Wrocław

Wrocław

Nowi mieszkańcy Afrykarium. "Na początku mangusty deptały im po piętach"

Wrocławskie Afrykarium to nie tylko rekiny, manaty, krokodyle, hipopotamy czy żółw Stefan. Wśród mieszkańców oceanarium można spotkać też ptaki i ssaki lądowe. Do Afrykarium wprowadziły się niedawno wiewiórki przylądkowe. Jak mówią zachwyceni pracownicy zoo, największe wrażenie nowi lokatorzy zrobili na mangustach z którymi dzielą wybieg. - W pierwszych dniach deptały wiewiórkom po piętach, pilnując swoich norek i zakamarków - relacjonują opiekunowie zwierząt. Wiewiórki przylądkowe występują w Afryce, na obszarze od Namibii do Republiki Południowej Afryki.

Grają, by walczyć z rasizmem. "Chcemy wykopać go ze stadionów"

Na wrocławskim Nadodrzu dwanaście sześcioosobowych zespołów rozegra turniej piłkarski pod hasłem "Futbol przeciwko rasizmowi". Wszystko w ramach ogólnoeuropejskiej akcji. - Chcemy pokazać, że rasizm nie jest wyjściem. Chcemy wykopać go ze stadionów - mówią organizatorzy zawodów. Podczas turnieju zaplanowano też zbiórkę pieniędzy dla uchodźców z Syrii. - Gramy przeciwko rasizmowi we Wrocławiu. To dobra inicjatywa. Rasizmu jest tu coraz mniej - mówi Stanley, jeden z zawodników.

Anna Lewandowska na wrocławskim maratonie sportów

Nauka stepowania, jazda figurowa na wrotkach i wspólne bicie rekordu w aerobiku sportowym z piłkami - to tylko niektóre atrakcji wrocławskiego maratonu sportów z The World Games 2017, które odbędą się we Wrocławiu. Ambasadorką imprezy jest Anna Lewandowska. - Każdy sport chciałby być pokazany, że jest wspaniałym sportem. I to jest cel tej imprezy - mówiła mistrzyni karate. I dodawała, że takie spotkania jak sobotnie pokazują, że "Polacy żyją sportem".

Pierwsze odwierty w "Riese". Szukają podziemnego miasta

Najpierw zrobią dziury w ziemi, w które włożą kamery, by zobaczyć, co kryje się pod powierzchnią - na terenie gminy Walim (woj. dolnośląskie) trwa poszukiwanie olbrzymiego podziemnego miasta, części kompleksu "Riese". Jak mówi Krzysztof Szpakowski, który zgłosił znalezisko, w środku "może być wszystko". W sobotę eksploratorzy mieli problemy z gruntem. Z otworów wybiła woda. - Nie poddajemy się. Morale nam jeszcze nie spadło - zapewniają.

Brutalne morderstwo dzieci, bezradna policja i naziści oskarżający Żydów

W 1926 r. niemieckim Breslau wstrząsnęła makabryczna zbrodnia. W dwóch punktach miasta znaleziono poćwiartowane zwłoki dzieci: 8-letniego Ottona i jego starszej siostry Eriki. Mordercy nie udało się znaleźć. Po kilku latach dramat rodziny Fehse wykorzystał nazistowski tygodnik, oskarżając Żydów o mord rytualny. To koszmar, który tę społeczność prześladuje co najmniej od XII wieku. Choć wielokrotnie udowadniano, że takie oskarżenia to antysemickie pomówienia, to do dzisiaj niektórzy wierzą w to, że Żydzi naprawdę rytualnie zabijali chrześcijańskie dzieci.

Miał w celi dziecięcą pornografię. Strażnicy bez winy. "Dopełnili swoich obowiązków"

Mariusz Trynkiewicz, morderca skazany za zabójstwo czterech chłopców, podczas odbywania kary 25 lat więzienia miał w celi materiały o treści pedofilskiej. Został za to skazany. Prokuratura sprawdzała jednak dodatkowo, czy strażnicy więzienni w Zakładzie Karnym w Strzelcach Opolskich dopełnili swoich obowiązków. Żadnych uchybień śledczy nie stwierdzili. Sprawa została umorzona.

Włamał się do kościoła i ukradł 20 złotych

Policjanci zatrzymali 22-letniego mężczyznę, który włamał się do kościoła w Jedlinie Zdroju pod Wałbrzychem (woj. dolnośląskie). Jego łupem padło 20 złotych. Pieniądze zabrał z zakrystii.

Ponad 260 gatunków zwierząt na ogrodzeniu wrocławskiego zoo

Brykające antylopy, atakujące krokodyle, dumny lew i kolorowe ptaki - to tylko niektóre z ponad 260 zwierząt, które zostały namalowane na ogrodzeniu wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Prace nad stworzeniem muralu trwały kilka miesięcy. Egzotyczne zwierzaki namalował ten sam artysta, który ozdobił ogrodzenie także 38 lat temu.

Znaleźli kilkaset porzuconych kart pacjentów

Dokumentację medyczną z danymi pacjentów, ich adresami i miejscem zatrudnienia znaleźli na jednym z osiedli strażnicy miejscy z Wrocławia (woj. dolnośląskie). Policja sprawdza czy nie doszło do naruszenia ustawy o ochronie danych osobowych.

Mają zdyscyplinować motorniczych, bo jeżdżą za szybko i niszczą tory. "To poważny problem"

"Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ponownie przypomina o konieczności i znaczeniu przestrzegania przez motorniczych jazdy tramwajem po rozjazdach tramwajowych z prędkością nie większą od dopuszczalnej" - pismo o takiej treści trafiło do wrocławskiego MPK. Motorniczy mają wziąć sobie to do serca, bo zbyt szybka jazda doprowadza do zużycia rozjazdów, "które zaledwie kilka lat temu zostały oddane do eksploatacji". A na remonty nie ma pieniędzy.

Nieodkryta część "Riese" czeka na odwierty. Władze Walimia chcą własnych badań

Na nieodkrytej od kilkudziesięciu lat części projektu "Riese" wkrótce zostaną przeprowadzone odwierty. - W ziemi zrobimy 8 dziur - zapowiada eksplorator. Później w ruch pójdą kamery. Obraz z nich ma pokazać co tak naprawdę znajduje się pod ziemią. Tymczasem władze gminy Walim chcą wykonać badania georadarowe. Mają nadzieję, że i im "uda się coś namierzyć".

Od maja mają problemy z wodą. "Czujemy się jak w XIX wieku"

Część mieszkańców gminy Mieroszów (woj. dolnośląskie) od kilku miesięcy pozbawiona jest stałego dostępu do wody. - Na 100 proc. woda w kranach pojawia się o 23, ale w ciągu dnia nie da się przewidzieć kiedy będzie - mówią mieszkańcy, którzy masowo wykupują ze sklepów miski, butelki i wiaderka. Wszystko przez wyschnięte ujęcia głębinowe i brak deszczu.

Na Polanie Jakuszyckiej ma powstać boisko. W środowisku narciarskim zawrzało

Polana Jakuszycka, koło Szklarskiej Poręby (woj. dolnosląskie), która jest mekką miłośników nart będzie przebudowana. Nie powstaną jednak nowe trasy biegowe, na które liczyli fani zimowych sportów, a boisko piłkarskie i hotel. W środowisku narciarskim zawrzało. Justyna Kowalczyk na swoim Twiterze skomentowała pomysł krótko: „gratuluję”.