Edukacja

Edukacja

Pół roku bez słowa po polsku? To wcale nie musi oznaczać czegoś złego

- Cierpliwość jest najtrudniejszą częścią nauki języka obcego. Szczególnie dla rodziców i innych nauczycieli. Bo rodzice, co naturalne, chcą widzieć efekty, a inni nauczyciele, którzy niekoniecznie mają doświadczenie w pracy z obcokrajowcami, czasem oceniają pochopnie "w ogóle nie widać skutków tego twojego uczenia" - mówi Łukasz Szeliga, specjalista od nauczania języka polskiego jako języka obcego i drugiego. I radzi, jak pomóc odnaleźć się w Polsce Ukraińcom.

Polska szkoła na pomoc małym uchodźcom z Ukrainy

Dzieci z Ukrainy, które uciekły przed śmiertelnym zagrożeniem, są już bezpieczne w Polsce. Najtrudniejsze już jest za nimi, ale przed nimi ciągle są wyzwania: poradzenie sobie z traumą, nauka nowego języka i życia w nowym miejscu, w nowym kraju. Polska szkoła przychodzi im z pomocą. Maria Mikołajewska.

Nie znają polskiego, nie będą wiedziały, jak pytać. "Możemy im to odrobinę ułatwić"

- Dzieci z Ukrainy, które uczyliśmy do tej pory, miewały trudne doświadczenia. Ale równocześnie ich rodzice mieli tu załatwione mieszkanie, pracę, a one przed wyjazdem mogły się przygotować. Te dzieci, które przyjeżdżają do Polski teraz, doświadczyły wojennej traumy i to nad nią, a nie tylko nad znajomością języka, będziemy musieli pracować - mówi Aleksandra Kosior, asystentka międzykulturowa z Wrocławia.

W polskich szkołach i przedszkolach jest 60 tysięcy ukraińskich dzieci. Co możemy dla nich zrobić?

"Pamiętajcie, że jesteście dla nas bardzo ważni i zawsze możecie na nas liczyć" - piszą uczniowie z Gdyni. W Poznaniu wycinali papierowe serca, w Warszawie przeprowadzili zajęcia z historii. Organizacje pozarządowe organizują darmowe webinary dla nauczycieli, by pomóc im w prowadzeniu lekcji o sytuacji w Ukrainie. Co jeszcze, poza gestami solidarności, można zrobić? - Sprawą absolutnie pierwszorzędną jest kontakt z rodzicami, tak żeby dowiedzieć się, co dzieje się w ich rodzinach - zaleca Aleksander Pawlicki ze Szkoły Edukacji.

"10 tysięcy złotych z publicznych pieniędzy na akcję antyszczepionkowców"

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, jak informuje jej rzecznik, podtrzymuje swoje zdanie na temat skutków, jakie COVID-19 może wywołać wśród dzieci. To zdanie, podobnie jak film, który wciąż dostępny jest na oficjalnym kanale kuratorium, są niezgodne z faktami naukowymi. - Rząd popiera działania Barbary Nowak, a nawet zachowuje się tak, jakby ona realizowała jego politykę - komentuje posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Gdzie Czarnek nie może, tam prokuratora pośle

- Jak kurator już nie wystarczy, to się prokuratora wyśle - komentuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydentka Łodzi. To jedna z co najmniej trojga samorządowców, z którymi minister edukacji Przemysław Czarnek postanowił walczyć w prokuraturze. Czy to przedsmak lex Czarnek i lex Wójcik?

Narodowe święto, które nie dzieli i superbohaterowie na miarę naszych potrzeb

Nie nosili peleryn, nikt z nich nie produkował pajęczyn i nie miał lasera w oczach. A jednak robili to samo, co komiksowi superbohaterowie: ratowali świat i ludzkość z opałów. Polscy naukowcy i naukowczynie mają dziś swoje święto. Znacie ich? No, to możecie już świętować! Nie znacie? To zapraszamy, warto zapoznać się trochę bliżej przed imprezą.

Prezydent przed decyzją ws. lex Czarnek

Prezydent Andrzej Duda stoi przed decyzją w sprawie lex Czarnek. Różne środowiska starają się przekonać go do weta. We wtorek byli to przedstawiciele Wolnej Szkoły zrzeszającej nauczycieli, oświatowe związki zawodowe, organizacje społeczne, rodziców i uczniów. O spotkanie z prezydentem proszą też samorządowcy. Adrianna Otręba.