Polska i Świat

Polska i Świat

Statek żeglugi wiślanej opanowany przez terrorystów. W pogoń ruszyły dwie łodzie motorowe z żołnierzami GROM-u na pokładach i policyjny śmigłowiec - desant i odbicie zakładników to oczywiście ćwiczenia, ale i próba przed jutrzejszym pokazem dla publiczności...

Wielka szansa dla niewidomych czy tylko dziwaczny eksperyment? Na razie wszystko odbywa się w ramach testu, ale pierwsze próby nie zawiodły. Niewidomy widzi językiem - brzmi niewiarygodnie, wygląda dziwnie, ale liczy się efekt.

Kierowca Formuły 1 publikuje swoje zdjęcie z treningu i od razu otwiera się dyskusja, czy sport to rzeczywiście zdrowie. Jego zdjęcia bez koszulki rozczarowało wielu fanów, bo zamiast umięśnionego torsu widzimy skórę i kości. To niestety nie wyjątek. Do czego może doprowadzić sport?

Jak skończy się walka Wielkiej Brytanii o Szkocję, i czy w decydującym starciu o losach Szkotów zadecydują imigranci z Polski. Referendum jest coraz bliżej. Polacy mogą brać w nim udział, są wręcz namawiani - pytanie, czy pójdą głosować i czy odłączenie od Londynu może im wyjść na dobre.

Krakowska policja w nietypowym ostrzeżeniu radzi uważać na "przytulanki". Chodzi o przedsiębiorcze młode kobiety, które najpierw zapoznają gości z zagranicy, a następnie ich okradają. Mężczyzna traci portfel zazwyczaj wtedy, gdy zadowolony i niczego nieświadomy przytula się do nowo poznanej sympatii.

Przerwany mecz i wielki żal: najpierw do parlamentarzystów, którym piłkarze musieli ustąpić, potem już tylko do organizatorów rozgrywek Pucharu Polski, którzy najwyraźniej zawalili planowanie. Dwie amatorskie drużyny spotkały się na stadionie warszawskiej Polonii, ale zostały wyproszone kiedy przyszła pora rezerwacji - Kancelarii Sejmu.

Na koniec okradzeni strażacy i pomoc z jaką natychmiast ruszyli mieszkańcy gminy. Remiza OSP w podwarszawskim Kałuszynie została dosłownie ogołocona. Złodzieje spuścili nawet paliwo z wozów strażackich. Gdy ludzie się dowiedzieli zaczęli spontanicznie przynosić co kto miał. Łukasz Wieczorek

Już nie jedno a trzy lądowania amerykańskich śmigłowców w terenie przygodnym i kolejne przygody mieszkańców północnej Polski. Tłumaczenie zawsze podobne - mgła i konieczność jej przeczekania. Ale gościnność załóg i ich pytania - na przykład o pizzę - każą się zastanowić, o co tak naprawdę Amerykanom chodzi. Piotr Świerczek

250 tysięcy podpisów i poparcie prawicy dla kar za edukację seksualną, która ma deprawować, a nie uczyć. Większość w Sejmie takiego projektu nie chce, ale nie powstrzymało to debaty i wymiany politycznych ciosów - bo niestety nie było czasu na refleksję jak, kiedy i kogo o seksie uczyć. Michał Tracz

Gazu z Rosji coraz mniej - już prawie o połowę, ale gazowe spółki zapewniają, że nie grożą ani podwyżki cen, ani przerwy w dostawach. Oficjalnie nadal nie wiedzą, dlaczego Gazprom zakręcił kurki, bo rosyjski potentat milczy. Tak ich przedstawiciele mówili rano, po południu zaś szef firmy zarządzającej rurociągami stwierdził, że gazu jest w nich tyle, co na początku września. Czy to gazowa wojna, czy błąd w obliczeniach - Adam Wołyński.

Jest formalna dymisja Donalda Tuska i jego rządu, jest busola na drogę od prezydenta, ale nadal nie ma składu nowego gabinetu, a kadrowych spekulacji bez liku. Jutro rano propozycje obsady ministerstw Ewa Kopacz przedstawi prezydentowi i dostanie misję sformowania nowego rządu. Nowego, co nie znaczy, że kadrowo całkowicie zmienionego. Arleta Zalewska

Ważny szczegół transferu premiera do "ligi europejskiej". Donald Tusk nie tylko podał się do dymisji jako szef rządu, ale będzie też musiał złożyć poselski mandat. Traktat Lizboński zakazuje łączenia stanowiska szefa Rady Europejskiej z krajowymi urzędami - i to wyraźnie - mimo pewnej nieścisłości w tłumaczeniu.

Sytuacja straszna i śmieszna, a na pewno niecodzienna. Sześć wojskowych śmigłowców, nie polskich ale amerykańskich, ląduje w szczerym polu pod Grudziądzem. Ląduje, bo podobno we mgle się zgubiły. Trudno w to uwierzyć, bo przecież oni w razie czego mieliby nas bronić, a nie pytać o drogę.

Rzeczniczka Praw Obywatelskich staje w obronie policjantek i domaga się lżejszych testów sprawnościowych podczas rekrutacji. Kobieta na egzaminie nie ma szans z mężczyzną, a to dyskryminacja. Policjantki tą troską są zdziwione, bo dopiero teraz mogą być gorzej traktowane.

Minister edukacji podpisała rozporządzenie. Do szkół wchodzi etyka, nawet gdyby chciał na nią uczęszczać jeden uczeń. Problem w tym, że rezygnacja z religii i wybór etyki może oznaczać apostazję, czyli wyjście z Kościoła. Takie stanowisko wydała kaliska kuria. Później zdanie zmieniła, ale strach u niektórych pozostał.

Rosyjski prezydent zapowiada rozwój broni ofensywnej, odpala z okrętu podwodnego strategiczny pocisk nuklearny i mówi, że to wszystko wina NATO. Rosja dopuszcza użycie broni jądrowej nawet w konwencjonalnym konflikcie. Trzeba więc zapytać, czy atomowe uderzenie grozi również nam, w razie starcia NATO-Rosja?

Ewa Kopacz przerywa polityczne milczenie i zapewnia, że nikogo naśladować nie będzie. Marszałek Sejmu szykuje się do roli premiera, ale nie zdradza, z kim utworzy nowy rząd. Jedyne co ujawnia to najbliższy polityczny kalendarz, napięty tak, jak i sytuacja w samej Platformie Obywatelskiej. Są różne frakcje i gra interesów. Kto jest z Ewą Kopacz, a kto przeciwko niej?

Czy to początek gazowej wojny? - Rosja przykręciła kurek z gazem - alarmuje polski monopolista gazowy. Dostaw ma być mniej także dla Ukrainy. Gazprom wszystkiemu zaprzecza. My pytamy, czy jest się czego bać?

Kosmiczna technologia na polskich drogach. Brzmi to niewiarygodnie, ale  to u nas testowany jest asfalt, który ma być odporny na dziury przez pół wieku. Eksperymentalną nawierzchnię - po raz pierwszy w Europie - położono na budowanej drodze ekspresowej S8 koło Warszawy. Testy trwają.

Jedną z niezrealizowanych obietnic Donalda Tuska jest skuteczniejsza walka z pijanymi kierowcami. Ostatni przypadek z Wejherowa, gdzie pijany recydywista za kółkiem zabił ciężarną kobietę potwierdza, że państwo bywa zaskakująco łagodne wobec tych, którzy wiozą śmierć. Łagodni bywamy też i my, bo przyzwolenie na alkohol dla kierowców jest powszechne.