Mosbacher o relacjach amerykańsko-polskich: razem jesteśmy silniejsi

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher nawiązała do sobotniej rozmowy telefonicznej Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. "Relacje polsko-amerykańskie są bliższe niż kiedykolwiek, razem jesteśmy silniejsi. Dziękujemy Polsce za gotowość do wysłania misji medycznej do Chicago" - napisała na Twitterze ambasador.

Czy mogę zostać zwolniony z płacenia składek ZUS, jeśli dostanę mikropożyczkę? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Jestem mikroprzedsiębiorcą zatrudniającą tylko jedną osobę na pół etatu - czy mogę się starać o 5 tysięcy złotych mikropożyczki? Jestem właścicielem prywatnego przedszkola i otrzymuję dotację. Czy przysługiwać mi będzie wsparcie rządowe? Na te i inne pytania odpowiadał w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

"Trudno wymagać bohaterstwa od lekarzy, jeżeli nie mają indywidualnych środków ochrony"

Jeśli kogoś można tutaj pochwalić, to środowisko medyczne, które stanęło na wysokości zadania. Mając tak małe zasoby ludzkie i materiałowe dajemy sobie radę - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Jacek Jassem, onkolog i kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. - Trochę martwi mnie, że nie ma zainteresowania, nie ma ochotników wśród młodych lekarzy - powiedział natomiast profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Gdzie warto szukać pracy w czasie pandemii? Eksperci o szansach w dobie kryzysu

Mamy takie branże, których ten kryzys, jeszcze w znaczącym stopniu nie dotknął. Bardzo dużo ogłoszeń mamy także z branży IT - mówił w programie "Twoja praca - pomagajmy sobie" ekonomista Paweł Majtkowski. Dodał, że łatwo o znalezienie pracy może być również w handlu. Szansą dla przedsiębiorców i pracowników może być też zmiana branży, o czym mówiła z kolei Victoria Iwanowska z Agnecji VI:.

Rozmowa telefoniczna Dudy z Trumpem o współpracy w dobie pandemii

Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump rozmawiali w sobotę telefonicznie w sprawie współpracy w dobie pandemii COVID-19 - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak wyjaśnił, półgodzinna rozmowa telefoniczna zainicjowana została przez amerykańskiego prezydenta.

Msza święta w Niedzielę Miłosierdzia w tvn24.pl

Transmisja mszy świętej z kościoła seminaryjnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie. Nabożeństwo, które rozpocznie się o godzinie 11 będzie można zobaczyć na portalu tvn24.pl

Ministerstwo Zdrowia: 363 przypadki zakażenia w sobotę. Zmarło 16 osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę po południu o kolejnych 179 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce i o śmierci dziewięciu zakażonych osób. Rano potwierdzono 184 przypadki zakażenia SARS-CoV-2 i śmierć siedmiu osób. Do tej pory w Polsce stwierdzono infekcję u 8742 osób, spośród których 347 zmarło.

Podlaski "pacjent zero" oddał osocze. Może pomóc w walce z COVID-19

Pacjent, którego test na obecność koronawirusa wykazał już negatywny wynik, zgłosił się w piątek do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, by oddać osocze w celu pozyskania przeciwciał potrzebnych do walki z wirusem. Doświadczenia innych krajów pokazują, że metoda walki z COVID-19 poprzez osocze może być skuteczna i być może stanie się powszechna, choć prace nad nią są w początkowej fazie - mówiła reporterka TVN24 Anna Borkowska-Minko.

Kierwiński o Szumowskim: jest kolejnym politykiem PiS-u ze złamanym kręgosłupem

Pan minister Łukasz Szumowski jest kolejnym politykiem PiS-u, który buduje fałszywą alternatywę, która jest bardzo po myśli Kaczyńskiemu. Wybory teraz korespondencyjne natychmiast albo wybory za dwa lata - mówił na konferencji prasowej poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji ministra dotyczących wyborów prezydenckich.

"Jako lekarz wykonywałbym wszystko tak, by pomagać pacjentom". Wiceminister o śledztwach w sprawie DPS-ów

Jeżeli jakieś uchybienia były i prokurator to dostrzega, i toczone są śledztwa, to jest to już domena niezależnej prokuratury w Polsce - oświadczył w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska dopytywany o zapowiedziane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę śledztwa dotyczące sytuacji w domach pomocy społecznej. Prokuratura ma sprawdzać, czy nie doszło w nich do "rażącego naruszenia procedur".

Radziwiłł uchyla decyzje o skierowaniu do pracy matek nieletnich dzieci. "Tę noc trochę przespałam"

Wojewoda mazowiecki unieważnia decyzje kierujące matki wychowujące nieletnie dzieci do domu pomocy ogarniętego koronawirusem. Tłumaczy, że nie wiedział "o okolicznościach wskazanych w odwołaniu" – dowiedział się tvn24.pl. - Uspokoiłam się. Tę noc trochę spałam – mówi nam jedna z nich. W środę ujawniliśmy, że wojewoda podejmował decyzje wbrew zapisom ustawy o zwalczaniu epidemii.

Wiceminister zdrowia "bardzo przeprasza" pielęgniarkę. "Dość łatwo można wprowadzić udogodnienia"

Jest dramatycznie mało lekarzy i jeszcze tę skąpą liczbę straszy się karami - powiedziała Magdalena Wiśniewska, prezeska Okręgowej Rady lekarskiej w Szczecinie, komentując piątkową zapowiedź prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, odnosząc się do sytuacji z Warszawy, gdy do jednej z pielęgniarek z nakazem stawienia się w pracy zapukała policja, powiedział, że zasady się zmienią. Przeprosił też kobietę.

Pod jednym dachem z alkoholikiem w czasie epidemii. "Wyzwanie, z którym wielu ludzi sobie nie poradzi"

Bliscy ponoszą tyle konsekwencji i przykrości, że aż trudno by było oczekiwać, żeby byli ewangelicznie wyrozumiali - przyznała w TVN24 terapeutka uzależnień Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Opowiadała o życiu pod jednym dachem z alkoholikiem w czasie epidemii spowodowanej koronawirusem i obowiązujących ograniczeń. - To jedno z takich wyzwań, z którym wielu ludzi sobie nie poradzi – oceniła.

"Policjanci sami są zdezorientowani tym, co mają robić". Pytania o kontrowersyjne interwencje

Z jednej strony zestresowani "zwykli" obywatele, którzy od kilku tygodni siedzą w domu, martwią się o pracę i bliskich. Z drugiej - zestresowani policjanci na pierwszej linii walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Do tego przepisy - nowe, co chwilę zmieniane i nie zawsze całkiem jasne. Plus kontrowersyjne wypowiedzi i działania polityków. To mieszanka wybuchowa - podkreśla Artur Zakrzewski, reporter "Czarno na białym".

Ponad 30 osób zakażonych w ośrodku Caritas. Pomagają klerycy, siostry zakonne i rektor seminarium

Ponad 30 zakażonych koronawirusem w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Caritasu w Jeleniej Górze (województwo dolnośląskie) i oczekiwanie na wyniki powtórnego badania 23 próbek. To między innymi od nich będzie zależało, jak wiele rąk do pracy placówka będzie potrzebowała. Po śmierci pacjentki, która chorowała na COVID-19, duża część personelu nie pojawiła się w pracy. A dyrekcja zaapelowała o pomoc. Z tą pospieszyły osoby świeckie, siostry zakonne, klerycy i rektor seminarium.

Do zapłacenia jest już blisko pięć milionów. Od kary nałożonej przez sanepid można się odwołać, ale jest haczyk

Spacer w grupie, jazda rowerem czy spotkanie nawet w małym gronie mogą być teraz bardzo kosztowne - nawet do 30 tysięcy złotych. Łączna kwota kar związanych ze zwalczaniem COVID-19 nałożonych przez sanepid zbliża się do pięciu milionów złotych. Te kary mają rygor natychmiastowej wykonalności, trzeba je zapłacić w ciągu siedmiu dni od odebrania decyzji. W ciągu 14 dni można się też odwołać. Co jednak bardzo ważne, nie wstrzymuje to obowiązku zapłaty.