Polska i Świat

Polska i Świat

Duma i Nowoczesność - tam ukryli się polscy neonaziści. Ale czy tylko tam? Jaką może mieć skalę popieranie, sympatyzowanie z ideologią, która oficjalnie, prawnie jest zakazana? Po tym, co pokazał reportaż "Superwizjera" TVN, te pytania są niestety bardzo uzasadnione.

Obie strony widza światełko w tunelu, choć lekarze rezydenci dodają, że ten tunel jest długi. Nowy minister zdrowia zaczął rozmowy, ale końca problemów w polskich szpitalach wcale to nie oznacza. Każdego dnia informujemy o kolejnych zamykanych oddziałach. Przy okazji sprawdzamy, jak wygląda szpitalna rzeczywistość tam, gdzie lekarze jeszcze są.

Muzułmańska mniejszość Rohindzów musi wrócić tam, skąd uciekła. A uciekała przed prześladowaniami, gwałtami, śmiercią. Politycy podjęli decyzje. Wydali nakaz, nie dając w zamian żadnych gwarancji bezpieczeństwa.

Młody saper, młody patriota. Na Krymie wychowanie przez zmilitaryzowanie. Dziecko z bronią - ten widok mało kogo dziwi. Co więcej, są tacy, których napawa to narodową dumą. Rosja buduje swoją wielkość od małego.

Polscy neonaziści napiętnowani, bo wcześniej zostali pokazani przez dziennikarzy "Superwizjera" TVN. Wiceminister sprawiedliwości chce delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, które świętowało urodziny Hitlera. Oburzenie jest powszechne, ale czy wcześniej funkcjonowało przyzwolenie? O tym Maciej Warsiński.

Koszyczki będą takie, jakie zazwyczaj widzą parafianie, ale zamiast brzdęku monet bądź szelestu banknotów będzie można usłyszeć dźwięk terminali płatniczych. W kilku francuskich kościołach katolicy będą mogli przekazać datek na parafię za pomocą karty płatniczej. O tym, jak cyfrowy pieniądz wkracza tam, gdzie wcześniej było to trudne do wyobrażenia - Łukasz Wieczorek.

Prezydent Rosji Władimir Putin prezentuje hart ducha i ciała w prawosławne święto Epifanii. Tak jak wielu innych wiernych zanurzył się w lodowatej wodzie. Putin wydaje się też spokojnie i na chłodno podchodzić do marcowych wyborów prezydenckich. Kampania trwa, ale wszystkie znaki na ziemi wskazują, że nikt nie jest w stanie zagrozić obecnemu gospodarzowi Kremla.

Amerykański prokurator ujawnia szczegóły życia w kalifornijskim domu tortur. Rodzicom, którzy więzili, głodzili i bili swoje dzieci, grozi nawet 100 lat więzienia. Najstarsza z córek państwa Turpin mając 29 lat ważyła 37 kilogramów. Kąpiel przysługiwała dzieciom raz do roku, a do łóżek przywiązywane były sznurem lub łańcuchem.

Za tydzień, w piątek, do Polski przylatuje szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson. Ma rozmawiać o bezpieczeństwie i gospodarce. Do Warszawy przyleci z Davos, gdzie u boku prezydenta Donalda Trumpa weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym.

Marsze były czarne, niesmak ma kolor czerwieni. Taka farba leciała w stronę siedziby PiS, pod takimi flagami szła część strajkujących. Kolejny raz na ulice wyszli zwolennicy liberalizacji ustawy o przerywaniu ciąży. Ich projekt, także głosami opozycji, w zeszłym tygodniu poległ w Sejmie.

Odwołaniem ze stanowiska był zaskoczony, choć w szczegóły wchodzić nie chciał. Antoni Macierewicz zdradza kulisy swojej dymisji i kolejny raz deklaruje wsparcie dla dalszych działań ekipy dobrej zmiany. O zmianie zaskakującej i jednak wciąż tajemniczej Arleta Zalewska.

Pacjentów zostało 800, lekarzy będzie 3. Pozostali rezygnują z pracy. To wybitni specjaliści, którym kazano pracować za stawki mniejsze niż otrzymują rezydenci. Największa w kraju placówka zajmująca się osobami chorymi psychicznie znalazła się w dramatycznej sytuacji.

Marsze były czarne, niesmak ma kolor czerwieni. Taka farba leciała w stronę siedziby PiS-u, pod takimi flagami szła część strajkujących. Kolejny raz na ulicę wyszli zwolennicy liberalizacji ustawy o przerywaniu ciąży. Ich projekt, także głosami opozycji, w zeszłym tygodniu poległ w Sejmie.

Coraz trudniej oszczędzić na przewozie bagażu samolotem. Tanie linie zmieniają zasady. Ale ludzie są pomysłowi. Są tacy, którzy próbują zawartość walizki mieć na sobie.

W ciągu roku Donald Trump przytył kilogram, nieznacznie podniosło mu się także ciśnienie. To oficjalne informacje o stanie zdrowia prezydenta Stanów Zjednoczonych. Za oceanem takie badanie to już tradycja. Komunikat - o świetnych wynikach - już także.

W nowelizacji Kodeksu wyborczego widzimy szereg przepisów naruszających konstytucję - powiedział szef PKW. Zdaniem Wojciecha Hermelińskiego, prezydent nie powinien podpisywać ustawy. Członkowie PKW mówią o zagrożeniu organizacji wyborów i swoich dymisjach.

Antoni Macierewicz nie składa broni. Uprzedza decyzję w sprawie generała Kraszewskiego. Były szef MON ogłosił w jednym z wywiadów, że przywrócenie generałowi dostępu do informacji niejawnych byłoby łamaniem prawa. Materiał o niekończącym się sporze i wywieraniu presji między innymi na linii Macierewicz-Duda.

Aż 15 procent obywateli Belgii uważa, że gwałt na osobie ubranej wyzywająco to nie problem. W Polsce myśli tak co 10. pytany. Materiał o przerażających wynikach sondażu i wystawie, która ma przypomnieć, że strój nie może usprawiedliwiać gwałtu.

Nowy minister i nowe rozmowy. Podobno na finiszu. Minister Błaszczak i ekipa z MON-u mają finalizować zakup systemu Patriot. Pytanie, czy to naprawdę finalizacja, czy tylko naprawianie i porządkowanie tego, co zrobił poprzednik.

Czy świat może mieć dość demokracji? 2017 to kolejny rok, w którym odnotowano odejście krajów uznawanych za wolne od wartości demokratycznych. W ponad 70 państwach kryzys się pogłębił. Na tej liście jest także Polska.