Edukacja

Edukacja

Historia i istorja. Trudne lekcje w polsko-ukraińskich klasach

- To nie tylko Wołyń! - zastrzegają nauczyciele, gdy pytam o lekcje polsko-ukraińskiej historii. Ale nasze dzieci często nie wiedzą, że ucząc się o Rusinach, uczą się o przeszłości Ukrainy. Tak jak młodzi Ukraińcy mogą nie zdawać sobie sprawy, że powstanie Chmielnickiego to dla nas coś innego niż dla nich. Dziś, gdy w jednej klasie siedzą dzieci mówiące nawet w trzech różnych językach, uczenie historii wymaga wyjątkowej czujności i wrażliwości.

Eksperci: w te wakacje szkoły powinny pracować pełną parą. Minister: to czas odpoczynku

Choć minister Czarnek wypatruje rychłego końca wojny, czas przyjąć do wiadomości, że nawet gdy ten nastąpi, nie wszyscy uchodźcy wrócą do domów - przekonują eksperci. A to oznacza, że przed wielkim wyzwaniem stoi polska edukacja. Rozwiązania na przyszłość potrzebne są już teraz. Od kogo się ich uczyć? Jak inni pomagają uchodźcom i cudzoziemcom w szkołach? Sprawdziliśmy.

Вителі з України знайдуть роботу в міських школах та дитсадках

У міських школах та дитсадках столиця працевлаштує вчителів з України. Це стане можливим завдяки угоді, підписаній з Польським Центром Міжнародної Допомоги. Фонд покриває витрати на їхню роботу завдяки пожертвуванням донорів із США. Планується створити 200 місць праці. Біженці працюватимуть асистентами, підтримуючи українських дітей при інтеграції до навчальнихі закладів.

Інформація щодо змін в проведенні випускних іспитів у 8 класі для учнів з України

Центральна екзаменаційна комісія (СКЕ)  оприлюднила зміни в правилах організації та проведення випускних  іспитів у 8 класі, інформуючі про додатки у правилах для українських учнів - випускників.

Jestem tylko dzieckiem, nie powstrzymam wojen. Ale to nie znaczy, że nic nie mogę

Kira miała osiem lat, gdy jej rodzina przeniosła się z Krymu do Warszawy. Wie, jak to jest widzieć zapłakaną mamę, jak to jest za grosz nie rozumieć, co mówią inne dzieci. - Nikt nie powinien się tak czuć. Nie mogę siedzieć i patrzeć bezczynnie - mówi Kira Sukhoboichenko, dziś szesnastolatka. Dlatego z koleżankami zorganizowała grupę wolontariuszy, którzy wspierają dzieci uciekające przed wojną z Ukrainy.

Rzeczpospolita uchodźcza

Niezależnie od tego, czy wojna skończy się za kilka dni, tygodni, czy miesięcy, już wiemy, że skala zniszczeń w Ukrainie jest bardzo duża. W tej sytuacji trzeba się spodziewać, że niemała część osób, które uciekły do Polski, zostanie tu na dłużej lub na stałe. Jak się na to przygotować?

Jutro pójdziemy do szkoły

Andrij miał plastykę, kiedy wokół jego domu eksplodowały rosyjskie czołgi, trafione przez ukraińską artylerię. Trzynastoletni Ołeksandr jechał szkolnym autobusem, kiedy najeźdźcy zabijali jego rodaków w okrążonym Mariupolu. Oksana nie rozmawiała od dwóch tygodni z ojcem; ostatnio często myślała o tym, czy w nowej szkole znajdzie koleżanki i czy uda się z nimi jakoś dogadać. Mali Ukraińcy trafili do wiejskiej szkoły. Czy odnajdą się wśród łąk i lasów?

Polski system i ukraińskie dzieci. Jak będą wyglądały egzaminy i matury dla uchodźców?

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik uważa, że osoby, które w odniesieniu do dzieci uchodźców mówią: "zwolnijmy ich z wszystkiego, dajmy im możliwość, promujmy ich do wyższej klasy, spotkała ich krzywda", nie biorą pod uwagę całego kontekstu. - Nie wolno czegoś takiego zrobić, to się skończy źle dla wszystkich, a głównie dla tych dzieci - mówi. Dlaczego?

Dla kogo jest (polska) szkoła?

Nauczyciele w zdecydowanej większości chcą pomagać Ukraińcom i zależy im na dobru wszystkich dzieci. Ale pozytywne emocje i chęć wspierania mogą się szybko wypalić. Już dziś pojawiają się głosy jak ten: "Nie zamierzam się naginać i na siłę uczyć ukraińskiego, niech te dzieci uczą się polskiego" - Potrzeba nam dzisiaj nie tylko miłości, ale i mądrości. Potrzeba mądrych rozwiązań systemowych, które pozwolą wszystkim wyjść z kryzysu - dla tvn24.pl pisze dr Kinga Białek.