Edukacja

Edukacja

Brakuje nauczycieli w szkołach

W szkołach wakaty, brakuje nauczycieli i problem jest poważny - na tyle, że list do ministra edukacji napisał Rzecznik Praw Obywatelskich. Czy zagrożona jest ciągłość nauki? Minister edukacji jeszcze w sierpniu zapewniał, że nie należy się przejmować, bo nauczycieli wystarczy. Mamy wrzesień, prawie 3 tygodnie nauki i problem jest. - Musimy podnieść etos pracy nauczyciela - mówi Przemysław Czarnek. Adrianna Otręba.

Dlaczego nikt nie chce być "ciocią" Twojego Stasia?

Tylko nauczycieli fizyki i angielskiego brakuje więcej niż nauczycielek wychowania początkowego. Dlaczego absolwenci studiów nauczycielskich nie palą się do pracy w przedszkolach? W Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka dla tvn24.pl pisze Iga Kazimierczyk, prezeska Fundacji "Przestrzeń dla Edukacji".

"Siema, taki zabieg jest legalny?". Czyli co uczeń może w szkole? I dlaczego z tych praw nie korzysta

Wystarczy zajrzeć na grupki szkolne: uczniowskie, nauczycielskie, rodzicielskie, dyrektorskie, by przekonać się, jak bardzo - jak mówi młodzież - "nie umiemy w demokrację" i jak w polskiej szkole, przy powszechnej akceptacji, niezauważenie łamana jest praworządność - pisze dla tvn24.pl Alina Czyżewska, działaczka, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Demokracji.

Urlop dla poratowania zdrowia – warunki, choroby, wniosek

Urlop dla poratowania zdrowia dostępny jest dla nauczycieli, a warunki jego udzielania precyzują rozporządzenie Ministra Zdrowia i Karta nauczyciela. Płatny urlop zdrowotny może jednorazowo trwać maksymalnie rok. Wyjaśniamy, jakie warunki musi spełnić nauczyciel, żeby dyrektor szkoły wyraził zgodę na urlop dla poratowania zdrowia.

Gdy problemem jest ulotka do leku, rozkład autobusów, mapka z pogodą... Kim są współcześni analfabeci?

Czytają z wypiekami o niepożądanych odczynach poszczepiennych, ale przerasta ich połączenie liczb z opisami. Rozumieją, czym są straszne konsekwencje, ale już nie potrafią oszacować skali zjawiska. I gdy cieszymy się wynikami naszych nastolatków w badaniu PISA, zapominamy, że tysiące dorosłych Polaków męczy się nie tylko z medycznymi ulotkami, ale nawet z rozkładami autobusów. 

W szkołach brakuje nauczycieli

Minister Przemysław Czarnek obiecuje podwyżki dla nauczycieli. ZNP analizuje plany i wynika z nich, że pieniędzy dla nauczycieli nie starczy. A polska szkoła jest w dużej potrzebie. Kiedy dzieci w końcu wróciły do szkół, okazało się, że w wielu szkołach nie ma ich kto uczyć. Są duże wakaty i jest łatanie grafikowych dziur. Adrianna Otręba.

Bez prac domowych

Prace domowe. Uczniowski koszmar, codzienność chyba każdego chodzącego do szkoły. W Chinach zakazano ich zadawania w klasach 1-3. A może warto zastanowić się, czy i u nas taki pomysł ma sens. Tym bardziej, że ilość zadawanego materiału nie przekłada się na jakość w nauczaniu. Maria Mikołajewska.