Polska i Świat

Polska i Świat

Polskie obozy śmierci - tym razem to zwrot nie z zachodniej prasy a z rosyjskiego projektu pomnika, który miałby stanąć w Krakowie. Rosjanie chcą upamiętnienia zmarłych jeńców z wojny polsko-bolszewickiej w sposób, który dla strony polskiej jest całkowicie nie do zaakceptowania.

Donald Tusk dał zielone światło, ale nowa premier zamierza je zmienić. Chodzi o komisję śledczą w sprawie likwidacji WSI. Szanse na jej powstanie maleją, bo polityczne roszady zmieniły układ sił. Główni orędownicy pomysłu tematem przestali się interesować, pozostali nie chcą się tym zajmować.

Po aferze zegarkowej miał złożyć mandat, ale tego nie zrobi. Sławomir Nowak ani myśli o rozstaniu z polityką i deklaruje, że im dalej od afery, tym ma mniejsza potrzebę dotrzymania słowa. W tym wtórują mu niektórzy partyjni koledzy i twierdzą, że za swój błąd słono już zapłacił. Czy ta pokuta wystarczy?

Niedźwiedzi spacer po Zakopanem. Zwierzęta nagrał prywatny monitoring. Jak się okazuje, wizyta wcale nie taka niespodziewana, bo o tej porze roku niedźwiedzie czasami schodzą do miasta w poszukiwaniu jedzenia - głównie jabłek. Tatrzański Park Narodowy radzi, by zbierać owoce zawczasu, bo spotkanie z niedźwiedziem może być niewesołe.

Zbyt duże stężenie metanu - to przyczyna wybuchu w kopalni Mysłowice-Wesoła. W rejonie zagrożenia było 37 górników. Większości udało się wyjść na powierzchnię, ale wielu z nich jest w ciężkim stanie. Jeden nadal jest poszukiwany. Wydarzenie prowokuje wiele pytań i oskarżeń. Ludzie chcą wiedzieć kto zawinił i kto odpowie za ten wypadek?

Po wpadce urzędników odpowiedzialnych za publikację aktów prawnych, trwa wyjaśnianie kto zawinił. Chodzi o ustawę, mającą uszczelnić system podatkowy i w założeniu przynieść budżetowi trzy miliardy zł. Ustawa o mały włos nie weszłaby w życie z powodu opóźnienia publikacji. Posłowie PO ratują rządowe finanse, zgłaszając pilną poprawkę. Czy premier Kopacz, która rozpoczęła urzędowanie od kilku zdecydowanych decyzji i teraz okaże się równie stanowcza?

Zagrożenie w Hiszpanii jest spore, bo do zakażenia doszło w renomowanym madryckim szpitalu. Zachorowała pielęgniarka, która opiekowała się pacjentem zarażonym ebolą. Nie pomógł specjalny kombinezon, ani dodatkowe zabezpieczenia. Teraz z podejrzeniem eboli w szpitalu przebywają jeszcze dwie osoby, a ponad 50 jest obserwowanych.

Dodatkowa opłata miałaby być dodawana do ceny urządzeń multimedialnych, takich jak telefony komórkowe i tablety. W założeniu ma służyć twórcom, których dzieła na takich elektronicznych gadżetach są powszechnie odtwarzane. Ale producenci sprzętu mówią o "skoku na kasę", w którym interes twórców jest najmniej ważny.

Zakopiański monitoring nagrał niedźwiedzi spacer. Jak się okazuje, taka wizyta nie jest niespodzianką. O tej porze roku niedźwiedzie czasami schodzą do miasta w poszukiwaniu jedzenia. Najbardziej interesują ich jabłka. Nawet te dziko rosnące w ogrodach. Dlatego Tatrzański Park Narodowy radzi, by zbierać owoce, bo spotkanie z niedźwiedziem może być niebezpieczne.

Mimo zapowiedzi Donalda Tuska o przedstawieniu raportu w sprawie afery podsłuchowej te plany pokrzyżowała dymisja jego rządu. Teraz okazuje się, że nowa minister spraw wewnętrznych od obietnicy byłego premiera się odcina i publikować dokumentów nie zamierza. Opozycja już grzmi, a koalicja ma twardy orzech do zgryzienia. Ile warte są obietnice i czy obecny rząd PO respektuje, to co powiedział poprzedni?

Annie Przybylskiej nie udało się wygrać z rakiem trzustki. Walka z tym nowotworem jest bardzo nierówna. Od lat nie dają sobie rady z nim nawet najlepsi onkolodzy. Choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo, a kiedy udaje się ją wykryć, zazwyczaj jest już w bardzo zaawansowanym stadium.

NATO jest w Polsce i z Polską - zapewnia nowy szef sojuszu Północnoatlantyckiego i mówi, że szpica będzie liczona w tysiącach żołnierzy. Polska jest pierwszym krajem, który odwiedził Jens Stoltenberg - wizyta ważna, ale nie do końca jasny przekaz. Sojusz nie mówi jak bardzo nam pomoże, ale prosi byśmy zaangażowali się w kolejną misję w Afganistanie.

Arcybiskup Stanisław Gądecki udziela wywiadu i wywołuje burzę. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski połączył kryzys rodziny i ideologię gender z… uczeniem chłopców sprzątania. Słowa arcybiskupa tłumaczy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, fala krytyki nie ustaje, a my pytamy co hierarcha miał na myśli i czy polski kościół jest za równouprawnieniem?

Teraz ciężkie życie amerykańskiego wiceprezydenta. Tak ciężkie, że czasem trzeba zakląć i podzielić się głośno uwagami o swoim losie. Oczywiście kiedy ktoś to usłyszy - wtedy pojawia się kłopot, ale do takich kłopotów wiceprezydent Joe Biden już przywykł. Mało tego - uczynił z nich swoją markę. I za nie też, bo przecież nie wyłącznie, kochają go Amerykanie. I Michał Sznajder.

Do tej pory można było kupić bilet - teraz można kupić pociąg. Pojazd został wystawiony na akcji, ale chętnych na razie brak, bo pociąg drogi i do tego zepsuty. Nie brakuje za to złośliwych komentarzy. Regionalne przewozy rąk nie załamują i twierdzą, że gdy się go wyremontuje, można ruszyć nim w trasę. A jak? Sprawdzał Łukasz Wieczorek.

Teraz słynna piratka drogowa, która od roku skutecznie unika kary, a wymiar sprawiedliwości jest wobec niej zaskakująco cierpliwy. Izabela Ch. znana z tego, że prawie wjechała mercedesem do metra, znów nie stawiła się na obserwację psychiatryczną. Co tym razem zatrzymało kobietę, tego na razie nie wiadomo. Znaków zapytania jest jednak znacznie więcej, czas więc zadać pytanie, kiedy skończy się prokuratorska opera mydlana? Anna Wilczyńska

Konwencja przeciw przemocy wobec kobiet, ustawowa regulacja in vitro i związków partnerskich - tym trzem i nie tylko tym liberalnym postulatom "tak" mówi nowa premier. W jej rządzie nie ma przedstawicieli platformianej frakcji konserwatystów, a to oni mieli blokować te inicjatywy. Czy PO pod rządami Ewy Kopacz skręca w lewo? Pyta Michał Tracz.

Wielka awaria systemu informatycznego i spowodowane nią dodatkowe nocne dyżury policjantów. Awaria trwa już dobę. Policjanci robią co mogą, by nie być bezradni, ale bez systemu czują się jak bez ręki. To w nim są najważniejsze informacje o podejrzanych, poszukiwanych, samochodach i ich właścicielach. Jak zatem wygląda kontrola i dlaczego tak długo nie można usunąć awarii - Łukasz Frątczak.

Ważny cel i zaskakujący eksperyment - a jeszcze bardziej zaskakujące rezultaty. Kobiece piersi przyciągają wzrok - oczywiście głównie panów - ale jak się okazuje, panie w dekolt innych pań zaglądają równie chętnie. W nietypowej akcji wyeksponowany biust miał przypominać o konieczności badań wykrywających raka piersi - przy okazji jednak wyszło na jaw, że symbol kobiecości obchodzi kobiety nie mniej niż mężczyzn.