Kosmos

Kosmos

Trójka w drodze na ISS. Dwóch robi to po raz pierwszy

Dwóch "żółtodziobów" w przestrzeni kosmicznej wyruszyło dziś w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Obok nich na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz znajduje się doświadczony amerykański kosmonauta. Wszyscy dołączą do załogi 33 ekspedycji na ISS.

Gigantyczny wyrzut słonecznej plazmy

Gigantyczną falę plazmy wyrzuciło Słońce w piątek 19 października. Niezwykle widowiskową protuberancję udało się uchwycić satelicie NASA.

Maksimum aktywności roju Orionidów

Teraz jest najlepszy czas do obserwacji Orionidów - roju meteorów związanych z kometą Halleya. Niewykluczone, że i my zobaczymy takie spadające gwiazdy jak ta, która przeleciała nad bułgarską wioską.

Na Ziemię spadnie burza meteorów

24 maja 2014 roku naszym oczom ma szansę ukazać się nie deszcz, a prawdziwa burza meteorów, jakiej nigdy wcześniej nie oglądano. Spadające gwiazdy, których liczba może sięgać nawet tysiąca na godzinę, pochodziłyby z niedawno odkrytej komety 209P/LINEAR.

Rozgrzany Księżyc odparował ziemski cynk

Nowe badania naukowców powoli uzupełniają luki w teorii Wielkiego Zderzenia, którą większość naukowców uznaje za wyjaśnienie powstania Księżyca. Badacze z Harvardu ustalili, że to szybkie wirowanie Ziemi sprawiło, że podczas kosmicznej kolizji 4,5 mld lat temu oddzieliła się od niej część materii, z której powstał Księżyc. Z kolei najnowsze analizy geochemiczne księżycowych skał wskazują, jakim procesom podlegał nasz satelita po swoich narodzinach.

Hipnotyczna sztuka prosto z orbity

Nie tylko gwiazdy, planety i marzenia o podboju innych galaktyk kryją się w Kosmosie. Można tam też dotknąć ulotnej sztuki - tak jak autor filmu powstałego na bazie fotografii wykonanych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Planeta z czterema słońcami odkryta przez internautów

Aż cztery słońca wschodzą i zachodzą na niebie nad nowo odkrytą PH1. To pierwsza znana planeta w układzie czterokrotnym. Zidentyfikowali ją internauci, a odkrycie potwierdziły obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astronomów z Uniwersytetu Yale.

Humanoid wykonał pierwszą misję w Kosmosie

Robot pomagający astronautom w pracy nie musi pozostać tylko obrazkiem z "Gwiezdnych wojen". Załoga ISS już testuje humanoidalnego R2 i nie może się doczekać, kiedy przerzuci na niego męczące i niebezpieczne zadania. Roboty mogą też przydać się na Ziemi.

Ciasteczkowy Potwór w Kosmosie?

Najnowsze zdjęcia powierzchni Merkurego musiały dostarczyć sporo radości naukowcom z NASA. Kratery na powierzchni tej planety ułożyły się w kształt, który niejednej osobie kojarzy się z dzieciństwem. Nie można się oprzeć wrażeniu, że na fotografii widać znanego z programu "Ulica Sezamkowa" Ciasteczkowego Potwora.

Kosmiczny prom przeciska się między budynkami

Tłumy Amerykanów śledziły pożegnalny przejazd wahadłowca Endeavour ulicami Los Angeles. Żeby go umożliwić, trzeba było czasowo usunąć część ulicznych latarni i sygnalizatorów. Teraz prom czeka "emerytura" na wystawie w California Science Center.

Satelita spadł z orbity i spłonął. Astronauci zjedli lody

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są już po małej uczcie. W piątek zjedli lody dostarczone im przez firmę SpaceX w kapsule Dragon. Tego samego dnia prywatna misja musiała pogodzić się z porażką. Jeden z satelitów, który tak jak Dragon został wyniesiony w kosmos przez rakietę Falcon, spadł z orbity i spłonął.

Zorza na tle miejskich świateł i poświaty niebieskiej

Tak wyglądała zorza, która o poranku w poniedziałek 8 października świeciła nad Kanadą. Poza nią na zdjęciu satelitarnym widać też inne widowiskowe zjawiska, na przykład tzw. poświatę niebieską oraz światła miast.

3 mln oceanów w gwiazdozbiorze Byka

Gigantyczną ilość pary wodnej odnaleziono za pomocą jednego z teleskopów Europejskiej Agencji kosmicznej w miejscu, w którym nikt się jej nie spodziewał. Gaz, który mógłby pochodzić z trzech milionów zamrożonych ziemskich oceanów, zauważono w obłoku molekularnym, jaki niebawem może stać się nową gwiazdą.

Voyager 1 już poza Układem Słonecznym?

Spekulacji na temat opuszczenia przez bezzałogową sondę Voyager 1 Układu Słonecznego ciąg dalszy. Dowodem na to, że przemierzający Kosmos od 1977 roku wehikuł, przekroczył granicę ma być opublikowana przez NASA grafika.

Bakterie wyprodukują paliwo na Marsie

Dzięki mikrobom ludziom uda się przetrwać np. na Marsie, uważają naukowcy z NASA. Chcą oni tak zmodyfikować te mikroorganizmy, żeby dostarczały astronautom pożywienia, paliwa i schronienia.

Bez jednego silnika poleciał w Kosmos

Rakieta Falcon 9 o długości 48 metrów pomimo awarii jednego z silników zdołała wynieść kapsułę towarową Dragon na orbitę wokołoziemską. Na środę wyznaczono dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na liście zaopatrzenia znalazły się lody czekoladowo-waniliowe.

Pół tony ładunku poleci prywatną rakietą

Pierwszy raz w historii prywatna firma dostarczy astronautom stacjonującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej żywność i sprzęt. Start misji już za kilkadziesiąt godzin. Czy się powiedzie?