Edukacja

Edukacja

Kuratorzy mają mieć więcej władzy i silniejszą pozycję. Mieliby większy wpływ na wybór dyrektorów szkół i na to, co proponują w szkołach na zajęciach. Środowiska oświatowe protestują, a minister Przemysław Czarnek mówi, że nie ma czegoś takiego jak autonomia szkół. Adrianna Otręba.

Dlaczego minister Czarnek uważa, że rozmowa z dziećmi o konstytucji to skandal? W centrum uwagi stanęły Dobczyce. Ogólnopolska akcja Tour de Konstytucja zawitała do Małopolski i to był jeden z najgłośniejszych przystanków. Za udział przedszkolaków i uczniów podstawówki na ogólnodostępnym spotkaniu poświęconym konstytucji jest groźba, ma być też kara. Opozycja mówi o smutnym finale akcji z udziałem ministra, któremu wartości zapisane w konstytucji powinny być bliskie. Materiał Michała Tracza.

"Wystarczy nawet jeden nauczyciel na dziesięciu, którego uczeń się boi, by zadeklarować ogólny strach przed powrotem do szkoły" - czytamy w raporcie “Szkoła ponownie czy szkoła od nowa?”. To właśnie stres, niepewność i strach towarzyszyły uczniom w ostatnich tygodniach najczęściej. Czy z czasem młodzi przestaną się bać szkoły?

Minister Przemysław Czarnek składa kolejne propozycje w ramach rewolucji w edukacji. Potrzebna jest wielka promocja rodziny i małżeństwa - mówi i zapowiada, że nauki o rodzinie będą odrębną dyscypliną naukową. Barbara Sobska.

- Gdy zobaczyłam dzieci, które przyszły po dokładkę buraczków, prawie popłakałam się ze wzruszenia – mówi Monika Kubisz z Rybnika. Ona już wie, co to znaczy “karmić mądrze”. Ale wielu jeszcze nie. Są szkoły, gdzie dzieci mogą jeść tylko widelcem, bo zdaniem dorosłych, noże to zbyt wielkie zagrożenie. Co jeszcze czyha na nie w szkolnych stołówkach?