Najnowsze

Najnowsze

Maturzyści z niemieckiej szkoły zwolnieni z obowiązku kwarantanny. Nie wszyscy mogą liczyć na przepustki

Maturzyści ze Szczecina i Polic, którzy na co dzień uczącą się w szkole w niemieckim Loecknitz, dostało specjalne przepustki od Granicznego Inspektora Sanitarnego. Oznacza to, że mogą przekraczać granicę bez obowiązku kwarantanny. Dotyczy to jednak tylko 22 osób. Nie wszyscy mają taką możliwość. Uczniowie z Kostrzyna i Słubic, którzy uczą się we Frankfurcie nad Odrą zwolnieni z kwarantanny nie są.

Przedszkola i żłobki mogą zacząć działać 6 maja

- Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Każdorazowo decyzje będą podejmowały organy założycielskie - poinformował premier Mateusz Morawiecki. - Pytanie, które od kilku dni zadają nam nauczyciele, czyli "jak rząd to sobie wyobraża", pozostaje niestety aktualne - komentuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Lekarz "sam na oddziale intensywnej terapii". "Jeżeli mu zacznie nagle umierać trzech pacjentów, to co on zrobi?"

Medycy łatają dziury systemu ochrony zdrowia wszelkimi możliwymi metodami. Niestety przez to narażają się na odpowiedzialność – mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 dziennikarz "Polityki" Paweł Reszka. Jak dodał, "oni odpowiadają za wszystko: kup sobie maskę, zrób sobie gogle, wydrukuj sobie przejściówkę i odpowiedz za to, co ci się nie udało". - Są w sytuacji nie do pozazdroszczenia - ocenił.

PSG gotowe dokończyć Ligę Mistrzów. Nawet za granicą

We Francji w związku z pandemią obowiązuje do września zakaz organizowania imprez masowych. Oznacza to, że PSG nie będzie mogło rozgrywać ewentualnych meczów Ligi Mistrzów na własnym stadionie. - Piłkarze są gotowi grać za granicą - oświadczył właściciel klubu Katarczyk Nasser Al-Khelaifi.

"Odmrażanie" handlu i usług. Lista zmian

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę szczegóły drugiego etapu "odmrażania" gospodarki. Zmiany zaczną obowiązywać od 4 maja i dotyczą między innymi otwarcia hoteli oraz sklepów w galeriach handlowych.

Od 4 maja drugi etap luzowania obostrzeń. Co się zmieni?

Od 4 maja wchodzimy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zmiany dotyczą między innymi galerii handlowych, hoteli, bibliotek i muzeów. - Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa - mówił premier.

Wiceminister zdrowia: jeśli liczba zachorowań znowu zacznie rosnąć, jesteśmy gotowi, by zrobić krok wstecz

Dobowa liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem spada i to jest dobra wiadomość. Jest szansa na to, że pewne elementy luzowania obostrzeń będą przyspieszone względem tego, co było pierwotnie zaplanowane - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zastrzegł jednak, że jeżeli liczba potwierdzonych zachorowań zacznie znowu rosnąć, rząd będzie gotowy, by "zrobić krok wstecz".

Nie żyje gwiazdor "Życia Pi" i "Slumdoga. Milionera z ulicy"

Jeden z najsłynniejszych aktorów świata, gwiazda Bollywood i wielu hollywoodzkich produkcji, Irrfan Khan nie żyje. Miał 53 lata. Grał m.in. w nagrodzonym kilkoma Oscarami filmie "Slumdog. Milioner z ulicy" w 2008 roku. W 2012 roku wystąpił w "Życiu Pi" w reżyserii Anga Lee.

Szukają drzewa, które poradzi sobie z suszą

Niemcy szukają sposobu na działanie przeciwko suszy. Jak mówią leśnicy, marzec i kwiecień są najtrudniejszymi miesiącami. Spalone w ubiegłorocznych pożarach tereny przeznaczono na testy najbardziej wytrzymałych na trudne warunki roślin.

"Jest jasne, że takie wybory nie są wyborami, tylko głosowaniem. Tak jak kiedyś w PRL"

Sam fakt, że przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej wypowiada takie słowa, ma już odpowiedni ciężar gatunkowy - powiedział w TVN24 Maciej Pach z Katedry Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Komentował słowa przewodniczącego PKW, który obawia się, że w przypadku głosowania korespondencyjnego "w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów". Zdaniem Pacha, "takie wybory nie są wyborami, tylko głosowaniem".

Szef PKW obawia się, że wybory nie będą w pełni wolne. Wójcik: nie wiem, do czego odnosiło się to zdanie

Nie wiem, do czego odnosiła się wypowiedź przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Był pytany o słowa szefa PKW, który wyraził obawę, że na podstawie obecnie procedowanych przepisów "w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów". - Może się to odnosiło do samorządów, które wbrew prawu nie chcą dzisiaj przekazywać danych z rejestrów - sugerował Wójcik.