"Jakiekolwiek wybory zarządzone teraz przez panią marszałek będą skażone brakiem podstawy prawnej"

Aktualnie nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby pani marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła nowe wybory. Szczególnie takiej podstawy prawnej nie stwarza uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z niedzieli - ocenił w TVN24 doktor Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednocześnie wskazywał na to, że istnieją "otwarte drogi konstytucyjne", żeby wybory się odbyły.

Kto będzie Pierwszym Prezesem SN? Obrady trwają

Nikt nie może drugiej stronie narzucić swojego kandydata - pisze sędzia Sądu Najwyższego Włodzimierz Wróbel, który jest w grupie sędziów apelujących o wybór osób z większościowym poparciem. Próba wyłonienia pięciu kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa SN trwa od kilku dni. O tych wymienianych jako najbardziej prawdopodobnych pisze dziennikarka TVN24, Karolina Wasilewska.

"Jak już dostałam się do lekarza, otrzymałam skierowanie do poradni genetycznej. Ale ta poradnia jest nieczynna"

Pacjenci onkologiczni i kobiety w ciąży wysokiego ryzyka czekają na informacje, jaki plan ma rząd na odmrażanie służby zdrowia. Dla nich epidemia to dodatkowe zagrożenie. Nie chodzi tylko o ewentualne zakażenie. Już samo dostanie się do lekarza, umówienie wizyty to gehenna. A chodzi o ludzi, dla których każdy dzień terapii jest na wagę życia. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Opóźnienia w leczeniu pacjentów onkologicznych. "Dostęp do badań obrazowych, a nawet biopsji znacznie się pogorszył"

Chociaż przedstawiciele resortu zdrowia mówią, że sytuacja w polskich szpitalach pomimo epidemii COVID-19 jest w normie, niektóre oddziały - zwłaszcza onkologiczne - pracując w innym rygorze, zmuszone są do odkładania leczenia pacjentów poważnie chorych. - Dostęp do badań obrazowych, a nawet do biopsji znacznie się pogorszył - zwraca uwagę w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 kierownik Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Rafał Stec.

"Jest strach, bo tylko głupi się nie boją". Szefowa związku zawodowego pielęgniarek o pracy w czasie pandemii

Płynące do nas sygnały o ograniczaniu środków ochrony indywidualnej w placówkach medycznych są oburzające i nie powinny mieć miejsca - mówiła w TVN24 przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok. Z okazji przypadającego we wtorek święta pielęgniarek, życzyła swoim koleżankom i kolegom, by "nie spotykali się z ostracyzmem społecznym, który ma miejsce w ostatnich miesiącach".

Sędzia Sądu Najwyższego: usiłuje się z nami prowadzić grę, której zasady nie zostały ustalone

Nie jest tak, że nie legitymizujemy procedur, tylko tych procedur nie ma - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" sędzia Jerzy Grubba z Sądu Najwyższego. Komentował pat w obradach Zgromadzania Ogólnego SN, mającego wyłonić kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa. - Jesteśmy postawieni w dość trudnej sytuacji, ponieważ usiłuje się z nami prowadzić grę, której zasady nie zostały ustalone - ocenił.

Gowin o prawdopodobnych datach wyborów. 12 lipca? "Wahałbym się"

Z całą pewnością pod tym projektem podpisują się wszystkie trzy partie. Uważam, że to są rozwiązania, które wychodzą naprzeciw wszystkim zastrzeżeniom, które składała opozycja, liczni eksperci, ale także my, politycy Porozumienia - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezes Porozumienia Jarosław Gowin, odnosząc się do nowego projektu w sprawie wyborów. Wskazywał także, że najbardziej prawdopodobnym terminem wyborów jest 28 czerwca lub 5 lipca.

Oficjalnie: uchwała o jedności i zaufaniu. Nieoficjalnie: "bardzo mocna krytyka działań Jarosława Gowina"

Na poniedziałkowym posiedzeniu prezydium zarządu krajowego Porozumienia mocno skrytykowane zostały działania lidera ugrupowania - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. - Padło wiele męskich słów, ale umówiliśmy się, że na zewnątrz nie będziemy o tym mówić - przekazał jeden z polityków ugrupowania. Jednocześnie jednogłośnie podjęto uchwałę między innymi o "jedności Zjednoczonej Prawicy oraz pełnym zaufaniu dla działań prezesa Jarosława Gowina".

Sąd Najwyższy wznowi obrady. Jest spór o liczenie głosów

We wtorek o godz. 10 mają zostać wznowione obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Sędziowie kolejny raz spróbują wskazać kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa SN. Największy spór toczyć się będzie o sposób liczenia głosów. Jeśli żadna ze stron nie ustąpi, niewielkie będą szanse na kompromis.

Intensywne opady w Łódzkiem i na Dolnym Śląsku. Zerwane dachy i zalane ulice

Silny wiatr, który wraz z intensywnym deszczem przeszedł w poniedziałek wieczorem nad regionem łódzkim, spowodował szkody w powiecie łaskim. Całkowicie zerwany został dach jednego z domów w miejscowości Wola Buczkowska. Burze dały się we znaki również mieszkańcom Dolnego Śląska. Przez intensywne opady deszczu droga krajowa nr 35 w Bielanach Wrocławskich przez kilka godzin była nieprzejezdna.

Kiedy poznamy termin wyborów? "Muszę się nad tym zastanowić"

W przewidzianym do tego okresie 14 dni z pewnością ogłoszę nowy termin wyborów - zapewniła w poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Po wydaniu uchwały dotyczącej wyborów prezydenckich przez Państwową Komisję Wyborczą zobowiązuje ją do tego prawo. Dopytywana, czy wykorzysta cały przewidziany na to czas, stwierdziła, że "musi się nad tym zastanowić".

"Trudno jest otwierać gospodarkę, a zamykać lokale wyborcze. Każdy wyborca będzie decydował sam"

Chciałbym, żebyśmy potraktowali projekt Zjednoczonej Prawicy jako okazję do nowego otwarcia w polskiej polityce - powiedział wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa. - Trudno jest dzisiaj otwierać gospodarkę, a jednocześnie zamykać lokale wyborcze - dodał. Wiceprzewodniczący klubu Lewica Krzysztof Śmiszek pytał: - Kto odwołał wczorajsze wybory? Kto jest odpowiedzialny za to, że wczoraj wszystkie komisje wyborcze zostały zamknięte? Jeśli mamy robić nowe otwarcie, to powinniśmy powiedzieć obywatelom kto zawalił.