Polska i Świat

Polska i Świat

Recepta na młodość czy sposób na zarobek? Pod płaszczykiem badań naukowych gabinety w Stanach Zjednoczonych przetaczają osobom starszym krew nastolatków. Z punktu widzenia hematologa taki zabieg, niestety, nic nie daje. Ale chętnych nie brakuje.

Zawrotna kariera, mimo że życiorys wcale na to nie wskazywał. Ale w tym wypadku szyld partii rządzącej otwiera drogę do intratnych stanowisk. Dariusz P., działacz Prawa i Sprawiedliwości w Kozienicach, doradca prezesa państwowego koncernu Enea. W jego karierze nie przeszkodziły mu podejrzenia o oszustwa i groźby karalne, w które zamieszana miała być także jego żona.

Ministerstwo Sprawiedliwość prezentuje pilotażowy program losowania sędziów. W całym kraju losowy przydział spraw zostanie wdrożony za trzy miesiące. Ale opozycja już teraz zwraca uwagę, że minister Ziobro zostawił sobie furtkę, aby losowanie omijać.

Polski rząd chce wykreślenia w międzynarodowych dokumentach ONZ prawa do aborcji. To zapowiedź zaostrzenia przepisów w Polsce - alarmują organizacje kobiece i pytają, kto i dla kogo pisze prawo w naszym kraju.

Już nie tylko rezydenci. Do głodujących lekarzy dołączają inne zawody medyczne. Głodówka ma się rozszerzyć na kolejne miasta w Polsce. Postulaty zostają te same. Więcej pieniędzy na ochronę zdrowia. Medycy nie wierzą, że ich nie ma, między innymi dlatego, że ciągle słyszą o tym, że gospodarka i budżet mają się świetnie.

Rząd ma twardy orzech do zgryzienia. Ostatnich dni Prawo i Sprawiedliwość nie może zaliczyć do udanych, bo albo z sejmowej mównicy padały kontrowersyjne słowa, albo negocjacje kończyły się zanim się zaczęły. Co zrobi PiS i jak protest lekarzy może odbić się lub już odbił się na wizerunku partii rządzącej?

Te liczby dają do myślenia. Marnujemy żywność i to na potęgę, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo cierpi na tym nasz portfel. Rachunek jest prosty: statystyczny Polak miesięcznie wyrzuca do kosza 50 złotych, co w przypadku czteroosobowej rodziny daje kwotę 200 zł.

Plecaki uczniów znów są za ciężkie. Sanepid wkroczył do toruńskich szkół podstawowych i na 800 zważonych tornistrów prawie 30 procent przekracza dozwoloną wagę. Rekordzista dźwigał na plecach ponad 6 kilogramów.

Protest zaostrza się, forma protestu również. Głodówka wyniszcza lekarzy, ale dopóki mogą, nie poddają się, choć osłabienie widać i coraz częściej słychać. Co oznacza głodówka dla organizmu?

Lekarze rezydenci czują się upokorzeni, ale nie poddają się. Mają wolę walki. Ostatnio jeszcze bardziej zmotywowało ich podejście rządu do protestujących. W czwartek z rezydentami miała spotkać się premier Szydło, ale na spotkanie wysłała przedstawicieli. W piątek do lekarzy przyjechali posłowie z komisji zdrowia. Była gorąca dyskusja, ale nadal brak konkretów. Protest zatem trwa i zyskuje coraz większe poparcie nie tylko medyków.

Tym oświadczeniem Katarzyna Nosowska zaskoczyła fanów. HEY zawiesza swoją działalność. Wokalistka mówi, że chce zacząć od nowa. Co to będzie i jak to będzie, tego na razie nie wie nikt. Jedno jest pewne. Z takim dorobkiem artystycznym trudno będzie uwolnić się od fanów i próśb o szybki powrót na scenę.

Sejm zajął się prezydenckim projektem w sprawie pomocy dla frankowiczów. Opozycja grzmi, że ten projekt to dowód na złamanie kolejnej wyborczej obietnicy. Andrzej Duda zamiast możliwości przewalutowania kredytu po kursie z dnia podpisania umowy - co obiecał - proponuje poluzowanie kryteriów otrzymania pomocy. Co jest w projekcie i czy taki kształt zadowala frankowiczów?

Po tym, co lekarze rezydenci usłyszeli z sejmowej mównicy i kogo nie ujrzeli na sali, jeszcze bardziej wierzą, że ich głodowy proste ma sens. Minister zdrowia ma nadzieję, że głodówka skończy się szybko. Faktycznie końca jej nie widać. Słychać za to okrzyki z ust posłanki PiS: - Niech jadą za granicę.

Jak można skutecznie poradzić sobie z rotawirusem? Przykładem jest Finlandia. Postawiła na szczepienia i zmniejszyła liczbę hospitalizowanych dzieci. Spadek jest znaczący - aż o 93 procent.

Napięcie narastało od lat, od lat Stany Zjednoczone nie płaciły też składek. W efekcie Amerykanie ogłosili, że opuszczają UNESCO. Poszło między innymi o "antyizraelskie uprzedzenia". Izrael z decyzji jest zadowolony, UNESCO ubolewa.

Polskie Stronnictwo Ludowe chce wstrzymać czas i jest szansa, że im się to uda. Sejmowa komisja jednogłośnie, co rzadko się zdarza, przyjęła inicjatywę.

Rypin z nową murawą. Nie byle jaką - prosto ze Stadionu Narodowego. To murawa przez wielkie "M". Biegał po niej nie tylko sam Lewandowski, ale cała nasza polska reprezentacja. Cy murawa równie szczęśliwie poniesie lokalnych piłkarzy wprost do zwycięstwa?