Polska i Świat

Polska i Świat

Zawód na wymarciu, mimo że każdy z nas codziennie spożywa efekt ich pracy. Mowa o piekarzach, których z roku na rok coraz mniej przyucza się do zawodu i opuszcza szkoły. Powód? Tradycyjne piekarnie przegrywają rynkową walkę z supermarketami wypiekającymi pieczywo, a rzemieślnicy-piekarze z wielkimi zakładami, gdzie chleb zamiast ludzi robią maszyny.

Polski prezydent z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Do Nowego Jorku poleciał samolotem rejsowym. Bronisław Komorowski osobiście podziękował za podróż, ale nie uchronił się od pytania, dlaczego polskie władze nie dorobiły się własnych samolotów - mimo wielokrotnych zapowiedzi i obietnic. Czy nie stać na to państwa, czy polityków - pyta Michał Chlebowski.

To ostatnie spotkanie z klubem. Donald Tusk opuszcza Platformę Obywatelską i leci do Brukseli. Ster całkowicie przejmuje nowa premier. Ewa Kopacz jest u władzy, choć wciąż nie brakuje pytań o to, kto tak naprawdę będzie rządził i czy były premier w Brukseli wyłączy telefon?

Ruszył proces kierowcy z Kamienia Pomorskiego. W Nowy Rok mężczyzna pod wpływem alkoholu i narkotyków spowodował wypadek. Wjechał w przechodniów. Zginęło sześć osób. We wtorek w sądzie Mateusz S. łamiącym się głosem wrócił do tragicznego dnia i mówił, że to największy błąd w jego życiu, a jechał, bo myślał, że jest trzeźwy.

Powołany i zaprzysiężony nowy rząd, nowa premier i lawina pytań - głównie o politykę zagraniczną kraju. Schetyna zajął miejsce Sikorskiego, a premier Kopacz mówiąc o sytuacji międzynarodowej i roli Polski stała się przedmiotem drwin. Podobnie jak nowy minister, który według wielu, z dyplomacją ma niewiele wspólnego. My pytamy gdzie, jak i kto będzie zatem tworzył polską politykę zagraniczną?

To pierwszy sukces biało-czerwonych, odkąd drużynę prowadzi mało doświadczony Francuz Stephane Antiga. Trener poszedł śladem Wagnera i powtórzył sukces Polaków z 1978 roku. Antiga ma wymarzony początek kariery trenerskiej - mówią jego poprzednicy, a zawodnicy przyznają, że trener zrobił z nich drużynę, która dała piękny turniej i niesamowitą dawkę emocji w drodze po złoto.

Jeśli w zeszłym tygodniu pojawiały się pytania czy prezydent będzie kreślił politykę rządu, dziś jest już odpowiedź. Bronisław Komorowski powołuje nowy gabinet i jasno wytycza cele, którymi powinien zająć się rząd. Ewa Kopacza nie odpowiada i czeka na expose.

Antiga nie opuszcza biało-czerwonych, ale tracimy za to Winiarskiego, Ignaczaka i Wlazłego. Ten ostatni, to spore zaskoczenie. Kibice nie dowierzają i mają nadzieję, że MVP mistrzostw świata zdanie zmieni. Najlepszy atakujący na razie jest nieugięty - kończy z reprezentacją i mówi, że przyszedł czas na młodszych. Jaki jest i jak bardzo to odejście odczujemy?

Nowa minister spraw wewnętrznych otrzymała w spadku po poprzedniku kontrowersyjną kampanię spotów o bezpieczeństwie szkolnych autobusów. Poprzedni opowiadał historię smutnego, bo zepsutego gimbusa. Nowy jest jeszcze bardziej drastyczny, bo pokazuje dzieci, które myślą, że znajdują się w stanie nieważkości, a tak naprawdę mają wypadek w dachującym autobusie.

Radości nie ma końca, a najczęściej odmieniane słowo od niedzieli to "dziękujemy". Polscy siatkarze przeszli samych siebie i zgarnęli najwyższą wygraną - tytuł mistrzów świata. Teraz jedyne czego potrzebują, to jak sami przyznają, odpoczynku, bo ostatni okres był dla nich wyjątkowo wyczerpujący. Jak mistrzostwa wyglądały od kuchni - Piotr Świerczek.

Absurd na dwoch kółkach czyli rowerem muru nie przebijesz. Remont ulicy - nowa ścieżka rowerowa - i ściana, w którą można wjechać, bo ścieżka kończy się na murze. Temat złośliwych żartów murowany - tym bardziej, że urzędnicy tłumaczą, że inaczej się nie dało.

Mamy nową premier - nowe twarze i więcej kobiet w rządzie. Nowa drużyna Platformy nie budzi jednak zaufania opozycji. W tym, by przekonać do siebie nie tylko opozycję, ale przede wszystkim wyborców Ewie Kopacz mają pomóc starzy doradcy Donalda Tuska.

Śmiecący kierowcy kontra mścicielka na motocyklu. Rosjanka z zamiłowaniem do porządku bezlitośnie karze brudasów i chuliganów. Można by powiedzieć: takie rzeczy tylko w Rosji. Gdyby nie to, że gdzie indziej też się zdarzają.

Zagrożenie ebolą rośnie, a zdesperowani chorzy robią wszystko, co mogą, by ratować życie. Kupują krew od ludzi, którzy walkę z wirusem wygrali. Tę krew traktują jako lekarstwo: zawiera przeciwciała, które mają zwalczyć ebolę. Problem w tym, że krew niewiadomego pochodzenia z jednej choroby może wyleczyć, ale może też prowadzić do innego zakażenia np. wirusem HIV.

Do właściciela terenowego auta, ciężarówki lub autobusu może sie zgłosić wojsko. Armia aktualizuje spis pojazdów, które mogą być przejęte w ramach powszechnej mobilizacji. Z czym się to wiąże i kiedy należy spodziewać sie telefonu?

Ze strategicznej rezerwy Platformy Obywatelskiej na numer dwa w nowym rządzie? Po odejściu Donalda Tuska do gry wraca Grzegorz Schetyna i to na stanowisko, na którym mało kto się go spodziewał. Według nieoficjalnych informacji ma bowiem zostać ministrem spraw zagranicznych.

Mocny głos prezydenta przy formowaniu przyszłego rządu. I to taki, którego dotąd nie było słychać. Bronisław Komorowski dał do zrozumienia, że chce mieć wpływ na kształt rządu. Wpływ jakiego formalnie, w myśl konstytucji, mieć nie może.

Ostatnie spotkanie z prezydentem zakończone, nazwiska już pewne. Cały czas nieoficjalnie, ale znamy już skład nowego rządu. Największe zaskoczenie: Grzegorz Schetyna w MSZ. Nowych twarzy będzie jednak więcej.

Sikorski na marszałka Sejmu, ale Rostowski jednak nie do dyplomacji, a do MSW aż trzech kandydatów - to wciąż nieoficjalne doniesienia z gabinetowych rozmów o składzie rządu Ewy Kopacz. Zanim go poznamy - jeszcze jeden dzień negocjacji i jeszcze jedno spotkanie z prezydentem. Przyszła premier nazwisk nie ujawnia, a ci którzy od niej wychodzą, tylko swoimi minami zdradzają, jaka atmosfera towarzyszyła spotkaniu.