PiS chciało usunąć zapis o głosowaniu korespondencyjnym. Trzy lata później chce jego rozszerzenia

Po nocnych głosowaniach w Sejmie przyjęto specustawę, która ma chronić gospodarkę przed skutkami wywołanymi epidemią COVID-19. Wśród niemal 260 poprawek znalazła się ta, zmieniająca Kodeks wyborczy. Zakłada ona możliwość głosowania korespondencyjnego Zaproponowana została przez PiS. Ta sama partia w 2017 roku wnioskowała o usunięcie takiej możliwości głosowania przez osoby niepełnosprawne.

Stan córki Kasi Kowalskiej "jest stabilny". 23-latka przebywa w londyńskim szpitalu

"Oli stan jest dziś stabilny" - napisała w sobotę na Instagramie piosenkarka Kasia Kowalska. Dzień wcześniej opublikowała w sieci nagranie, w którym poinformowała, że jej córka Aleksandra przebywa w londyńskim szpitalu. - Jeden z lekarzy powiedział mi: niech pani przemówi do rozumu młodym ludziom. Kochani, jeżeli nie musicie, nie wychodźcie, zostańcie w domu - apelowała artystka.

Kurierzy i epidemia. "Dwie strony medalu"

- W ciągu kilku ostatnich tygodni zanotowaliśmy 25-procentowy wzrost zamówień przez klientów indywidualnych – mówi przedstawiciel jednej z firm kurierskiej Andrzej Wasielewski. - Dla mnie ta sytuacja ma dwie strony medalu. Z jednej strony zarobię więcej, a z drugiej jestem bardziej narażony: ja, moja rodzina, znajomi – zauważa pan Bartek, od prawie 10 lat kurier z Rzeszowa. Sprawdzamy, jakimi wytycznymi kierują się w czasie epidemii te firmy, żeby zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom i pracownikom.

Dom pomocy społecznej objęty kwarantanną. Wiceminister zdrowia: to pokazuje jak ważna jest profilaktyka

U 60 osób, pensjonariuszy i pracowników domu pomocy społecznej w Niedabylu (województwo mazowieckie) stwierdzono obecność koronawirusa. Jak przekazał wicemister zdrowia Waldemar Kraska, resort monitoruje sytuację. - Ważne jest, żebyśmy przestrzegali wszystkich reguł ochrony osobistej i sanitarnej - mówił Kraska. Cały obiekt oraz wszystkie osoby, które się w nim znajdowały, objęte są kwarantanną.

"Bestialskie połamanie konstytucji i złamanie regulaminu Sejmu"

PiS zrobiło to, co lubi najbardziej, a więc zadbało o swój partykularny interes i połamało przy tym konstytucję - powiedziała w rozmowie z TVN24 konstytucjonalista dr Bogna Baczyńska (Uniwersytet Szczeciński). - Co my możemy robić jako obywatele? Myślę, że jakaś forma protestu internetowego. Będziemy o tym rozmawiać. Być może konieczny będzie bojkot tych wyborów. Generalnie nie zachęcałabym do tego typu rozwiązania, ale tutaj nie mamy wyjścia - dodała.

"Klasyczna pułapka założona przez Jarosława Kaczyńskiego". Jak głosowały kluby w nocy w Sejmie?

W sobotę nad ranem Sejm przegłosował nowelizację ustawy dotyczącej koronawirusa. Wcześniej PiS zgłosiło poprawkę, która zmienia Kodeks wyborczy. PiS i Koalicja Obywatelska ostatecznie zagłosowali za nowelizacją ustawy. Przeciw była Lewica i PSL. Koalicja Obywatelska jednocześnie zagłosowała przeciwko poprawce zmieniającej Kodeks wyborczy. Teraz posłowie KO tłumaczą, że "to klasyczna pułapka założona przez Jarosława Kaczyńskiego". - Obliczył sobie, że opozycja zagłosuje przeciwko pomocy dla Polaków - mówił Cezary Tomczyk. - Chciał, by tylko PiS wyszedł na bohaterów - dodał lider PO Borys Budka. Sprawdziliśmy, jak głosowały kluby.

Rzepliński: Wybory powinny być odłożone. Tu nie ma zmiłuj

Polska będzie słabsza przez to, że wracamy do dawnych czasów w przeprowadzaniu wyborów, gdzie po prostu nie są one wolne - powiedział w sobotę w TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński. Skomentował przyjęcie przez Sejm poprawki do specustawy dotyczącej koronawirusa, zmieniającej Kodeks wyborczy.

"Niezgodne z wartościami, kompletnie rozbijające jakąkolwiek zasadę zaufania"

Tarcza antykryzysowa, mająca zniwelować negatywne skutki epidemii koronawirusa, wciąż jest papierowa. Nie ochroni firm przed bankructwem - ocenił w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do przyjętej przez Sejm specustawy dotyczącej koronawirusa. Kandydat PSL na prezydenta skrytykował jedną z poprawek, która zmienia Kodeks wyborczy. - Jest to po prostu nie tylko niezgodne z zasadami, z wartościami, ale to jest kompletnie rozbijające jakąkolwiek zasadę zaufania - ocenił.

Podwójne bliźniaki "delikatnych twardzieli"

Choć wrocławski ogród zoologiczny z powodu koronawirusa został zamknięty dla odwiedzających, to toczy się tam normalne życie. Niemal 90 opiekunów dba o 12 tysięcy zwierząt. A czworonogom, jak się okazuje, koronawirus niestraszny. Tylko w ciągu tygodnia na świat przyszły cztery jeżozwierze indyjskie.

"Prawo wyborcze nie może być zmieniane w ciągu sześciu miesięcy przed wyborami"

Widać, dlaczego rządzący nie decydują się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej czy stanu wyjątkowego, ponieważ prą wszelkimi siłami do wyborów prezydenckich. Moim zdaniem pokazuje to stan całkowitego oderwania się od rzeczywistości - powiedział na antenie TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Odniósł się w ten sposób do zgłoszonej w nocy poprawki Prawa i Sprawiedliwości, która zmienia Kodeks wyborczy. 

"Doszło do skrajnego naruszenia konstytucji i regulaminu Sejmu"

To zmiana reguł gry w czasie gry. Mamy wybory, które już się zbliżają, zmiana reguł głosowania w trakcie już rozpisanych wyborów, to jest naruszenie konstytucji - ocenił w rozmowie na antenie TVN24 doktor Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Komentował w ten sposób poprawkę Prawa i Sprawiedliwości zgłoszoną w środku nocy, która zmienia Kodeks wyborczy.

Hermeliński: nocna zmiana kodeksu to naruszenie konstytucji

- Już nie pierwszy raz się uzasadnia, że to są zmiany techniczne i w tej sytuacji można robić, co się komu żywnie podoba. Nie jest to zmiana techniczna, bo to jest zmiana, która obejmuje znaczącą grupę wyborców - powiedział w sobotę we "Wstajesz i weekend" Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Odniósł się do przyjętej przez Sejm poprawki do specustawy dotyczącej koronawirusa, która zmienia Kodeks wyborczy na 42 dni przed wyborami prezydenckimi.

Sejm przegłosował nowelizację specustawy dotyczącej koronawirusa

Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do specustawy dotyczącej koronawirusa znalazła się zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim, a także zmiana ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. W sobotę po godzinie 6. Sejm przegłosował nowelizację.