Edukacja

Edukacja

Normą będą 40-osobowe klasy, lekcje na trzy zmiany w pożyczonych od podstawówek salach. Ścisk jak 20 lat temu

Kiedy w końcu w szkołach będzie normalnie? - pytają rodzice. Niestety - dla nich i ich nastoletnich dzieci nie mamy dobrych wieści. Od września w szkołach ponadpodstawowych będzie wyjątkowo ciasno. We Wrocławiu licea będą "pożyczać" sale lekcyjne w podstawówkach, w Krakowie nowy ogólniak powstanie w budynku przedszkola. Samorządy kupują ławki i krzesła, by posadzić niemal dwa miliony licealistów w dosłownie każdym zakamarku szkół.

Język polski coraz bardziej obcy. Znamy wyniki próbnej matury 2023. Mogą zaskakiwać

Nowa formuła spędzała wielu sen z powiek. Nad informatorami do niej zdarzało się płakać nie tylko uczniom, ale nawet ich nauczycielom. A jednak z przeprowadzonej przez CKE diagnozy wynika, że dla większości licealistów egzamin dojrzałości nie będzie tak trudny, jak się jeszcze niedawno zapowiadało. Ale to nie do matematyki, bardziej niż dotychczas, powinni przyłożyć się przyszli maturzyści. 

Minus sto za cięcie się. "Takie zapisy w szkolnych statutach to absurd, trzeba pomóc, nie karać!"

Czy można karać ucznia za to, że ma problem z autoagresją? Okazuje się, że tak. W wielu szkolnych statutach (wewnętrznych regulaminach placówek) można znaleźć zapisy o punktach ujemnych z zachowania czy naganie, a w skrajnych przypadkach - nawet wydalenie ze szkoły czy z internatu za samookaleczanie się. Psychologowie biją na alarm: to absurd. Uczeń, który się tnie, powinien zostać otoczony opieką specjalistów.