Barbara leżała w lesie przy torach. Nie wiadomo, jak zginęła. Śledczy liczą na pomoc Amerykanów

Prokuratura Rejonowa w Parczewie (województwo lubelskie) do grudnia przedłużyła śledztwo w sprawie śmierci 32-letniej Barbary L. Po ponad roku od znalezienia ciała kobiety wciąż nie ma pewności, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy też ktoś wypchnął 32-latkę z jadącego pociągu. Sprawa ma wiele wątków. Prokuratura współpracuje ze służbami w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Poprawki w ustawie o weteranach. Jedna dotyczy Straży Marszałkowskiej

Sejmowa komisja obrony narodowej zajmowała się poprawkami do projektu nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Jedna z nich zakłada dołączenie funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej do grona osób, które będą mogły uzyskać status weterana. Poprawki posłów Platformy Obywatelskiej przewidujące rozszerzenie opieki zdrowotnej na weteranów mniej poszkodowanych w trakcie pełnienia służby zostały odrzucone przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Z jednej strony "zdyscyplinowana armia", z drugiej "trzy bloki w rozsypce"

Dzisiaj nie widzę formacji na scenie politycznej, która mogłaby nawiązać równorzędną walkę z Prawem i Sprawiedliwością - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 europoseł Leszek Miller. Odniósł się w ten sposób do rozpadu Koalicji Europejskiej, stworzonej na wybory do europarlamentu. Jego zdaniem, w jesiennych wyborach parlamentarnych lewica przekroczy próg wyborczy.

Premier: Szydło sama zdecydowała, by nie startować trzeci raz

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że Beata Szydło sama zdecydowała, "żeby po raz trzeci nie poddawać pod ryzykowne głosowanie" swojej kandydatury na szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych w Parlamencie Europejskim" i zrezygnowała ze startu. Jego zdaniem Szydło była "najlepszą z możliwych kandydatur w Europie".

"Sprawa oczywista jest najbardziej strzeżoną tajemnicą III Rzeczpospolitej po 1989 roku"

- Zastanawiam się, co na tych listach jest, co to jest za tajemnica, że sprawa oczywista jest najbardziej strzeżoną tajemnicą III Rzeczpospolitej po 1989 roku? - mówił w "Faktach po Faktach" sędzia Sądu Najwyższego prof. Krzysztof Rączka, komentując brak publikacji przez Kancelarię Sejmu nazwisk sędziów popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. - Ta sprawa bulwersuje mnie bardzo, ponieważ ona ciągnie się już od blisko roku - dodał.

"Poprowadzę Wiosnę do zwycięstwa, tak jak zrobiłem to w Parlamencie Europejskim"

Będziemy rozmawiali i szukali tej formuły, na którą chyba Polki i Polacy czekali od lat. Bo lewica wygrywała zawsze wybory, kiedy szła zjednoczona, a tego zjednoczenia lewicy brakowało od lat - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 lider Wiosny Robert Biedroń, odnosząc się do czwartkowych rozmów z SLD i Razem w sprawie budowy wspólnego bloku lewicowego na wybory parlamentarne. - Poprowadzę Wiosnę do zwycięstwa, tak jak zrobiłem to w Parlamencie Europejskim - zapewnił.

"Moim celem jest 40-45 procent w tych wyborach"

Koalicja Obywatelska wraca. Jestem pewny, że w dobrym stylu - przekonywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef PO Grzegorz Schetyna. Jak podkreślił, jego celem jest uzyskanie 40-45 procent głosów dla Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach parlamentarnych. - Jestem w polityce po to, żeby wygrywać. Ten mecz jest najważniejszy w moim, w naszym życiu, bo jest meczem o wszystko. Meczem o to, żeby wygrać z PiS i przywrócić w Polsce normalność - dodał.

"Strefa wolna od LGBT". Mosbacher "zaniepokojona", Rabiej chce zawiadomić prokuraturę

Musimy wspólnie stać po stronie różnorodności i tolerancji - oświadczyła ambasador USA Georgette Mosbacher, zaznaczając, że jest rozczarowana i zaniepokojona tym, że "pewne grupy wykorzystują naklejki do promocji nienawiści i nietolerancji". Odniosła się w ten sposób do zapowiedzi dołączenia do jednego z tygodników naklejek "Strefa wolna od LGBT". Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.

Propozycja poprawki do prawa wyborczego. "Bardzo poważna ingerencja"

W Kodeksie wyborczym ma znaleźć się zapis, iż o ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego rozstrzygać będzie "właściwa izba" Sądu Najwyższego - zakłada jedna z poprawek do projektu noweli Kodeksu wyborczego zaakceptowana w czwartek przez komisję nadzwyczajną. Mariusz Witczak z klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska ocenił projekt nowelizacji jako "bardzo poważną ingerencję nieomal w przededniu wyborów".

Pytania o szanse na koalicję PiS-PSL. Pawlak: nie straszmy taką czy inną perspektywą

Możliwe koalicje określają wyborcy. Pozwólmy ludziom wybierać zgodnie z ich przekonaniami. Nie straszmy taką czy inną perspektywą - mówi tvn24.pl były prezes PSL Waldemar Pawlak pytany, czy po wyborach jest możliwa koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego z Prawem i Sprawiedliwością. Zapewnia, że w ostatnim czasie nie było rozmów z PiS. Pojawiające się pogłoski o takich negocjacjach dementują politycy z władz PSL.

Zaginięcie 5-letniego Dawida. Kluczowe cztery godziny

Mija ósma doba poszukiwań pięcioletniego Dawida Żukowskiego z Grodziska Mazowieckiego. Kluczowe w tej sprawie są cztery godziny pomiędzy odebraniem chłopca od dziadków o godzinie 17 w środę, 10 lipca a śmiercią jego ojca około godziny 21 tego samego dnia.

Mieszkańcy chcą ponad 5 milionów złotych za "upokarzającą eksmisję". Będzie mediacja

Ruszył proces, który wytoczyli miastu byli właściciele szczecińskiej willi Grüneberga. Osiem osób domaga się łącznie ponad pięciu milionów złotych. Chodzi o głośną eksmisję z willi, do której doszło w 2012 roku. Nieruchomość przeszkadzała w budowie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Gmina przejęła budynek, wywłaszczyła mieszkańców, a potem go przesunęła. Byli właściciele uważają, że wywłaszczenie było bezprawne, a eksmisja upokarzająca.

Wniosek o kolejne wysłuchanie. Timmermans o Polsce: nie miałem do przekazania dobrych wiadomości

Unijni ministrowie do spraw europejskich zajmowali się Polską na czwartkowym posiedzeniu Rady do spraw Ogólnych w Brukseli. Francja i Niemcy zawnioskowały o zorganizowanie kolejnego wysłuchania dotyczącego praworządności w naszym kraju. Kwestie związane z sytuacją Polski referował ministrom wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Przyznał, że "niestety, nie miał im do przekazania dobrych wiadomości".

"Składam dziś zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa"

Składam dziś zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na nieudostępnieniu - wbrew ciążącemu obowiązkowi - informacji publicznej dotyczącej wykazu sędziów popierających zgłoszenia do upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa - poinformowała Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka klubu Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej.

"Powypadali z auta, prawdopodobnie nie zapięli pasów". Zginęła 14-latka, prowadził jej rówieśnik

W tragicznym wypadku w Horodyszczach w województwie lubelskim zginęła 14-letnia dziewczyna. W samochodzie nie było nikogo dorosłego, za kierownicą siedział 14-latek. Przyczyny wypadku bada teraz Prokuratura Rejonowa w Parczewie. Śledczy sprawdzają m.in. czy nastolatek wsiadał wcześniej za kierownicę, czy dorośli o tym wiedzieli i czy dawali mu kluczyki oraz czy kierowca drugiego auta też nie przyczynił się do wypadku.

Siemoniak: między bajki należy włożyć to, że USA popierały Szczerskiego

To jest znak tego, że Rumunia zajęła miejsce Polski jako lidera współpracy sojuszniczej w tym regionie, między bajki należy włożyć to, że USA go popierały - powiedział były szef MON Tomasz Siemoniak, komentując niewybranie Krzysztofa Szczerskiego na wiceszefa NATO. Stanowisko to obejmie były szef MSZ Rumunii Mircea Geoana.