Edukacja

Edukacja

Uniwersytet Gdański będzie współpracował z Uniwersytetem Nauk Politycznych w Pekinie. Zgodnie z nią uczelnie mają m.in. prowadzić wymianę studentów i naukowców. Gdańska uczelnia przymierza się do uruchomienia studiów sinologicznych.

Przy pierwszym wyborze instytucji mających przygotować e-podręczniki dla polskich szkół doszło do rażących błędów i uchybień - wykazała kontrola zarządzona przez kancelarię premiera. Badający postępowanie kontrolerzy stwierdzili, że w naborze naruszono m.in. zasadę przejrzystości i równego traktowania podmiotów. Jednym z efektów kontroli jest objęcie wartego blisko 50 mln zł projektu "osłoną antykorupcyjną przez służby specjalne".

Uproszczenia podatkowe dla naukowców, 1 proc. CIT na naukę oraz specjalna spółka wspierająca innowacje - to tylko niektóre z zapowiedzi minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej na najbliższe lata. Ponadto instytutom i uczelniom ma pomóc złagodzenie zasad przetargów, aby mogli łatwiej kupować sprzęt laboratoryjny. Podczas konferencji prasowej minister wiernie towarzyszył robot Flash.

- Każda sprawa, która narusza pewne podstawowe zasady etyki, powoduje, że zaczynamy się zastanawiać gdzie są granice i w jaki sposób reagować - komentuje sprawę otrzęsin w gimnazjum salezjańskim w Lubinie Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.

- Nie chciałam urazić tych, którzy stracili duże pieniądze na inwestycjach w Amber Gold – tłumaczyła w programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 minister edukacji, Krystyna Szumilas. Skomentowała w ten sposób swoją odpowiedź na pytanie o wpływ nauki w gimnazjum na podejmowane decyzje w życiu dorosłym. Dwa dni temu minister zasugerowała, że absolwenci gimnazjów nie podjęliby pochopnych decyzji o zainwestowaniu w Amber Gold.

Solidarna Polska apeluje do premiera Donalda Tuska o dymisję minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas. Żądanie ma związek z "aferą e-podręcznikową", za którą zdaniem partii odpowiedzialność ponosi szefowa resortu. Ponadto SP w związku ze sprawą złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

- Nauka jest jak podróż, a naukowcy jak podróżnicy - powiedziała podczas uroczystości ogłoszenia Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW) minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. I zapewniła, że "w Polsce nauka nie jest słaba".