Raport NIK krytycznie o szkoleniu w armii. Szef MON: to wycinek całości

Pogramy są przestarzałe, brakuje symulatorów, ślepej amunicji oraz instruktorów – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli o szkoleniu w wojsku, który opisała "Rzeczpospolita". - Jest to wycinek całości. Całość przedstawia się zupełnie inaczej. Wojsko Polskie zmienia się korzystnie - skomentował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Huk i wielki słup wody. Saperzy zajęli się bombami z dna Odry

Trzy bomby wyciągnęli, a dwie w widowiskowy sposób zneutralizowali na miejscu. Grupa nurków minerów usunęła pięć niewybuchów z czasów II wojny światowej z Odry Zachodniej w okolicach Szczecina. Niebezpieczne obiekty pracownicy znaleźli podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.

"W Senacie możemy postawić PiS pod ścianą"

Możemy w Senacie przedstawić poprawki i od akceptacji tych poprawek uzależnić długość trwania procesu - zwrócił uwagę w "Rozmowie Piaseckiego" prezes PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. W TVN24 mówił o ustawie w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich, którą aktualnie zajmuje się izba wyższa.

Apel o zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zaapelował w środę o zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin. Województwo śląskie jest w ostatnich dniach regionem z największą liczbą nowych zakażeń koronawirusem, a ich ogniska to kopalnie.

Senat za zwiększeniem wsparcia dla medyków. Dodatek do pensji, cotygodniowe badania i urlop wytchnieniowy

Senat opowiedział się w środę wieczorem za poszerzeniem wsparcia dla personelu medycznego walczącego z epidemią COVID-19. Większość izby wyższej zagłosowała również za wykreśleniem z nowelizacji tarczy antykryzysowej przepisów, które zdaniem senatorów nie mają nic wspólnego z pomocą związaną z epidemią – na przykład regulacji dotyczącej wyboru prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Profesor Zoll: prezydent nigdy nie zwracał uwagi na zgodność ustawy z konstytucją

Przyjęcie ustawy zawetowanej przez Senat było ruchem czysto politycznym, niezwracającym zupełnie uwagi na teść ustawy i jej zgodność z konstytucją - powiedział w "Koronawirus. Raport" profesor Andrzej Zoll, przypominając podpisanie przez prezydenta ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Jego zdaniem Andrzej Duda "nigdy nie zwracał uwagi na zgodność ustawy z konstytucją". Były prezes Trybunału Konstytucyjnego odniósł się także do wyznaczenia sędziego Kamila Zaradkiewicza do pełnienia obowiązków pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, mówiąc, że "trudno tutaj dopatrzyć się zgodności z porządkiem prawnym".

Bielan o zakupie maseczek: nie ma mowy o żadnej aferze, bo żaden z polityków na tym nie zarobił

Tego rodzaju kontakty bywały przeróżne. Ze mną się kontaktowali ludzie za pomocą mediów społecznościowych. Ludzie, których w życiu nie widziałem, zgłaszali się z ofertą sprzedaży jakiejś liczby sprzętu ochrony osobistej – mówił w "Kropcie nad i" rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, europoseł Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do kontrowersyjnego zakupu masek ochronnych dokonanego przez resort zdrowia. 

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego odwołany ze stanowiska. Ministerstwo podaje powody

Minister środowiska odwołał w środę ze stanowiska w trybie natychmiastowym dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzeja Grygoruka. Sprawował on swoją funkcję przez 3,5 roku. Rzecznik resortu Michał Gzowski poinformował, że decyzja została podjęta "po szczegółowej analizie wyników kontroli i audytu przeciwpożarowego" oraz "przekrojowej ocenie działalności zarządczej".

"Rządzący spowodowali taką destabilizację, że trzeba próbować wszystkich rozwiązań"

Okrągły stół w sprawie wyborów zorganizowany przez Lewicę to przełomowy moment. Zabrnęliśmy w chaosie tak daleko, że trzeba próbować wszystkich rozwiązań - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Andrzej Rozenek (Lewica). - Trzeba rozmawiać. Jeżeli udałoby się wypracować jakikolwiek projekt akceptowalny przez szeroką reprezentację sceny politycznej, to tym lepiej dla wyborów, dla demokracji - mówił Kamil Bortniczuk (Porozumienie, klub PiS).

Szumowski zgłasza uwagi wobec masek z UE. Komisja Europejska: czekamy na wyniki testów

Komisja Europejska poprosiła Polskę o więcej informacji w sprawie masek ochronnych przekazanych Warszawie, które zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego nie posiadają certyfikatu CE. Jak wyjaśniono, przeprowadzone zostaną dodatkowe testy, aby sprawdzić, czy zakupione w ramach wspólnotowego instrumentu wsparcia kryzysowego maski spełniają normy - dowiedział się brukselski korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Jeden go potrącił, drugi po nim przejechał. "Halo, żyje czy nie żyje?". Skonał na ulicy idealnej do wyścigów

Jechali agresywnie, zderzak w zderzak, z dużą prędkością - twierdzą świadkowie. Śledczy: ścigali się, potrącili na pasach 28-latka. Policjant, który reanimował młodego mężczyznę: takich obrażeń nie tylko nigdy nie widziałem, ale nawet nie mogłem sobie wyobrazić. Lekarka z pogotowia: Jezu! Z jaką prędkością musieli.... zrobił pan, co mógł. Nie dało się nic. Władimir z Ukrainy, pracujący w jednej z łódzkich fabryk, zmarł na ulicy.  

Polska przedłuża kontrole na granicach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że o miesiąc przedłużone zostaną kontrole na granicach z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Nowelizację rozporządzenia w tej sprawie podpisał szef resortu Mariusz Kamiński.

Propozycja zmian w testowaniu. HFPC: może rodzić obawy, że celem jest budowanie narracji o gasnącej epidemii w Polsce

Ograniczenie możliwości wykonania przez laboratoria komercyjnych testów na COVID-19 przyczyni się do znacznego ograniczenia ilości wykonywanych przez nie testów w ogóle - przekonuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W opinii na temat projektu rozporządzenia ministra zdrowia oceniła, że "wprowadzenie tak istotnych zmian bez należytego uzasadnienia, może rodzić obawy, że celem tego rodzaju działalności jest limitowanie liczby osób poddawanych testom i budowanie narracji o gasnącej epidemii, zwłaszcza w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Zwróciła się także o "ponowne przemyślenie proponowanych rozwiązań".

Centralne Biuro Antykorupcyjne kupuje luksusową terenówkę za ponad 300 tysięcy

Centralne Biuro Antykorupcyjne ogłosiło przetarg na zakup luksusowego samochodu terenowego. Z całej palety dostępnej na rynku tylko jeden model spełnił wymagania służby antykorupcyjnej: Land Rover Defender 110 za minimum 314 tysięcy. – Wygląda na to, że piszący warunki zamówienia publicznego wskazał już wygranego. Takie praktyki jeszcze kilka lat temu zwalczaliśmy – mówi były szef CBA Paweł Wojtunik.