"Młodzi ludzie w Polsce boją się zakładać rodziny". Jak chcą to zmienić debiutanci

Źródło:
tvn24
Kandydat Nowej Lewicy o edukacji w zakresie zdrowia psychicznego
Kandydat Nowej Lewicy o edukacji w zakresie zdrowia psychicznegoTVN24
wideo 2/23
Kandydat Nowej Lewicy o edukacji w zakresie zdrowia psychicznegoTVN24

Bartłomiej Ślak w rozmowach z młodymi politykami w programie "Czas Decyzji: debiuty" porusza tematy szczególnie istotne dla młodych wyborców. Tym razem z Piotrem Sobieralskim (Nowa Lewica) i Tomaszem Starzyckim (Trzecia Droga) dziennikarz TVN24 rozmawiał o zdrowiu psychicznym, systemie edukacji i hejcie w szkole, a także o transformacji energetycznej, Trybunale Konstytucyjnym i najnowszym raporcie NIK-u.

"Czas Decyzji: debiuty" to program, w którym głos zabierają osoby po raz pierwszy kandydujące do Sejmu. Chcą zmienić coś dla młodych ludzi i mają swoje propozycje, które chcieliby realizować w przyszłej kadencji. Tym razem dziennikarz TVN24 Bartłomiej Ślak rozmawiał z Piotrem Sobieralskim, startującym z list Nowej Lewicy i Tomaszem Starzyckim z Trzeciej Drogi. Obaj kandydaci startują z okręgu numer 2 na Dolnym Śląsku.

Tomasz Starzycki o raporcie NIK dotyczącym decyzji podczas pandemii
Tomasz Starzycki o raporcie NIK dotyczącym decyzji podczas pandemiiTVN24

Starzycki o raporcie NIK

7 miliardów zł wydanych na puste łóżka, 612 milionów zł wydanych na niepotrzebne obiekty - to niektóre z wniosków Najwyższej Izby Kontroli, która badała działania rządzących podjęte podczas pandemii.

- Rząd wydaje nasze wspólne pieniądze, w tym pieniądze młodych ludzi i potem też kolejnych pokoleń. Nie inwestuje ich na przyszłość. Wydaje pieniądze na szpitale i łóżka, które okazały się niepotrzebne. Było to nieprzemyślane, przez co mamy problem, ponieważ rząd wydał mnóstwo pieniędzy, a obywatele nic z tego nie mają - komentował Tomasz Starzycki z Trzeciej Drogi.

- Ostatnia kontrola NIK-u pokazała, że polscy obywatele de facto stracili kontrolę nad własnym państwem. Instytucje takie jak Najwyższa Izba Kontroli są bezsilne wobec upolitycznionej prokuratury, która jest pod kontrolą PiS-u. Jest to rzecz haniebna i trzeba to jak najszybciej zmienić - podkreślał młody polityk Nowej Lewicy Piotr Sobieralski.

Piotr Sobieralski z Nowej Lewicy o Trybunale Konstytucyjnym
Piotr Sobieralski z Nowej Lewicy o Trybunale KonstytucyjnymTVN24

"Młodzi ludzie w Polsce boją się zakładać rodziny"

Reporter TVN24 zapytał o stosunek młodych ludzi do głośnych decyzji Trybunału Konstytucyjnego, które były powodem licznych protestów. - Temat Trybunału Konstytucyjnego zainteresował młode osoby w momencie, kiedy właściwie pseudotrybunał Julii Przyłębskiej wydał orzeczenie w sprawie przerywania ciąży. Jest to sprawa, która realnie dotknęła młodych ludzi. Młodzi ludzie w Polsce boją się zakładać rodziny i wychowywać dzieci. Obawiają się, że nie otrzymają od państwa pomocy w szpitalach. Do młodych ludzi trzeba docierać ze sprawami, które ich rzeczywiście na co dzień dotykają. Takimi sprawami są prawo do aborcji i prawo do decydowania o własnym ciele - twierdzi Sobieralski, który sam brał udział w protestach.

Reprezentant Trzeciej Drogi dostrzega, że partia rządząca zaczyna zauważać sprzeciw społeczeństwa. - Wydaje mi się, że PiS zauważył, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest ogromny sprzeciw społeczny. Rządzący zaczynają trochę zmieniać retorykę, ale jednocześnie nie zmieniają decyzji. Dlatego wydaje mi się, że nie jest to realna zmiana zdania, ale niestety zagrywka polityczna przed wyborami - mówił.

Transformacja energetyczna w Polsce. "Jesteśmy spóźnieni"

Debiutanci byli pytani, jak według nich powinno przeprowadzać się transformację energetyczną.

Tomasz Starzycki zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia górnikom alternatywnych miejsc pracy. - Myślę, że Wałbrzych to doskonały przykład, jak nie robić transformacji energetycznej. Rząd nie zaplanował, nie przygotował się do tej zmiany. Transformacja energetyczna w Wałbrzychu w zasadzie nie miała miejsca. Trzeba z wyprzedzeniem co najmniej kilkunastu lat wszystko zaplanować, żeby ludzie, którzy całe życie poświęcili górnictwu, mieli potem do czego wrócić - tłumaczył.

- Jesteśmy spóźnieni, jeśli chodzi o transformacje energetyczne. Polska powinna inwestować w energie odnawialną i jądrową. Uważam też, że nie można zapominać o ludziach, którzy w kopalniach i elektrowniach węglowych pracują dla swoich rodzin. Potrzebują pomocy, żeby po zamknięciu tych obiektów mogli odnaleźć się na rynku pracy i dalej móc zarabiać pieniądze. Może okazać się, że będzie potrzebny program pomocowy, żeby ci pracownicy mogli zmienić swoje kwalifikacje - dodał Sobieralski.

Kandydat Nowej Lewicy o edukacji w zakresie zdrowia psychicznego
Kandydat Nowej Lewicy o edukacji w zakresie zdrowia psychicznegoTVN24

Dostęp do psychologów, edukacja o hejcie

Tematem trapiącym młodych ludzi, zwłaszcza uczniów i studentów, jest też dostęp do psychologów. - Przede wszystkim trzeba nadgonić lata zaniedbań. Obecnie w szkołach jest coraz mniej psychologów, jest coraz większy problem, żeby znaleźć psychologa, szczególnie w wiejskiej szkole. Specjalista powinien być w każdej placówce, w krajach europejskich jest to standard. U nas wciąż to jest wzór, który próbujemy nadgonić - komentował Starzycki.

- Przede wszystkim to jest problem z pensjami. Psycholog kończy studia, może się zatrudnić w prywatnym gabinecie i zarabiać kilka razy więcej niż w szkole. Praca w szkole jest bardzo ważna i bardzo trudna, nie każdy psycholog się do tego nadaje - dodał.

Kandydat Nowej Lewicy stwierdził, że aby zadbać o zdrowie psychiczne młodych ludzi, należy też zacząć edukację na temat hejtu w internecie. - Zdarzały się takie sytuacje, że ktoś był stygmatyzowany za swoją orientację seksualną, swój wygląd czy stan materialny. Młode osoby powinny mieć zapewnioną pomoc psychologiczną, której aktualnie brakuje. Myślę, że w polskich szkołach za mało czasu przeznaczamy na edukowanie młodzieży w sprawie tego, że hejt może być czymś krzywdzącym. Czasy się zmieniają, formy agresji ze strony rówieśników też idą z czasem i ulegają zmianie - powiedział Sobieralski.

"System edukacji do zmiany"

Polityk Trzeciej Drogi wypowiedział się też na temat edukacji w polskich szkołach. - Według mnie system edukacji jest do zmiany, jest przestarzały, już nie jest na bieżąco z badaniami naukowymi i z tym, co wiemy o mózgu. Dzieci dzisiaj uczą się w sposób, w który uczyły się 200 lat temu, a wiemy, że mózg w ten sposób nie funkcjonuje i nie przyswaja tak skutecznie wiedzy - dodał Starzycki.

Autorka/Autor:ek/kg

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli będzie taka możliwość, spotkam się towarzysko z Donaldem Trumpem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Premier Donald Tusk, komentując wcześniej doniesienia o możliwości takiego spotkania, przyznał, że "wolałby, żeby żaden polski polityk nie włączał się aktywnie" w kampanię wyborczą w USA. - Jeśli rzeczywiście pan prezydent się spotka z panem Trumpem, to oczekiwalibyśmy, żeby bardzo twardo poruszył kwestię jednoznacznego opowiedzenia się po stronie świata zachodniego, demokracji, Europy w konflikcie ukraińsko-rosyjskim - powiedział.

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Źródło:
TVN24

W czasie lotu rosyjskiej linii Aerofłot z Królewca do Moskwy piloci ustawili kod alarmowy transpondera 7700, informujący o zagrożeniu dla samolotu lub niebezpieczeństwie - wynika z danych z serwisu FlightRadar24. Powód zgłoszenia jest nieznany, samolot wylądował w Petersburgu.

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Źródło:
tvn24.pl

Piotr M. był nietrzeźwy i pod wpływem narkotyków, na drodze zderzył się z samochodem, którym sześcioosobowa rodzina wracała z wesela. Przeżył tylko 16-latek. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko kierowcy.

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Zostaliśmy wezwani z ministrem Maciejem Wąsikiem na najbliższy czwartek do prokuratury w celu ogłoszenia nam zarzutów jakoby nielegalnego udziału w głosowaniach w Sejmie - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Mariusz Kamiński. - Traktujemy to wezwanie do prokuratury jako zemstę polityczną Donalda Tuska - oświadczył Maciej Wąsik. Kamiński stwierdził też, że wezwanie koliduje z terminem jego przesłuchania przed komisją do spraw afery wizowej. - Niestety nie mam daru przebywania w dwóch miejscach - dodał.

Kamiński z Wąsikiem wezwani do prokuratury. "W celu przedstawienia nam zarzutów"

Kamiński z Wąsikiem wezwani do prokuratury. "W celu przedstawienia nam zarzutów"

Źródło:
TVN24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: Tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: Tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkaniec osiedla Miasteczko Wilanów zgłosił w nocy awanturę domową. Kiedy na miejsce przyjechali strażnicy miejscy, zastali pijaną 38-latkę i jej partnera. Okazało się, że kobieta była poszukiwana.

Wezwał pomoc, bo "partnerka od kilkunastu dni piła alkohol". Kobieta trafiła do aresztu

Wezwał pomoc, bo "partnerka od kilkunastu dni piła alkohol". Kobieta trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Potrącenie rowerzysty przez samochód osobowy na przejściu dla pieszych w Toruniu. Na nagraniu widać, jak rozpędzony cyklista bez zachowania odpowiedniej ostrożności wjeżdża pod nadjeżdżający pojazd.

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Zablokowana jest autostrada A2 między węzłami Nowy Tomyśl a Torzym. Wszystko po tym, jak przewrócił się bus przewożący butle z gazem. Część z nich uległa rozszczelnieniu.

Przewrócił się bus przewożący butle z gazem. Zablokowana autostrada A2

Przewrócił się bus przewożący butle z gazem. Zablokowana autostrada A2

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku błędu do internetowego systemu umożliwiającego uzyskanie w Wielkiej Brytanii rozwodu wpłynął wniosek o nie tej pary, co trzeba. I po nieco ponad 20 minutach został on zatwierdzony. Gdy pomyłka wyszła na jaw, kancelaria wniosła o uchylenie wyroku. Sąd jednak odrzucił prośbę i utrzymał rozstanie małżonków w mocy.  

Prawnik wysłał błędne dane, a sąd udzielił rozwodu nie tej parze, co trzeba

Prawnik wysłał błędne dane, a sąd udzielił rozwodu nie tej parze, co trzeba

Źródło:
The Guardian, The Standard

Prokuratura o rok chce przedłużyć śledztwo w sprawie śmierci 18-letniej Poli. Dziewczyna trafiła do szpitala w Piasecznie z objawami grypy, jednak jej stan zaczął się pogarszać, nastolatka zmarła. Śledztwo, wciąż toczące się w sprawie, trwa już blisko rok.

Polę przyjęto do szpitala, gdy już nie mogła oddychać. Zmarła. Zarzutów nie ma, śledztwo ma trwać jeszcze rok

Polę przyjęto do szpitala, gdy już nie mogła oddychać. Zmarła. Zarzutów nie ma, śledztwo ma trwać jeszcze rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Uwaga! TVN

W latach 2017-2022 kontrola operacyjna przy użyciu Pegasusa objęła 578 osób - wynika z informacji Prokuratora Generalnego przesłanej do Sejmu i Senatu. Najwięcej osób było objętych taką kontrolą w 2021 roku - 162.

Prokurator Generalny o użyciu Pegasusa w Polsce: kontrola objęła 578 osób

Prokurator Generalny o użyciu Pegasusa w Polsce: kontrola objęła 578 osób

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem i burzami, podczas których może pojawić się grad. Obowiązują też alerty przed przymrozkami.

Alerty IMGW w 10 województwach

Alerty IMGW w 10 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na drodze krajowej numer 25 w miejscowości Zamarte (woj. kujawsko-pomorskie), samochód ciężarowy przewożący między innym martwe świnie wpadł do rowu, w następstwie czego ładunek wypadł na drogę. Kierowca nie dostosował prędkości do warunków panujących na jezdni. Nic mu się nie stało. Został ukarany mandatem.

Wpadł do rowu. Z naczepy wypadły martwe świnie

Wpadł do rowu. Z naczepy wypadły martwe świnie

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek w godzinach porannych zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze stanęła w płomieniach. - Dookoła widać jedynie czarny dym. To bardzo trudne patrzeć na płonącą bardzo ważną część historii Danii - relacjonowała pani Dominika. Nagrania z pożaru otrzymujemy na Kontakt 24.

"Widziałam kilku Duńczyków, którzy płakali na ulicy". Pożar zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych

"Widziałam kilku Duńczyków, którzy płakali na ulicy". Pożar zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych

Niemal 1,5 tysiąca przypadków zachorowań na krztusiec odnotowano w zeszłym tygodniu w Czechach. To rekordowy wzrost przypadków tej groźnej choroby, nienotowany u naszego południowego sąsiada od 1959 roku. "Tylko ci, którzy są regularnie szczepieni, są chronieni, ponieważ ani choroba, ani szczepionka nie zapewniają długoterminowej ochrony", podkreślają lokalne władze.

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Źródło:
PAP, irozhlas.cz, tvn24.pl

Hannah Waddingham została zaczepiona przez jednego z fotografów podczas niedzielnego rozdania Olivier Awards. Riposta brytyjskiej aktorki była błyskawiczna i momentalnie zyskała popularność w mediach społecznościowych. Przedstawiające ją nagranie, tylko na X, zostało już odtworzone ponad 2 miliony razy.  

"Mężczyźnie nigdy byś tego nie powiedział". Riposta gwiazdy "Gry o tron" hitem w sieci

"Mężczyźnie nigdy byś tego nie powiedział". Riposta gwiazdy "Gry o tron" hitem w sieci

Źródło:
BBC, People

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

Projekt "kopuły" nad Europą to biznesowy projekt niemiecki, który jest relatywnie nowy w stosunku do tego, co my zaczęliśmy budować i jest czymś zupełnie odmiennym - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. - Myśmy do tej pory nie rozważali przystąpienia do tego projektu, ponieważ realizujemy swój we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, z Wielką Brytanią i także w oparciu o to, co nasz przemysł wykonuje - dodał.

Prezydent o budowie "kopuły" nad Europą: to jest biznesowy projekt niemiecki

Prezydent o budowie "kopuły" nad Europą: to jest biznesowy projekt niemiecki

Źródło:
TVN24

Zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze stanęła we wtorek w płomieniach. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Danii. Jak donosi Reuters, ogień pochłonął iglicę, która zawaliła się na dach. Nie ma doniesień o osobach poszkodowanych. 

Pożar zabytkowej giełdy w Kopenhadze. "Zastaje nas straszny widok"

Pożar zabytkowej giełdy w Kopenhadze. "Zastaje nas straszny widok"

Źródło:
Reuters, DR, tvn24.pl

Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) wpłynęła opinia uzupełniająca dotycząca wypadku na autostradzie A1, w którym zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem - dowiedział się portal tvn24.pl. Teraz zapozna się z nią prokurator i niewykluczone, że zdecyduje o zmianie zarzutów dla Sebastiana M. Jest on obecnie podejrzany o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a zarzut może zmienić się na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, co jest zagrożone wyższą karą. Prokuratura informuje, że cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka, który został w lutym zwolniony z aresztu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

Nie byliśmy pewni co do końcowej daty wyborów prezydenckich. Nie wiedzieliśmy, kiedy mamy wystartować, bo to było zależne od uchwalenia ustawy - zeznał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych Paweł Skóra, były dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej.

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Planeta nie płonie. Płonie Ukraina" - stwierdził lider Konfederacji Sławomir Mentzen w mediach społecznościowych. Jego wpis odbił się szerokim echem, gdy w polemikę z posłem wszedł Obóz Narodowo-Radykalny zauważający, że "planeta też płonie". Do polemiki tej odniosła się m.in. wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

"Planeta też płonie, świadczą o tym wszystkie badania". ONR komentuje wpis Mentzena

"Planeta też płonie, świadczą o tym wszystkie badania". ONR komentuje wpis Mentzena

Źródło:
tvn24.pl

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Traktowali polskiego czempiona, spółkę giełdową, tak jak prywatny folwark - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka przekazał w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel. Z kolei Robert Kropiwnicki wyliczył, że loty pracowników Orlenu "na lewo i prawo kosztowały kilka milionów złotych".

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Źródło:
TVN24, PAP

Na zarządzie Polski 2050 potwierdziliśmy chęć startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym jako koalicja Trzecia Droga - poinformował przewodniczący klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń. Ujawnił również, kto zostanie szefem sztabu wyborczego oraz "jedynką" z Warszawy.

Polska 2050 i PSL chcą startować wspólnie w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Polska 2050 i PSL chcą startować wspólnie w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zapadła pozytywna decyzja w sprawie uwolnienia polskiego podróżnika zatrzymanego w Demokratycznej Republice Konga - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. - Jest objęty pomocą konsularną i lekarską, jest pod naszą opieką - zapewnił.

"Pozytywna decyzja" w sprawie polskiego podróżnika. "Jest objęty pomocą, jest pod naszą opieką"

"Pozytywna decyzja" w sprawie polskiego podróżnika. "Jest objęty pomocą, jest pod naszą opieką"

Źródło:
PAP

List więzionej z powodów politycznych Białorusinki Kaciaryny Nowikawej rzucił światło na brutalny system więziennictwa reżimu Alaksandra Łukaszenki - napisał "The Guardian". Brytyjski dziennik, powołując się na białoruskie niezależne media, przekazał, że 38-latka przemyciła swoją historię z zakładu karnego na skrawkach papieru toaletowego.

Na papierze toaletowym spisała relację z więzienia. "Rzuca światło na katastrofalną sytuację"

Na papierze toaletowym spisała relację z więzienia. "Rzuca światło na katastrofalną sytuację"

Źródło:
The Guardian, Zerkalo, Wiasna

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Przepisy tworzą lukę, umożliwiającą nadużycia i oszustwa, ceny napojów wzrosną, a klienci zapłacą dodatkowy VAT - to tylko część zastrzeżeń do ustawy kaucyjnej, które zgłaszają przedstawiciele branży. Apelują do premiera Tuska i do rządu o zmiany. Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku.

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

Źródło:
tvn24.pl