Polska i Świat

Polska i Świat

Informatyzacja, efektywność, innowacyjność - to słowa, którymi minister zdrowia opisywał swoje priorytety. Łukasz Szumowski wymieniał ich wiele, lekarze twierdzą, że zabrakło jednego. To "pieniądze". Te dla nich i te przeznaczane na ochronę zdrowia. Plan ambitny, konkretów niewiele.

"To margines" - mówią organizatorzy Marszu Niepodległości o tych, którzy pod biało-czerwonymi flagami wypisywali brunatne hasła. "Nigdy nie powinni tam się znaleźć" - odpowiadają przeciwnicy i pytają, czy uda się tego uniknąć w setną rocznicę niepodległości Polski. Bo marsz odbędzie się na pewno.

Najpierw muszą zmierzyć się z diagnozą, potem z trudną decyzją o usunięciu piersi, a jakby tego było mało - z bezdusznymi przepisami, które dziś każą płacić za profilaktyczną mastektomię. Materiał o walce o życie, kobiecość i zdrowym rozsądku.

Tolerancji dla takich postaw nie ma, ale... neonazizmu również nie. Szef MSWiA zapewniał w Sejmie, że wstrząsające zdjęcia pokazane przez dziennikarzy „Superwizjera” TVN nie dowodzą, że dzieje się coś złego, błędem jest wiązanie takich postaw z prawicą, a winę za nie ponosi opozycja.

"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko" - wieszcz polski, ale myśl uniwersalna. Słowa Adama Mickiewicza w szkolne życie młodych hindusów wcielił tamtejszy minister edukacji, który do ustaleń naukowców podchodzi bardziej niż sceptycznie i z podręczników wykreśla teorię ewolucji.

Po latach prób i błędów wreszcie się udało - w Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju na świat przyszły dwa klony makaka jawajskiego. Naukowcy czekali na to dwie dekady, od momentu, kiedy pierwszy raz udało się sklonować ssaka. Owca Dolly przeszła do historii, naukowcy, którym udało się ten sukces powtórzyć na naczelnym - też pewnie do niej przejdą. Pytanie, komu przejdzie ochota na sklonowanie człowieka. I kiedy.

Ile pieniędzy dostanie Polska od Unii Europejskiej? Odpowiedź poznamy na przełomie maja i czerwca, wcześniej jednak okaże się, jakie kryteria zostaną przyjęte w podziale unijnych środków. Materiał o cenie prawa i finansowym wymiarze wymiaru sprawiedliwości.

W niemieckich szkołach są coraz popularniejsze, chociaż niektórym kojarzą się z kaftanami bezpieczeństwa. Kamizelki obciążeniowe - bo to o nich mowa - mają pomóc nadruchliwym dzieciom w koncentracji. Terapeuci jednak ostrzegają: kamizelki to nie uniwersalny „uspokajacz dzieci”, a tylko część rehabilitacji, która powinna być prowadzona pod okiem specjalisty.

Zaproszenia nie dostaną nigdy. Ich obecność służy tylko rozrywce mężczyzn odnoszących sukcesy. To oni bawią się na corocznej gali charytatywnej. To Klub Prezesów, czyli spotkanie elity brytyjskiego biznesu. Ekskluzywny jest klub, ekskluzywny hotel w którym trwa zabawa tylko zachowaniu mężczyzn do tej klasy daleko.

Dodatkowe, płatne kursy już po otrzymaniu prawa jazdy. I ekstra ograniczenia prędkości dla kierowców z zielonym listkiem. Tak będzie już niebawem na polskich drogach. Dlatego kto tylko może, chce zdać egzamin teraz, gdy jest jeszcze po staremu.

Mimo że protestów było dużo, mimo że poprawek miało być sporo, to nowelizacja ustawy daleka jest od zapowiadanego kompromisu. W Sejmie zaskoczenie, poza Sejmem oburzenie. Dlaczego dokładnie?

15 miejsc - 11 kandydatów. Kim są? Nie wiadomo. Jest podejrzenie, że do nowej Krajowej Rady Sądownictwa trafią sędziowie oddelegowani tam przez samego ministra Zbigniewa Ziobrę. Środowisko sędziowskie politycznym zmianom w Radzie jest przeciwne. Sejmowa opozycja też. Więc stąd kandydatów raczej nie będzie.

Czy w tym wystąpieniu znajdzie się uwaga na temat działalności Obozu Narodowo-Radykalnego? O możliwej delegalizacji ONR-u mówił niedawno w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Nie ma do tego podstaw - słychać dziś od najbardziej zainteresowanych. Skąd zatem takie wątpliwości?

ABW zatrzymała, prokuratura wypuściła trzech uczestników urodzin Hitlera. Dostali jedynie dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Co z podejrzeniami w sprawie festiwalu Orle Gniazdo, co z wątpliwościami względem Marszu Niepodległości? Szef policji już zapowiada, że prawo raczej wiąże mu ręce.

Ból, bezsenność, a nawet myśli samobójcze. Nie takich odczuć chcą młode matki tuż po urodzeniu dziecka. A jednak bywa, że właśnie to czują. To depresja poporodowa. Tym trudniejsza do przezwyciężenia, że otoczenie zwykle nie rozumie tak złego nastroju w tak dobrym momencie życia. Kluczowa zatem jest diagnoza.

Oburzeni, ale czy wiarygodni? Są pytania, bo jest wspomnienie chociażby ostatniego Marszu Niepodległości. Palone tam race były najmniejszym problemem. Ksenofobiczne i rasistowskie hasła - to na nie zwracano uwagę największą. Choć nie było to łatwe. Bo politycy, ministrowie, woleli na ulicach widzieć jedynie patriotyczny piknik, a nie zagrożenie.

Stado żubrów i ona jedna. Jedyna taka krowa, która dzikość puszczy wybrała zamiast ciepła obory. Zimę postanowiła spędzić w plenerze. I pędzi tak po zaśnieżonych polach już od kilku tygodni. Ludzie patrzą i zastanawiają się - dlaczego? (Polska Świat)

Liderzy Dumy i Nowoczesności w rękach policji, a przy okazji nazistowskie mundury i broń znalezione w ich domach. Taki jest efekt reportażu "Superwizjera" TVN. Starosta Wodzisławia Śląskiego, gdzie polscy neonaziści działali i świętowali urodziny Hitlera składa wniosek o delegalizację organizacji.

Chłopak z Polski – dziewczyna z Ugandy. Oboje po przejściach w tamtejszych domach dziecka, zupełnie niezależnie od siebie zostali edukatorami społecznymi. Pomagają dzieciakom z podobnymi doświadczeniami. Jak bardzo oni sami są do siebie podobni - przekonali się osobiście. Bo się spotkali.

Jest lepiej, ale ciągle nie najlepiej. Polska transplantologia podnosi się z dołka sprzed lat. Przeszczepów jest więcej, ale zdaniem lekarzy to ciągle za mało, bo kolejka oczekujących na nowe życie jest długa. Z jednej strony jest statystyka, z drugiej indywidualne historie.