Edukacja

Edukacja

(Nie)transparentna jak dotacja od ministra Czarnka. Dziesiątki pytań o 170 milionów złotych bez odpowiedzi

O miliony złotych z publicznych pieniędzy dla organizacji wskazanych przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka pytamy od października 2022 roku. Resort najpierw kazał nam czekać dwa miesiące, a potem udowadniać, że uzyskanie informacji publicznej przetworzonej - jak zakwalifikowano w części nasz wniosek - jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. Gdy to zrobiliśmy, uznał, że tak jednak nie jest i odmówił udostępnienia informacji publicznej w tym zakresie, a na zwykłe dziennikarskie pytania przestał odpowiadać. To jest ta słynna transparentność?

Fundator i prezes milczą, wiceprezes zarzuca kłamstwo posłankom. Co Megafon ma wspólnego z edukacją?

Ministerialna komisja oceniła, że przyznanie dotacji byłoby "sprzeczne z zasadą racjonalności i gospodarności przy wydatkowaniu środków publicznych". Mimo to założona przez prawnika z Kancelarii Prezydenta fundacja Megafon dostała od ministra Czarnka 4,5 mln zł na zakup nieruchomości. Fundacja zapewniła w swoim wniosku, że "prowadzi rozmowy z właścicielem". Właściciel domu twierdzi, że nigdy nie rozmawiał z nikim z fundacji.

Skromne nagrody dla wybitnych uczniów

Jak MEiN nagradza najlepszych uczniów? Licealista pochodzący ze wsi, żeby uczyć się w dobrej szkole, dojeżdżał do niej 150 kilometrów. Brał udział w międzynarodowej olimpiadzie i był trzecim najlepszym fizykiem na świecie. I dostał nagrodę - bon na 1000 złotych. Maria Mikołajewska.

Raczkują, a dostały miliony od Czarnka. Czym sobie zasłużyły? To proste

Jedna przyznaje, że jest "bardzo młodą fundacją, na tak zwanym rozruchu". O innej wiadomo tylko, że przekazała kaszki dla dzieci. Lecz są i takie, które państwowe dotacje dostały już nie raz. Blisko jedna czwarta organizacji dofinansowanych z funduszu ministra edukacji Przemysława Czarnka powstały w latach 2020-2022. Niektóre krótko przed rozstrzygnięciem konkursu.

Wyzwiska i poniżanie uczniów. Powstał raport, ale wójt i dyrektor szkoły nie chcieli go czytać

Mirosław Tłokiński, przed laty gwiazda Widzewa Łódź, jako jeden z pierwszych otwarcie protestował przeciwko obrażaniu, wyzywaniu i poniżaniu uczniów szkoły w Stężycy. - Czułem się zobowiązany przekazać te informacje, głównie ze względów moralnych - opowiada Tłokiński w rozmowie z tvn24.pl. Nikt jednak nie chciał zapoznać się z przygotowanym przez niego raportem. Przytaczamy fragmenty dokumentu.

Nie dostali na paintball ani na okulary za 35 tys. zł sztuka, będzie gotowanie jak u mamy. Edukacja w willi plus

Sprawdziliśmy, jak organizacje pozarządowe dotowane przez ministra Czarnka zamierzają "wspierać system oświaty" w willach i apartamentach zakupionych lub wybudowanych za publiczne miliony. "Przysposobienie obronne XXI wieku" z użyciem paintballa (taki był plan), warsztaty o kondycji młodzieży z posłem PiS lub zajęcia o tym, ile kosztuje chleb (przeszły) - to zaledwie wierzchołek góry lodowej. "Porażający poziom banałów" - komentuje ekspertka.