Polska i Świat

Polska i Świat

Policja w Żywcu apeluje do kierowców - nie ostrzegaj, bo nie wiesz kogo ostrzegasz. Chodzi o "mruganie" światłami do nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców, by zwolnili i w efekcie uniknęli mandatu.

Koniec męczarni i spartańskich warunków dla rodziców chorych dzieci. Przy jednym z krakowskich szpitali ma powstać bezpłatny hotel dla rodzin, które czuwają przy swoich dzieciach i nie mają warunków, by normalnie wypocząć. Co więcej, szpitale za spartańskie warunki każą czasem płacić. O cennej inicjatywie i o tym, dlaczego nie możne być tak gdzie indziej.

Nagły wybuch wulkanu i niespotykana akcja zdejmowania turystów z wulkanicznego masywu Ontake w Japonii. Amatorskie nagrania pokazują olbrzymi słup gazów i popiołu, który przykrył znajdujących się na zboczach turystów w zaledwie kilka sekund. Są ofiary śmiertelne tego zdarzenia. Większość miała umrzeć na atak serca.

Iracki premier alarmuje i ujawnia; bojownicy Państwa Islamskiego planują ataki na metro w Paryżu i Stanach Zjednoczonych. Wśród podejrzanych wymienia ekstremistów z USA i Francji, którzy walczą w szeregach dżihadystów. Informacje brzmią groźnie, zagrożone kraje zwiększają czujność, bo terroryści rosną w siłę.

To był pożegnalny mecz premiera. Donald Tusk do Brukseli odchodzi tak jak lubi - zwycięsko i na boisku. Najpierw strzelił gola, potem wyściskał się ze wszystkimi - łącznie z Grzegorzem Schetyną, a na koniec spotkał się z dziennikarzami dając opozycji niezły prezent na koniec. Były premier przemówił zza krat - a dokładnie zza siatki ogradzającej boisko - i tym samym co niektórym rozbudził wyobraźnię.

26-latek, który był już skazany za gwałt, miał być objęty ustawą o niebezpiecznych przestępcach i trafić do ośrodka w Gostyninie, ale sąd zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o zgodność ustawy z konstytucją. Sprawa utknęła, a przestępca zaatakował znowu.

Dzieci w szkołach więcej, a miejsca w świetlicach nie przybyło. W wielu szkołach tłok, dlatego czasami rodzice starszych dzieci proszeni są o to, by nie zostawiać ich w świetlicy, bo nie ma miejsc. Rodzice są w kropce - a ministerstwo mówi, że to bezprawie.

Dotąd - pojedyncze odejścia - teraz prawdziwy rozłam w Twoim Ruchu. Z ugrupowania Janusza Palikota odchodzi grupa kilkunastu posłów i mało kto już wierzy, że to lewicowe ugrupowanie dotrwa do wyborów. A w poprzednich było prawdziwą gwiazdą. Co zawiodło?

Ewa Kopacz pokazuje twardą rękę i po politycznej burzy interweniuje w sprawie Ostachowicza i Wasiak. Jest nagły zwrot i nieoczekiwany finał tej burzy - wieloletni doradca premiera rezygnuje z fotela członka zarządu w PKN Orlen i wysokiej pensji, a nowa minister swoją półmilionową odprawę przekazuje na cele dobroczynne. Czy to ratowanie wizerunku - czy przejaw buntu wobec decyzji byłego premiera?

Niemcy są zdumieni, bo Bundeswera w rozsypce - nie ma czym walczyć. Dziennikarze dotarli do poufnego raportu dotyczącego luk w zaopatrzeniu wojska w sprzęt, a tych jest sporo. Niemieccy politycy nie dowierzają, i z przerażeniem patrzą na dane. Polacy też powinny przejrzeć na oczy, bo to Niemcy w razie interwencji z zewnątrz, mieli nam nieść pomoc.

Miało być z wielkim rozmachem, skończyło się w sali konferencyjnej Sejmu. Platforma Obywatelska prezentuje hasło wyborcze i zapowiada, że owszem kampanię samorządową rozpoczyna, ale planowanej konwencji wyborczej z udziałem Ewy Kopacz i Donalda Tuska nie będzie. Powód? Napięty kalendarz nowej premier i nadchodzące expose.

8-latek potrącony przez dwa samochody nie został przyjęty do szpitala. Lekarze z powodu braku personelu, i jak tłumaczą w trosce o jego życie, odsyłają go do innej placówki. Tam chłopiec reanimowany jest przez półtorej godziny - ale jest już za późno - ośmiolatek umiera. Służby medyczne odesłanie dziecka potępiają, my pytamy czy szpital miał prawo odmówić pomocy rannemu, którego przywiózł śmigłowiec LPR.

"Róbmy coś", "Biba", a nawet "Sami Swoi" - to tylko niektóre nazwy samorządowych komitetów wyborczych, jakie znajdą się na kartach w listopadowych wyborach. Pomysłów jest więcej, nie wszystkie nadają się do cytowania - i nie na wszystkie zgadza się PKW - ale kandydaci na radnych zadbali o to, by zapewnić nam uśmiech - przy urnie.

Strzelać każdy może, ale czy powinien? Po dramatycznych wydarzeniach na strzelnicy w Chorzowie, gdzie 25-latek śmiertelnie postrzelił instruktora, padają pytania o bezpieczeństwo na takich obiektach. Policja nie ma wątpliwości, że było to zabójstwo, ale mężczyzna zamiast za kraty trafił na obserwacje psychiatryczną, bo mówił, że jest chory.

Wieloletni doradca wizerunkowy Donalda Tuska po awansie premiera, sam awansuje i zasiada w fotelu członka zarządu PKN Orlen. W ciągu kilku dni staje się jednym z najlepiej opłacalnych menedżerów w Polsce i tematem nowego politycznego sporu. Bronią go koledzy z Platformy, ale suchej nitki nie zostawia na nim opozycja, i taki awans w takim czasie nazywa nepotyzmem.

Wieloletni romans z poznańskiego zoo brutalnie przerwany interwencją z politycznego szczebla. Losem osłów w zoo interesują się przed wyborami samorządowymi lokalni partyjni działacze, a ściślej tym jak zachowanie zwierząt wpływa na zwiedzające zoo dzieci. Zachowanie - nieobyczajne.

Anna Grodzka - pierwsza transseksualna polityk w polskim Sejmie - odchodzi lub jest wyrzucona z partii Janusza Palikota i przechodzi do Zielonych. Personalia mają znaczenie, bo Grodzka była przez Palikota promowana jako symbol światopoglądowej otwartości jego Ruchu. Teraz to symbol jego kłopotów.

Bezprecedensowa decyzja Watykanu. Kościół kończy z tuszowaniem pedofilii i umieszcza arcybiskupa Józefa Wesołowskiego w areszcie domowym. Tam poczeka na proces, który może być długi, bo zarzuty są poważne. Jaki wyrok może dostać, według jakiego kodeksu będzie sądzony i czy to koniec ery zamiatania spraw pedofilii pod dywan?

Czy pociski z Polski mogły trafić w ręce terrorystów? Chodzi o 153 rakiety przeciwlotnicze Strzała, które po wycofaniu z armii trafiły na wolny rynek, a ich eksport powstrzymano w ostatniej chwili. Minister obrony zarządza kontrolę, ale uspokaja, że broń była stara i bezużyteczna.

Pół miliona złotych odprawy otrzymała promowana na ministra rozwoju i infrastruktury Maria Wasiak - była prezes PKP. Ale to nic w porównaniu z zaskakującym awansem byłego rządowego PR-owca Igora Ostachowicza, który został członkiem zarządu PKN Orlen z pensją około dwóch milionów złotych rocznie.