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wysłała list do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Poprosiła w nim, aby nie podpisywał specustawy dotyczącej przejęcia przez rząd terenu na Westerplatte. - Pani prezydent będzie nam dziękować za kilka lat, że wreszcie to miejsce wygląda godnie - bez wstydu, bez zażenowania, bo tak niestety wygląda dziś- skomentował apel Dulkiewicz wiceminister kultury Jarosław Sellin.