Wrocław

Wrocław

"Nawoływał do nienawiści". Wyrok za książkę "Jak pokochałem Hitlera" utrzymany

Wrocławski sąd okręgowy odrzucił apelacją Romana Z., autora książki "Jak pokochałem Adolfa Hitlera". Sędzia nie miała wątpliwości, że Z. w publikacji utrwalał stereotypy rasowe, dyskryminował ludzi innych narodowości i nawoływał do nienawiści. Mężczyzna musi odbyć 6 miesięcy prac społecznych, a część jego książek przepadnie na rzecz Skarbu Państwa.

Poświęcił życie, by ratować motyla. "Niepylak apollo jest najrzadszy w Polsce"

W środku lasu na Dolnym Śląsku mieszka człowiek, który od ponad 20 lat walczy o przywrócenie przyrodzie najrzadszego polskiego motyla - niepylaka apollo. Gatunek ten praktycznie wyginął. A życiową misją Jerzego Budzika stało się ocalenie zagrożonego owada. – Motyl wymiera na naszych oczach i to człowiek się do tego przyczynił – podkreśla.

Strych kościoła, który zmieściłby 6-piętrową kamienicę. Będzie atrakcją turystyczną Wrocławia?

Konstrukcja wrocławskiego kościoła św. Stanisława, Wacława i Doroty powstała 650 lat temu i przetrwała w nienaruszonym stanie II wojnę światową. Imponujący strych budowli mógłby pomieścić co najmniej 6-piętrową kamienicę. Z tego powodu badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, postanowili zbadać konstrukcję dachu kościoła, aby w przyszłości mógł stać się atrakcją turystyczną.

Ostatni PGR w Polsce

Ostatni PGR w Polsce, który nie tylko przeżył transformację, ale dobrze sobie radzi i produkuje rekordowo - "ponad normę". Wytwarza mleko i to przy muzyce klasycznej. Przetrwał, bo już za PRL gospodarował bardziej na zasadach ekonomii, a mniej ideologii.

Pijany kierował ruchem

34-latek miał dbać o to, by na remontowanym odcinku drogi nie dochodziło do wypadków. Okazało się, że był pijany. - Mogło dojść do tragedii - mówią policjanci z Wrocławia, którzy zatrzymali kierującego ruchem. Mężczyzna miał ponad promil alkoholu we krwi.

Gigantyczne korki na A4. I tak trzeba płacić

W poniedziałek od rana na autostradzie A4 tworzą się ogromne korki. Kilkukilometrowy zator powstał na płatnym odcinku między Brzegiem a Oławą. Kierowcy, którzy utknęli w korku za przejazd autostradą i tak muszą zapłacić: - Decyzja o podniesieniu bramek nie została i nie zostanie podjęta, bo sytuacja nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla kierowców - mówi Michał Radoszko z GDDKiA.

Slot Art Festival w Lubiążu. Przyjechało około 6 tys. osób

Kuglarstwo, taniec czy akrobatyka powietrzna. W ponad 100 warsztatach, od wtorku do soboty, biorą udział uczestnicy Slot Art Festival. Impreza odbywa się na terenie klasztoru w Lubiążu (woj. dolnośląskie). Uczestniczy w niej około 6 tys. osób. – Mamy tu twórcze środowisko, w którym aż buzuje od kreatywnych umysłów i inicjatyw – mówi Marcin Młynek, organizator wydarzenia.

Wrocław żegna stare jelcze. "Wykonały dla nas sporo pracy"

Wrocławskie MPK sukcesywnie wycofuje stare pojazdy. Teraz przyszła pora na pożegnanie z jelczami. Pasażerowie mieli w piątek, 10 lipca, ostatnią okazję, aby się nimi przejechać. Chętnie z tego korzystali. Ostatni jelcz kursował na trasie 107. - Trochę szkoda. To w końcu nasz, polski autobus. Jeździło się nim bardzo przyjemnie - mówi Emil, miłośnik pojazdów MPK.

Zamienili kilofy na dżojstiki. Tak się pracuje w jednej z najnowocześniejszych kopalń na świecie

Kilofy zamieniają na dżojstiki i nie narażają dłużej życia na przodku, a pracą maszyn kierują sprzed komputera w bezpiecznym miejscu. - Ideą było przeniesienie operatorów z miejsc, gdzie jest hałas i zapylenie do dużo bardziej komfortowych warunków. Tu pracuje się skuteczniej i łatwiej - mówią górnicy, którzy cieszą się z poprawy. Teraz wszystko jest bezpieczniejsze, wygodniejsze, szybsze. bo skomputeryzowane. Jedną z najnowocześniejszych kopalń miedzi na świecie zwiedzała reporterka TVN24.

Podczas włamania zgubił bransoletkę. Wpadł przez zdjęcie w internecie

Policjanci z Wałbrzycha (woj. dolnośląskie) zatrzymali 18-latka, który włamywał się do mieszkań. Na jego trop wpadli m.in. dzięki zgubionej biżuterii. Zdjęcie z bransoletą na ręce, identyczną jak ta znaleziona na miejscu przestępstwa, mężczyzna zamieścił na jednym z portali społecznościowych.

150 lat temu otwarte zostało wrocławskie zoo. Historia tego ogrodu była bardzo burzliwa

Tu odbywały się "pokazy ludów egzotycznych" ze skolonizowanych przez Europejczyków krajów, tu mieszkał jeden z nielicznych przed wojną manatów w Europie i tu urodził się, w niewoli, pierwszy na świecie tapir malajski - wrocławski ogród zoologiczny 10 lipca skończył 150 lat. W tym czasie był m.in. świadkiem dwóch wojen, a także wzlotów i upadków stolicy Dolnego Śląska.