Polska i Świat

Polska i Świat

Sikorski na marszałka Sejmu, ale Rostowski jednak nie do dyplomacji, a do MSW aż trzech kandydatów - to wciąż nieoficjalne doniesienia z gabinetowych rozmów o składzie rządu Ewy Kopacz. Zanim go poznamy - jeszcze jeden dzień negocjacji i jeszcze jedno spotkanie z prezydentem. Przyszła premier nazwisk nie ujawnia, a ci którzy od niej wychodzą, tylko swoimi minami zdradzają, jaka atmosfera towarzyszyła spotkaniu.

Pod Słupskiem, na terenie byłego wojskowego lotniska, na poważnie zaczyna się budowa amerykańskiej instalacji antyrakietowej. Właśnie ogłoszono przetargi, na miejscu budowy też zaczyna się coś dziać. Tarcza w Polsce ma być gotowa za cztery lata.

Czy papieżowi grozi zamach? Według irackiego dyplomaty wyrok śmierci na Franciszka wydało Państwo Islamskie. Atak miałby nastąpić w czasie jednej ze zbliżających się pielgrzymek papieskich - do Albanii lub Turcji. A że papież Franciszek przyzwyczaił nas do tego, że mniej niż poprzednicy martwi się o siebie, rodzi się pytanie: czy jest bezpieczny?

Eutanazja zamiast więzienia. Grupa skazanych w Belgii poprosiła o możliwość zakończenia życia - na życzenie - powołując się na cierpienia psychiczne, jakie ma wywoływać długoletni wyrok. Wobec jednego z nich wydano już zgodę.

Zdalnie sterowane samochody - to już rzeczywistość, na razie eksperymentalna. Ale niedługo być może drogowa. Czy auta, którymi nikt nie kieruje, będą mogły łamać przepisy? Pytanie pojawiło się po tym, jak jeden z producentów ogłosił, że owszem - jego kołowy robot - będzie w stanie przekraczać prędkość. A co z odpowiedzialnością?

- W Mołdawii są "zielone ludziki" - mówi głównodowodzący sił NATO i oskarża Rosję o stosowanie elementów wojny hybrydowej. Jest niepokój, zagrożenie i pytanie czy Rosja, po aneksji Krymu i wojnie z Ukrainą, sięgnie po kolejne państwo? Według generała wiele wskazuje na to, że tak, dlatego NATO musi mieć ofertę dla krajów znajdujących się między Sojuszem a Rosją.

E-papierosy to trucizna - twierdzi ministerstwo zdrowia i szykuje zmiany w prawie. Mają być nowe przepisy i spore ograniczenia. Resort mówi wyraźne "nie" dla e-papierosów w miejscach publicznych i dla nieletnich. Projekt ma być gotowy niebawem. Pytanie, co na to palacze?

Byli w sutannach, wyglądali jak księża i na spadochronach skoczyli z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Filmi z niecodziennym wyczynem szybko trafił do sieci. Teraz "uduchowieni" śmiałkowie mogą mieć kłopoty – szuka ich policja.

Wraca dźwięk zimnej wojny. Charakterystyczne rosyjskie stuk puk słychać w Świnoujściu. Dźwięk jest ten sam co 20 lat temu. Radar może być inny, ale wrażenie podobne, przywołujące przeszłość - Piotr Świerczek

Niebezpieczna wspinaczka balkonami na drugie pietro, czyli odważny wyczyn Polaka w Irlandii. Mężczyzna pomógł uratować sąsiadów - matkę i dwójkę jej dzieci z płonącego mieszkania. Kobieta nie kryje wdzięczności, a lokalne media okrzyknęły go bohaterem.

Na trzy dni przed referendum do Szkocji jedzie sam premier Wielkiej Brytanii i uświadamia, że rozwód to nie separacja. Raz podjęta decyzja jest decyzją podjętą na zawsze. Walka o Szkocję trwa, liczy się każdy głos, również polski. Ten jest nawet na wagę złota, bo Polaków w Szkocji jest sporo, a sondaże jak na razie są wyrównane. Jak zagłosują nasi rodacy i czy opuszczenie Zjednoczonego Królestwa im sie opłaci?

Andrzej Halicki jest najpoważniejszym kandydatem na ministra administracji i cyfryzacji, a Rafał Trzaskowski na sekretarza stanu ds. europejskich – dowiedziała się TVN24. Oficjalnie skład nowego rządu Ewa Kopacz przedstawi w piątek.

Państwa NATO już zaczęły dostarczać nam broń - twierdzi ukraiński minister obrony. A państwa Sojuszu z Polską na czele ze zdumieniem tę informację dementują. Twierdzą, że nikt niczego jeszcze nie sprzedał. Tymczasem pod Lwowem rozpoczynają się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe.

Aleksander Kwaśniewski swoim występem zaskoczył widownię w Kijowie. Były prezydent najpierw odśpiewał, a potem porównał hymn Rosji do hymnu ZSRR. - Mogą zmieniać słowa, ale nie zmieniają muzyki - powiedział, zaznaczając, że Rosja dąży do odbudowania potęgi, jaką był kiedyś Związek Sowiecki.

Kolejne państwa popierają Amerykę i idą na wojnę z dżihadystami. Stracie poważne, bo zagrożenie globalne. Paryż zwołuje międzynarodową konferencję i wspólnie z 30 państwami deklaruje pomoc wojskową wymierzoną w terrorystów. Pomoc jest potrzebna, bo wiele państw rezygnuje z negocjacji z terrorystami. Giną ludzie. Ich rodziny są bezradne, choć gotowe, by zapłacić okup i odzyskać najbliższych.

Jeden na Podkarpaciu, drugi w Wielkopolsce. Węże opanowały lokalną ścieżkę i pole. Wzbudziły spory strach wśród przechodniów. Skąd się wzięły? Z domów. Węże, tak jak inne zwierzęta, są porzucane, gdy już się znudzą.

Po kilku miesiącach śledczy uznali, że Robert N. w znaczący sposób złamał przepisy. Postawiono mu dwa zarzuty za szaleńcze rajdy. Grozi mu do ośmiu lat wiezienia. Mężczyzna nie czuje się winny, za to ma żal do dziennikarzy, bo według niego, to oni odpowiadają całą sytuację.

Kto będzie szefem dyplomacji w rządzie Ewy Kopacz? Ani przyszła premier, ani prezydent ani nawet sam zainteresowany nie chcą potwierdzić czyje nazwisko w poniedziałek zaniesie Ewa Kopacz Bronisławowi Komorowskiemu. Stan niepewności w obecnej sytuacji może budzić niepokój, ale w szeregach Platformy słychać zapewnienia że nawet jeśli Radosław Sikorski odejdzie - ma go kto zastąpić.

Statek żeglugi wiślanej opanowany przez terrorystów. W pogoń ruszyły dwie łodzie motorowe z żołnierzami GROM-u na pokładach i policyjny śmigłowiec - desant i odbicie zakładników to oczywiście ćwiczenia, ale i próba przed jutrzejszym pokazem dla publiczności...