"Jeżeli prezes zadzwoni, to Banaś poda się do dymisji"

Marian Banaś powinien podać się do dymisji. Prezes NIK powinien być poza wszelkimi podejrzeniami - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak. - Ta sprawa ma ogromny kaliber. Sądzę, że jeżeli prezes zadzwoni, to on do dymisji się poda - ocenił. - Wokół prezesa nie ma już żadnych niezależnych osób. Marian Banaś wszystko zawdzięcza prezesowi - dodał Siemoniak.

Szybkie spotkanie Dudy i Trumpa. Szereg tematów do omówienia i "sondowanie" Polski

Prezydent Andrzej Duda spotka się w Nowym Jorku z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Strona polska liczy, że zostanie wówczas podpisana deklaracja dotycząca zwiększonej obecności wojskowej USA w Polsce. Poniedziałkowe spotkanie ma potrwać pół godziny, a wśród omawianych tematów mają pojawić się również kwestie energetyczne i dotyczące zniesienia wiz dla Polaków. Reporter "Faktów" TVN mówił, że Trump może także "sondować" polskiego prezydenta w sprawie udziału w ewentualnej koalicji międzynarodowej przeciwko Iranowi.

Szewach Weiss laureatem Nagrody Pokoju

Profesor Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, odebrał w niedzielę Nagrodę Pokoju. - Sprawa pokoju zawsze była jednym z najważniejszych tematów i częścią mojej misji polityki w Izraelu i również w Polsce - powiedział laureat podczas uroczystości w Łodzi.

Prezydent: spodziewamy się już niedługo objęcia Polski ruchem bezwizowym

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę z amerykańską Polonią w New Britain. W swoim przemówieniu wyraził przekonanie, że Polska zostanie wkrótce objęta programem ruchu bezwizowego. - To jest także wynik tego, że Polsce poprawiła się sytuacja, że ludziom żyje się coraz zamożniej, że dzisiaj już nie trzeba szukać swojej przyszłości w Stanach Zjednoczonych, osiedlać się tu za chlebem - przekonywał prezydent.

"To jest objaw zgnilizny władzy, trzeba przewietrzyć całą tę władzę"

Marian Banaś nigdy nie powinien zostać prezesem Najwyższej Izby Kontroli, skoro CBA badało jego oświadczenie majątkowe - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. - Dzisiaj należałoby jak najszybciej doprowadzić do jego dymisji. To jest w interesie przede wszystkim PiS-u - dodał. Marcin Ociepa z Porozumienia (Zjednoczona Prawica) zadeklarował, że wierzy, iż jeśli zarzuty by się potwierdziły, to Banaś sam wyciągnie wnioski. - Ja oczekuję na pewno od organów ścigania, że tą kwestią się zajmą i ją wyjaśnią - zaznaczył.

Wójt Żelazkowa zatrzymany podczas Marszu Równości w Kaliszu. Szarpał się z policją

Tłum z tęczowymi flagami i transparentami z hasłem: "Nie dla homofobii" przeszedł przez Kalisz. To pierwszy Marsz Równości, który zorganizowano w tym mieście. Podczas marszu policja zatrzymała wójta Żelazkowa Sylwiusza J. Mając prawie dwa promile alkoholu we krwi, szarpał się z funkcjonariuszami. Na J. ciążą już zarzuty znęcania się nad rodziną i znieważenia funkcjonariuszy publicznych.

Prezydencka para w USA. Błaszczak: zakładam, że deklaracja zostanie w poniedziałek podpisana

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego przyleciał do Stanów Zjednoczonych. W niedzielę do USA udał się też szef MON Mariusz Błaszczak. Przed odlotem powiedział dziennikarzom, że jego podróż do USA jest związana ze spodziewanym podpisaniem przez prezydentów Polski i USA deklaracji dotyczącej zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Kaczyński: przy całym szacunku dla pani Kidawy-Błońskiej, to Beatą Szydło ona nie jest

13 października społeczeństwo odpowie na pytanie, czy wspólnie będziemy realizowali plan Prawa i Sprawiedliwości, czy też pójdziemy w drugą stronę. To znaczy do tyłu - mówił w niedzielę na konwencji swej partii w Nowym Sączu prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Ci, którzy są naszymi konkurentami, niezależnie od tego, co mówią, co obiecują, po prostu nie mogą i nie potrafią kontynuować naszego planu. Nie mogą, bo nie umieją, bo na to trzeba mieć kwalifikacje - ocenił.

Sasin: wierzę w zapewnienia Banasia, że jest w tej sprawie całkowicie w porządku

Poczekajmy, niech sąd tę sprawę rozpatrzy i wyda wyrok - tak wicepremier Jacek Sasin odpowiedział na pytania dotyczące reportażu "Superwizjera" TVN osnutego wokół badanych przez CBA oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zapewnił, że wierzy w zapewnienia Banasia, iż "jest w tej sprawie całkowicie w porządku". Inni politycy Zjednoczonej Prawicy w niedzielę odpowiadali podobnie lub unikali odpowiedzi.

"Obraz jest tak dramatyczny dla Banasia, że jedyną szansą jest podanie się do dymisji"

Grzegorz Schetyna wezwał podczas niedzielnej konwencji Koalicji Obywatelskiej w Jeleniej Górze do dymisji prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia w związku z reportażem "Superwizjera" TVN, który próbował dotrzeć do odpowiedzi na pytania dotyczące oświadczeń majątkowych jednego z najważniejszych urzędników w państwie. Dymisji Banasia oczekuje też lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Polskie władze są na wojnie z kulturą"

- Na tym festiwalu zobaczyliśmy, że mamy do czynienia z władzą, która nie lubi kultury, albo która uważa, że kulturę może dekretować - oceniła w rozmowie z TVN24 Agnieszka Holland, która podczas 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała Złote Lwy za film "Obywatel Jones". Reżyserka odczytała komunikat Kultury Niepodległej - ruchu artystów i ludzi kultury - w którym stwierdzono, że "polskie władze są na wojnie z kulturą". - Na 19 filmów, które sami wytypowaliście do Konkursu Głównego, 18 dostało dofinansowanie w ramach mecenatu państwa. Tak więc wygląda ta cenzura w Polsce - skomentował te słowa wiceminister kultury Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości.

"Nie potraficie zabezpieczyć państwa przed sprawami, które ocierają się o przestępstwo"

- W cywilizowanym państwie oświadczenie osoby sprawującej tak wysokie stanowiska powinno być sprawdzone - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15. Odniósł się w ten sposób do kontrowersji wokół oświadczenia majątkowego obecnego prezesa Najwyższej Izby Kontroli, które ujawniono w reportażu "Superwizjera". Przedstawiciel kancelarii prezydenta Andrzej Dera zapewniał, że Banaś to "bardzo uczciwy i porządny człowiek". - Nie potraficie zabezpieczyć państwa przed sprawami, które ocierają się o przestępstwo - mówiła do przedstawicieli obozu rządowego Katarzyna Lubnauer z klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska.

"Obywatele zaczną weryfikować zobowiązania wobec państwa"

- Doszło do sytuacji, w której wybraliśmy urzędnika, który jest najwyższym urzędnikiem kontrolującym państwo, jego instytucje, samorządy, a on sam był w trakcie kontroli, która nie została zakończona - mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Róża Rzeplińska, szefowa serwisu "Mam prawo wiedzieć". Odniosła się w ten sposób do kontrowersji wokół oświadczenia majątkowego obecnego prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, które ujawniono w "Superwizjerze" TVN. - Obywatele zaczną weryfikować swoje zobowiązania wobec państwa, bo władza to robi - dodała.

Autor reportażu "Superwizjera": prezes NIK nie zaprzeczył, że gangster z recepcji do niego zadzwonił

- Trudno o bardziej ewidentne przyznanie się do tego, że ci panowie tam funkcjonowali - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Bertold Kittel, autor materiału "Superwizjera" TVN, w którym wskazuje na możliwe powiązania prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia z krakowskimi przestępcami. Odniósł się w ten sposób do faktu, że z budynku kamienicy, w której funkcjonowały pokoje na godziny, zniknęły wszystkie informacje i tabliczki o prowadzonej działalności.

"To nie jest uczciwe, przejrzyste państwo. To zadziwiające, co oglądamy"

To nie jest fikcja, to się dzieje naprawdę i dotyczy instytucji, która w systemie państwa polskiego, w systemie przeciwdziałania korupcji, jest instytucją być może najważniejszą - ocenił w studiu "Superwizjera" dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych. W ten sposób skomentował reportaż Bertolda Kittela "Pancerny Marian i pokoje na godziny", o nowym prezesie Naczelnej Izby Kontroli. W przypadku najważniejszych urzędników w państwie "ciężar wykazania, że jest się poza wszelkimi zarzutami spoczywa na samym kandydacie i osobach, które wspierają go politycznie" - podkreśliła Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego.

Kuria zwolniła niezamężne kobiety. Oświadczenie archidiecezji i komentarz byłej szefowej

Po niespodziewanym rozwiązaniu biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej, kuria tłumaczy, że zakończyła współpracę tylko z koordynatorką biura, Joanną Adamik, i jej dwiema współpracowniczkami, które - jak podkreślają duchowni - są osobami "niezamężnymi". "Czy mamy rozumieć, że wierzące, praktykujące samotne matki, także adopcyjne, nie mają miejsca w Kościele katolickim i nie mogą mu służyć?" - pyta Adamik, która odniosła się do oświadczenia kurii w mediach społecznościowych.

"Opozycja całkowicie poddała się, jeśli chodzi o elektorat przeciwny"

Koalicja Obywatelska i Lewica walczą o bardzo podobny elektorat, choć opozycja powinna przede wszystkim zachęcić nowych wyborców. Nie powinno być wroga na opozycji - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 socjolożka Agata Szczęśniak. Zdaniem Pawła Maranowskiego, "opozycja poddała się, jeśli chodzi o elektorat przeciwny". - Opozycja z jednej strony musi dbać o swój elektorat i kierować wobec niego jakieś propozycje, a z drugiej strony próbować przyciągnąć tę część elektoratu, która jest dosyć umiarkowana, ale nadal głosuje na Prawo i Sprawiedliwości - mówił.

Kim jest "pancerny Marian"?

"Pancerny Marian" lub "żelazny Marian" - tak o wywodzącym się z Podhala 64-letnim prezesie Najwyższej Izby Kontroli Marianie Banasiu mówią jego polityczni znajomi. Przydomek zawdzięcza sportowej pasji, jaką jest karate, a także przeszłości w czasach PRL - dwuletniej odsiadce za działalność w Solidarności.

"Pancerny Marian i pokoje na godziny". Reportaż "Superwizjera"

Marian Banaś, niedawno został powołany na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli, a wcześniej był ministrem finansów i szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Objęcie każdej z tych funkcji wiąże się z drobiazgową kontrolą służb specjalnych i jest przeznaczone tylko dla osób o nieposzlakowanej opinii. Dziennikarz "Superwizjera" Bertold Kittel przyjrzał się jego oświadczeniom majątkowym.

Autobus wypełniony plastikowymi butelkami. "Jest tego bardzo dużo, za dużo"

Autobus wypełniony po brzegi, a kilka worków i tak się nie zmieściło. Plastikowe butelki przez pięć dni zbierali uczniowie z czterech gdańskich szkół podstawowych. Akcja organizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku ma zwrócić uwagę na problem ilości plastiku w codziennym życiu. - Jeśli w ciągu pięciu dni zebraliśmy tyle butelek, to ile ich zbieramy w ciągu miesiąca? - zastanawia się Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM.