Polska i Świat

Polska i Świat

Polska kościelna twierdza kontra zaskakująca dyskusja w Watykanie. Podczas obrad synodu ds. rodziny - biskupi rozpoczęli dyskusję o miejscu osób homoseksualnych w Kościele i możliwości dopuszczenia rozwodników do sakramentu komunii. Część duchownych widzi potrzebę zmian, ale nie polski kościół, a w szczególności arcybiskup Gądecki, bo to wbrew nauczaniom Jana Pawła II.

Po meczu z Niemcami czas teraz na Szkotów. Polska reprezentacja przygotowuje się do starcia - leczy kontuzje i zbiera siły do walki. Trzeba mieć nową taktykę i dużo szczęścia, bo rywal groźny, a apetyt, żeby powtórzyć sobotni wynik, duży.

12-letnia dziewczyna na bieżąco opisywała przygotowania do ślubu z 25 lat starszym partnerem, zdradzając przy tym wiele szczegółów. Jej wpisy wywołały oburzenie i rozpętały prawdziwą medialną burzę. Burza nieco ucichła po tym, jak ujawniono, że dziewczyna jest fikcyjna, a cała historia była kampanią społeczną.

25 stopni w październiku! Pogoda zafundowała nam jesień nie tylko złotą, ale i wyjątkowo ciepłą. Rekordu historycznego nie będzie, ale większość z nas narzekać nie ma na co. Większość, bo są jednak tacy, którym jesienne upały jednak przeszkadzają.

Wielkie otwarcie pod koniec miesiąca, ale nasza kamera wszystko widziała już teraz. Multimedialne, interaktywne i odtwarzające przeszłość przy pomocy wirtualnej rzeczywistości Muzeum Historii Żydów Polskich będzie nową jakością, nie tylko na krajową skalę.

KGHM przeliczył, że przerwy na papierosa w ciągu roku dają 20 dni roboczych i w związku z tym palaczom obniżył pensje. Jak się okazuje, to nie jedyny sposób na wyrównanie czasu pracy palących i niepalących. Nie do końca jest jednak pewne, czy którykolwiek jest całkowicie zgodny z prawem.

PiS wprowadza dyscyplinę wypowiedzi i już są efekty, bo z wczorajszych, podobno bardzo surowych, słów prezesa do mediów wydostaje się bardzo niewiele. A Jarosław Kaczyński miał grozić wyrzuceniem z partii za łamanie dyscypliny, która ma PiS doprowadzić do władzy.

Alert na lotniskach i kontrole medyczne przybywających z Afryki Zachodniej tam, gdzie są bezpośrednie loty. Do Polski - z przesiadką - również mogą dotrzeć osoby mające kontakt z wirusem. Służby lotniskowe i u nas szykują się więc na zagrożenie. A jak to wygląda w praktyce?

Burza po słowach krajowego konsultanta do spraw chorób zakaźnych o tym, że polskie szpitale nie są przygotowane na pacjentów z podejrzeniem gorączki krwotocznej. Ministerstwo zdrowia zaprzecza, ale pytani o szczegóły lekarze często rozkładają ręce. Jak polska służba zdrowia zareaguje, gdy pojawi się ebola?

Już nie tylko w Hiszpanii niepokój związany z wirusem ebola. Są kolejne alerty w Europie. Pewnie to na razie dmuchanie na zimne, ale zagrożenie jest realne. Tym bardziej należy pytać o procedury, które są, ale nie zawsze działają - tak jak nie zadziałały w Madrycie.

Jest zgoda smoleńska. To wstępny sukces - mówi Jarosław Kaczyński. Bo prezydent Bronisław Komorowski mówi "tak" na pytanie, czy w Warszawie powinien stanąć pomnik ofiar katastrofy TU 154M. Sukces jest wstępny, bo dotyczy kwestii ogólnych. Szczegóły mogą się okazać bardziej problematyczne.

Miał zlecić podsłuchiwanie polityków, a czy miał także pracować dla CBA? O Marku Falencie w roli tajnego współpracownika służb pisze "Gazeta Wyborcza". On sam zaprzecza. Głos w sprawie, i to w Sejmie, zabiera także szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Episkopat Polski tym razem nie o gender, choć blisko, bo o darmowym elementarzu. Jest infantylny - oceniają biskupi. I dodają, ze pierwszoklasiści z nowego podręcznika dowiedzą się za mało o małżeństwie i rodzinie. Minister edukacji broni swojego dzieła, ale przyznaje, że nie na wartości chrześcijańskie postawiono. Tylko na te uniwersalne.

Historia Parysa i Carmen spod Lublina. On jest bardzo małym lwem, ona psem. I jednocześnie zastępuje mu matkę. Ta biologiczna nie sprostała roli, więc szybko zaczęto szukać zastępstwa. I chyba się udało.

Wielki brat w Pile. A właściwie wielki sąsiad. Bo sąsiadów właśnie można podglądać w lokalnej kablówce. Na pomysł takiego monitoringu wpadli w miejscowej spółdzielni mieszkaniowej. Wpadli, zainstalowali i niektórych bardzo zdenerwowali.

Stop zwolnieniom z wychowania fizycznego - mówi Anna Lewandowska i zachęca do ćwiczeń w szkole. Sportsmenkę i żonę znanego piłkarza wspiera minister sportu bo problem jest duży. Szczególnie wśród gimnazjalistów. 17 procent z nich ma nadwagę, a zwolnienia z zajęć WF stały sie prawdziwą plagą.

Pytanie o miejsce osób rozwiedzionych w Kościele katolickim. To jeden z tematów specjalnej narady biskupów z papieżem w Watykanie. Polski Kościół do tej debaty nie wnosi nowych poglądów, na przykład tego, by osoby po rozwodzie mogły przyjmować komunię.

Polskie obozy śmierci - tym razem to zwrot nie z zachodniej prasy a z rosyjskiego projektu pomnika, który miałby stanąć w Krakowie. Rosjanie chcą upamiętnienia zmarłych jeńców z wojny polsko-bolszewickiej w sposób, który dla strony polskiej jest całkowicie nie do zaakceptowania.