Polska i Świat

Polska i Świat

Pytania o sędziów zamieszanych w hejt

Sędziowie-urzędnicy, którzy mieli być zamieszani w hejt wobec innych sędziów wrócą do orzekania? Formalnie żaden z nich nie dostał takiego zakazu. Kolegium Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie apeluje, aby sprawę sędziów zbadał niezależny rzecznik w sądzie okręgowym.

Alarm w służbie zdrowia

Prawie co trzeci aktywny zawodowo lekarz w Polsce ma ponad sześćdziesiąt lat - ostrzega Naczelna Izba Lekarska. Młodzi medycy coraz rzadziej chcą pracować w szpitalach - wolą prywatne placówki albo wyjazd za granicę.

Problemy służby zdrowia i obietnice polityków

W państwowej służbie zdrowia brakuje lekarzy. Młodzi medycy wybierają lepiej płatną prace - lub wyjazd za granicę. Co na to rząd i politycy? Idą wybory, więc wracają polityczne lekarstwa na wszystkie bolączki.

Kto zapłaci za wyborcze obietnice?

Szybki wzrost minimalnej pensji w ciągu czterech lat do czterech tysięcy złotych brutto to jedna z najnowszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Brzmi atrakcyjnie, ale nie dla wszystkich. Każdy, kto choć trochę interesuje się finansami, wie, kto będzie musiał za to zapłacić - bo wysokość pensji, ceny i koniunktura zależne są od wielu czynników, a nie od decyzji partii.

Sąd biskupi i sekret papieski

Choć to on był ofiarą księdza pedofila, sąd biskupi uznał, że dziewięciolatek jest "wspólnikiem w grzechu" cudzołóstwa. Historia Mariusza Milewskiego pokazuje mechanizm obwiniania dzieci, które są ofiarami księży pedofilów.

Wojciechowski kandydatem na komisarza

Janusz Wojciechowski jest kandydatem na unijnego komisarza odpowiadającego za rolnictwo. Wpisanie na listę zwykle oznaczało, że wybór jest pewny, ale polityk Prawa i Sprawiedliwości ma kłopot. Musi się tłumaczyć z rozliczeń kosztów podróży, którymi zainteresował się Europejski Urząd do spraw Nadużyć Finansowych.

Gdańsk stawia na autobus bez kierowcy

Pasażerowie autobusów zyskują cenne minuty, a kierowcy samochodów tracą czas i nerwy. Wrocław uruchamia kolejne buspasy, Łódź daje priorytet samochodom na prąd, a w Gdańsku ruszył pierwszy autobus, w którym nie ma kierowcy. Pomysłów na sprawną komunikację miejską jest coraz więcej, a przez to coraz mniej pozostaje wymówek, aby z niej nie korzystać.

Sędzia Radzik przeprasza za słowa. "Były nie na miejscu"

- Tego wam nigdy nie zapomnę jako człowiek i jako sędzia - powiedział w czwartek sędzia Przemysław Radzik. W piątek wyraził w związku z tymi słowami ubolewanie i tłumaczył się emocjami. Sędzia według "Gazety Wyborczej" miał być członkiem grupy "Kasta", odpowiedzialnej za zorganizowany hejt na sędziów. On sam zaprzecza, że miał jakikolwiek związek z tą aferą i zagroził procesami.

Komisja do spraw VAT przyjęła raport końcowy

Komisja do spraw VAT przyjęła raport końcowy. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że jest druzgocący dla Platformy Obywatelskiej. Opozycja odpowiada, że to wynik skrajnej nieuczciwości. Przyjęto wniosek o postawienie Donalda Tuska i Ewy Kopacz przed Trybunałem Stanu.

Pytania o program Koalicji Obywatelskiej

Polityczni przeciwnicy zarzucali Koalicji Obywatelskiej, że nie ma programu. Gdy ten pojawił się w postaci szóstki Schetyny, szybko zginął w natłoku politycznej walki. Z kolei ci, którzy powinni znać go na wyrywki, nieco się zagubili.

Milion złotych dla ofiary księdza gwałciciela. Sprawa wraca do sądu

Czy Pani Katarzyna, która latami była gwałcona przez księdza, będzie musiała oddać milion złotych odszkodowania? Jej sprawa wraca do sądu, bo Towarzystwo Chrystusowe nie zgadza się z poprzednim wyrokiem, na mocy którego to ono będzie musiało zapłacić za grzechy księdza. Skargą kasacyjną zajmie się teraz Sąd Najwyższy.

Kontrowersyjny sędzia na urlopie

Wciąż nie wiadomo, czy sędzia Łukasz Piebiak będzie dalej orzekać. Na razie jest na urlopie wypoczynkowym. O losie sędziego zamieszanego w aferę hejterską zadecydować ma jednoosobowo prezes sądu mianowany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Zdaniem kolegium sędziowskiego sędzia powinien zostać na czas wyjaśnienia sprawy odsunięty od odrzekania.

Przeludnione klasy i tłok w szkołach

40-osobowe klasy, ścisk na korytarzach, długie kolejki do łazienki i stołówki - rodzice, uczniowie i nauczyciele wyliczają, do czego doprowadziła reforma edukacji przeprowadzona przez Annę Zalewską. Nowy minister edukacji Dariusz Piontkowski nie widzi w niej niczego złego.

Kampania wyborcza w terenie

Kampania wyborcza nabrała rozpędu. Partie polityczne robią, co w ich mocy, by przekonać do siebie wyborców - rozdają łakocie, oddają do użytku inwestycje i dużo obiecują.

Publiczna toaleta na godziny

W parku Piastowskim w Zielonej Górze toalety otwarte są tylko weekend w wyznaczonych godzinach. Z potrzebą trzeba się zatem spieszyć albo myśleć wcześniej, gdzie ją załatwić. - Toaleta usytuowana przy zielonogórskim Amfiteatrze jest przeznaczona do obsługi Amfiteatru i otwierana jest w momencie jego funkcjonowania - tłumaczy Rafał Skrzyczewski z biura prasowego urzędu miasta.

Kolegium chce odsunięcia Piebiaka od orzekania

Czy Łukasz Piebiak po dymisji w Ministerstwie Sprawiedliwości, wróci do sądu? Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie chce odsunięcia sędziego od orzekania, ale nie od nich zależy decyzja. Podejmuje ją prezes sądu, który w tym przypadku był mianowany przez Zbigniewa Ziobrę.

Karetki w kolejce. Pacjent czekał osiem godzin

Zamiast 15 minut oczekiwania jest aż osiem godzin - tak długo pacjent z karetki czekał na przyjęcie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Zamiast nieść pomoc kolejnym osobom, ratownicy czekali z pacjentem w kolejce.

Podwójny rocznik w praktyce

Minister edukacji Dariusz Piontkowski podobnie jak jego poprzedniczka Anna Zalewska nie widzi skutków reformy i problemów podwójnego rocznika - uparcie powtarza, że chaosu nie ma. Jego opinia nie znajduje aprobaty wśród uczniów i nauczycieli, którzy nową reformę będą odczuwać teraz każdego dnia i nie są z tego zadowoleni.