Edukacja

Edukacja

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała arkusze, które uczniowie będą mogli pobrać z internetu i rozwiązać je w domach. – Nie ma planów przeprowadzania właściwych egzaminów przez internet, chcemy pomóc uczniom w przygotowaniach – mówi Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Rozmawiam z wieloma nauczycielami, którzy zgłaszają przeróżne problemy związane ze zdalnym nauczaniem - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka. - Okazuje się na przykład, że w trzydziestoosobowej klasie pięcioro rodziców uczniów nie ma dostępu do maila, a co dopiero konta w elektronicznym dzienniku czy możliwości założenia wideoczatu - dodała.

– Nasza praca jest specyficzna, bo nie za bardzo możemy zabierać ją do domu. Arkusze egzaminacyjne mogą opuszczać budynek komisji dopiero, gdy kierujemy je do drukarni – mówi Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na razie CKE pracuje tak, jakby egzaminy miały rozpocząć się 21 kwietnia. Na ministerialne decyzje w napięciu czeka ok. 700 tysięcy nastolatków.

Oprócz Polski do czwartku 13 europejskich rządów zdecydowało o zamknięciu w całym kraju szkół i uczelni wyższych z powodu epidemii koronawirusa. W kilku państwach takie środki zapobiegawcze wprowadzono tylko regionalnie bądź lokalnie.

W Parczewie - po orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie - opublikowano listę płac wraz z nazwiskami nauczycieli. - Byliśmy zaskoczeni takim orzeczeniem sądu, wydaje się, że tutaj przepisy o ochronie danych osobowych powinny ewidentnie zadziałać - mówi minister Dariusz Piontkowski. Związkowcy proszą o pomoc rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.