Kempa do Timmermansa: przeżyliśmy komisarzy sowieckich, przeżyjemy i pana

W czwartek w Parlamencie Europejskim na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich i sprawiedliwości oraz komisji prawnej odbyła się debata na temat praworządności, w której udział wziął wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. W rundzie pytań głos zabrało kilkoro polskich europosłów, którzy mówili między innymi o aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Eurodeputowani PiS zarzucali z kolei Timmermansowi stronniczość i bronili wprowadzonych przez obóz rządzący zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Sędzia Gąciarek: Piebiak ze względów formalnych może orzekać. Z etycznych - nie powinien

Łukasz Piebiak nie jest już wiceministrem sprawiedliwości, może więc wrócić do pracy w warszawskim Sądzie Rejonowym, z którego był delegowany do ministerstwa. Sędzia Piotr Gąciarek ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" wyjaśniał w rozmowie z TVN24, że od strony formalnej nie ma przeszkód, by Piebiak mógł wrócić do orzekania. - Od strony etycznej pan Łukasz Piebiak nie powinien orzekać - podkreślił Gąciarek.

Dwa tysiące "potencjalnych zabójców" więcej. Policyjny raport

Jesteśmy bardzo oswojeni z alkoholem, jest on wszechobecny - wskazywał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Brzózka, były prezes Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z rzecznikiem prasowym komendanta głównego policji Mariuszem Ciarką komentował raport policji, według którego w wakacje zatrzymano niemal 26 tysięcy nietrzeźwych kierowców. - Pierwszy raz od kilku lat ta liczba wzrosła - zwrócił uwagę Ciarka. Nazwał takich kierowców "potencjalnymi zabójcami".

Morawiec: sędzia Piebiak nie powinien wracać do orzekania

Nie zasiadłabym w jednym składzie orzekającym z byłym wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis". Jej zdaniem Piebiak nie powinien orzekać, bo poprzez udział w zorganizowanej akcji hejtu wobec sędziów "utracił walor niezawisłości, niezależności".

Klasy powitalne dla cudzoziemców. "Jest więcej chętnych niż miejsc"

Pierwszy raz na tak dużą skalę Wrocław przygotował klasy powitalne dla cudzoziemców. Będą się w nich uczyć dzieci i młodzież z całego świata. W pilotażowym programie bierze udział siedem publicznych szkół. - Już wiemy, że jest więcej chętnych niż miejsc - powiedziała Manuela Pliżga-Jonarska, przyznając, że projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Prezydent latał w statusie HEAD nad morze, a premier na plan filmowy

Premier Mateusz Morawiecki wykorzystywał wojskowe samoloty na potrzeby kręcenia filmu z sobą w roli głównej, a najwięcej lotów – ponad 600 – ma na koncie prezydent, który wielokrotnie w statusie HEAD latał do rezydencji w Juracie. Na Helu Andrzej Duda był też w trakcie protestów w obronie sądów w 2017 roku – wynika z dokumentów, do których dotarli dziennikarze portalu TVN24 i magazynu "Czarno na Białym".

"Grzegorz Schetyna przestraszył się pojedynku z Jarosławem Kaczyńskim"

Jarosław Kaczyński jest liderem naszych list w Warszawie, Grzegorz Schetyna rzucił mu rękawicę, po czym po kilku tygodniach prowadzenia kampanii uciekł z Warszawy - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 europoseł Adam Bielan (Porozumienie), odnosząc się do zmiany na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Stwierdził, że "ewidentnie Grzegorz Schetyna przestraszył się pojedynku z Jarosławem Kaczyńskim".

"Jedyną korzyścią z reformy sądów jest to, że wiemy, jakie osoby nie powinny być sędziami"

Model PiS-owski to model systematycznego kłamstwa i wciskania go ludziom z przekonaniem, że oni są bezbronni i nie mogą na takie traktowanie reagować - powiedział w "Faktach po Faktach" Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów. Odniósł się też do przyjętego przez rząd projektu budżetu na 2020 rok i stwierdził, że w tej sprawie premier Mateusz Morawiecki "jest konsekwentny w zakłamywaniu".

Nie chciała orzekać z zastępcą rzecznika dyscyplinarnego. Jego szef się jej przyjrzy

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab poinformował o podjęciu "czynności wyjaśniających", zmierzających do ustalenia, czy działania sędzi Anny Bator-Ciesielskiej mogą "stanowić o wyczerpaniu znamion przewinień dyscyplinarnych". Sędzia odmówiła wspólnego orzekania z zastępcą rzecznika dyscyplinarnego Przemysławem Radzikiem, który według doniesień medialnych miał uczestniczyć w akcji szkalowania innych sędziów.

Cenckiewicz przegrał z Nitrasem. Ma przeprosić i wpłacić na hospicjum

Historyk i publicysta Sławomir Cenckiewicz ma przeprosić Sławomira Nitrasa za wpis w mediach społecznościowych, który sugerował, że poseł Platformy Obywatelskiej-Koalicji Europejskiej popełnił przestępstwo - zdecydował w środę szczeciński Sąd Okręgowy. Cenckiewicz ma też wpłacić pięć tysięcy złotych na rzecz szczecińskiego hospicjum. Wyrok jest nieprawomocny.

W jednym aucie zginęły dwie osoby, drugie było puste. "Szukali wszędzie wokół, nikogo nie znaleźli"

Mieszkańcy Kamionki pod Wieluniem (woj. łódzkie) ruszyli z pomocą do dwóch rozbitych aut, które się zderzyły. W jednym - zielonym matizie - zginęło dwoje ich sąsiadów. Drugie auto było puste. - Myśleliśmy, że kogoś wyrzuciło z auta, ale nikogo nie było w pobliżu - mówią miejscowi. Dopiero potem - zdaniem prokuratury - okazało się, że samochodem kierował 39-letni policjant, który mimo ciężkich obrażeń rozpoczął marsz wzdłuż drogi. Przeszedł 20 kilometrów.

Generał, który Misiewiczowi się nie kłaniał, teraz doradza prezydentowi Dudzie

Generał dywizji Andrzej Reudowicz został najważniejszym wojskowym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. To doświadczony dowódca, szef kapituły cenionego przez żołnierzy Orderu Krzyża Wojskowego. To także oficer, którego karierą zachwiało spotkanie z ówczesnym rzecznikiem Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiejem Misiewiczem. – Raczej będzie chciał dbać o interesy sił zbrojnych niż przypodobać się politykom – uważa były dowódca generalny, generał broni Mirosław Różański.

Niezwykłe skrzyżowanie to już nie jest zabytek? Urzędnicy się spierają, ale rondo ma powstać

Na tym skrzyżowaniu prawie każdy jedzie jak żółtodziób i pokonuje je z drżącym sercem. Bo w łódzkiej gminie Nowosolna krzyżuje się osiem dróg. Co chwila dochodzi tu do kolizji i wypadków, dlatego mieszkańcy żądają przebudowy historycznego skrzyżowania. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Łodzi właśnie stwierdził, że można już to zrobić, bo skrzyżowanie nie powinno figurować już w dokumentach jako zabytek. Tyle, że wątpliwości co do tego ma miasto.

"Złodziejstwo przekraczało wszelkie granice". PiS wysyła w Polskę "Cysterny wstydu PO-PSL"

W środę rusza w Polskę konwój "Cystern wstydu PO-PSL" - oświadczył w środę w Świecku Joachim Brudziński. Jak dodał szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, akcja ma uświadomić Polakom, jak dziurawy był system finansów publicznych za rządów poprzedniej ekipy. - Wybory to gra o najwyższą stawkę, o to, czy będą środki na kontynuowanie polityki społecznej i programów społecznych wprowadzonych przez PiS - stwierdził obecny także w Świecku premier Mateusz Morawiecki.

Wielki Mecz TVN kontra WOŚP już w niedzielę. Wielkie emocje i szczytny cel

Już w niedzielę 8 września na murawę stadionu Legii Warszawa wybiegną drużyny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i TVN, by rozegrać tegoroczny charytatywny Wielki Mecz. W ekipie TVN, której kapitanem jest Grzegorz Kajdanowicz, znajdą się między innymi Piotr Kraśko, Kuba Wesołowski, Mateusz Gessler, Tomasz Zubilewicz. W zespole Jerzego Owsiaka zagrają: Maciej Stuhr, Rafał Karwot, Michał Jelonek i inni.