Edukacja

Edukacja

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce w 18. Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw 2017. Na trzecim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska. W rankingu oceniono 168 uczelni i 68 kierunków studiów.

Związek Nauczycielstwa Polskiego odpowiada na słowa premier Beaty Szydło, która uznała, że jest za późno na referendum o reformie edukacji. Przewodniczący związku Sławomir Broniarz podkreślił, że to jest zbyt ważna sprawa, by móc ją zbagatelizować. - Apelujemy do marszałka Sejmu o to, żeby niezwłocznie, podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, taka debata na temat referendum się odbyła - powiedział.

- Tak długo póki nie wydamy pierwszych milionów na realizację czyichś politycznych ambicji, tak długo mamy czas na to, żeby to powstrzymać - mówił o zmianach w edukacji prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Przewodniczący wierzy, że jeszcze uda przeprowadzić się referendum, które powstrzymałoby likwidację gimnazjów.

Samotny bunt partyjnego działacza. Chodzi o burmistrza Błaszek w województwie łódzkim, który został nawet okrzyknięty twarzą walki z polityką oświatową PiS-u. Mimo że jest z PiS-u. A ściślej to był, bo właśnie został wyrzucony z partii. Dlaczego i co nie podobało mu się w reformie minister Zalewskiej? Materiał programu "Czarno na białym".

Walka o przyszłość jednej z najstarszych i najlepszych krakowskich szkół może być symbolem podobnych batalii, jakie toczą się teraz w całej Polsce. Miasto, głosami radnych PiS, zdecydowało, że Gimnazjum nr 1 pod Wawelem będzie filią podstawówki, a dyrekcja i rodzice chcą, by zostało przekształcone w liceum. Wśród obrońców placówki jest Jan Duda, ojciec prezydenta Polski. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Liczymy na zebranie ponad 500 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy polskiej oświaty - mówił w Sejmie Grzegorz Schetyna. Przewodniczący PO poinformował, że partia powołała specjalny zespół wsparcia dla Związku Nauczycielstwa Polskiego, który jest pomysłodawcą referendum.

Rozpoczynamy procedurę sporu zbiorowego - poinformował przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz po posiedzeniu Zarządu Głównego organizacji. Oznacza to, że rozpoczyna się przygotowanie do strajku generalnego w oświacie.

Absolwenci gimnazjum spotkali się w środę z szefową MEN, minister Anną Zalewską, aby przedstawić jej zalety gimnazjów. - Ostatnie słowa pani minister, w których mówiła, że gimnazja nie wyrównują szans edukacyjnych, że w gimnazjum panuje duża przemoc, to mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że to jest kłamstwo - mówił jeden z uczniów, Bartosz Młynarczyk. W nocy ze środy na czwartek Sejm uchwalił ustawy wprowadzające reformę edukacji, w tym likwidację gimnazjów.

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" chce pilnego spotkania z premier Beatą Szydło w sprawie reformy oświaty, nad którą pracuje MEN. Na spotkaniu chcieliby przedyskutować propozycje dotyczące pakietu osłonowego dla nauczycieli gimnazjów.

Premier Beata Szydło w czwartek zapowiedziała, że w następnym tygodniu rząd przyjmie projekt ustawy dotyczący reformy edukacji. Deklarację tę złożyła podczas czwartkowej sejmowej debaty nad wnioskiem PO o wotum nieufności dla minister edukacji Anny Zalewskiej.

Reforma edukacji ma ruszyć, choć na razie nie rozpoczęły się nawet prace nad nowym programem nauczania. Dopiero powstają zespoły ekspertów i, jak wynika z informacji TVN24, z trudem, bo kilku naukowców wycofało się ze współpracy. Kim są eksperci, którzy zdecydowali się pomóc minister w zmianach? Materiał "Czarno na białym".