Polska i Świat

Polska i Świat

Jakub i Dawid, homoseksualna para, domaga się zarejestrowania ich ślubu. Reakcja urzędniczki w warszawskim Urzędzie Stanu Cywilnego była do przewidzenia - nie ma takiej możliwości. Para nie poddaje się, zna polskie prawo, dlatego chce nie ślubu - bo ten już ma - a tylko odnotowania w Polsce informacji o związku. O swoje prawa są gotowi walczyć w Strasburgu.

Od 9 marca w całym kraju jest zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, ale Rada Warszawy daje zielone światło. Zadecydowała, że alkohol będzie można spożywać na warszawskich bulwarach wiślanych.

W Polsce brakuje lekarzy, więc Polska chce się otworzyć na specjalistów między innymi ze Wschodu. Ci chętnie by u nas pracowali, ale najpierw muszą zdać wiele egzaminów, by ich dyplomy były uznawane w Polsce - a to kosztowne i trudne do wykonania. Sytuacja ma się jednak zmienić.

Opłata za wjazd do centrum jednak może wejść w życie. Ministerstwo Energii, które w ostatniej chwili wycofało się z pomysłu, dziś do niego wraca, w innej ustawie i w nieco zmienionej formie. Jakiej i skąd ten zwrot akcji?

Nagrody dla ministrów i wiceministrów znów w centrum uwagi. Tym razem za sprawą Beaty Kempy i jej wywiadu, w którym broniła nagrodzonych urzędników za rządów Beaty Szydło, tak bardzo, że uwagę skierowała na nagrody przyznawane przez rząd Donalda Tuska. Problem w tym, że w drugim przypadku minęła się z prawdą. Maciej Warsiński.

We wtorek odwołano komisję w sprawie katastrofy smoleńskiej, a w środę pytano o powód. Opozycja nie ma wątpliwości, że to dowód na to, że PiS nie chce podpisywać się pod teorią Antoniego Macierewicza dotyczącą katastrofy smoleńskiej, a konkretnie wybuchu. O powodach i końcowym raporcie Arleta Zalewska.

Lobby węglowe pisze list do premiera Morawieckiego. Chce wstrzymania polityki antysmogowej. Zamiast parametrów dla węgla i nowoczesnych kotłów proponuje filtry na komin. Ekolodzy nie mogą uwierzyć, bo sytuacja jest dla nich kuriozalna. O nierównej walce Łukasz Wieczorek.

Jest decyzja prokuratury w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Oskarżeni - byli już policjanci - nie będą odpowiadać za nieumyślne spowodowanie śmierci mężczyzny, czego domagała się rodzina. Odpowiedzą za przekroczenie uprawnień oraz fizyczne i psychiczne znęcanie się nad 25-latkiem. Przemysław Kamiński.

Co dalej z projektem "zatrzymaj aborcję"? Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka dała zielone światło. Projekt miał trafić do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, ale ta odwołała środowe i czwartkowe posiedzenia. Zwolennicy zaostrzenia prawa antyaborcyjnego nie mają wątpliwości: to gra na zwłokę. Ta akurat jest na rękę tym wszystkim, którzy chcą utrzymać obowiązujący dotychczas kompromis. Dziś po raz kolejny wyrazili głośno swoje zdanie w proteście. Przez moment spokojnie nie było, doszło nawet do przepychanek z policją. Maria Mikołajewska.

PiS wycofuje się z pomysłu, aby to prezes Trybunału Konstytucyjnego zwołała posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Ruch znów należy do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Jednak prof. Małgorzata Gersdorf zamiast zwołać posiedzenie, pisze list do marszałka Sejmu. Podkreśla w nim swoje wątpliwościach co do wyboru sędziów do składu KRS. Chce wyjaśnień, czy PiS działał zgodnie z ustawą.

Czy kobiety rezygnują z pracy przez program „Rodzina 500 Plus"? Instytut Badań Strukturalnych widzi negatywny wpływ tego świadczenia. Liczba aktywnych zawodowo kobiet zmalała. Problem dostrzegają politycy Platformy Obywatelskiej, a ci z Prawa i Sprawiedliwości podważają badania. Głos zabierają ekonomiści i psychologowie i tłumaczą, jakie to zjawisko może mieć skutki.

Latami woził pasażerów, a teraz będą z niego korzystać psy. Miejskie Zakłady Autobusowe z Warszawy oddały schronisku dla bezdomnych zwierząt wycofany z użytkowania autobus. Pojazd nie będzie jednak kursował, a jedynie otwierał i zamykał drzwi. A w jakim celu? To sprawdzili reporterzy magazynu "Polska i Świat".

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Temat niełatwy, dyskusja niemądra. Padały argumenty o nieuporządkowanym życiu seksualnym mężczyzn i kobietach odmawiających powinności macierzyńskiej.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego zna swoje obowiązki i zwoła posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa - podkreśla rzecznik Sądu Najwyższego i dodaje, że formułowanie przez polityków pogróżek pod adresem profesor Małgorzaty Gersdorf jest niedopuszczalne. PiS zdaje się wierzyć, że nowa KRS zacznie działać, bo wycofuje się z nowelizacji ustawy.

Koniec lekarskich bazgrołów. Choć był zapowiadany od lat, tym razem ma się udać. W lutym rząd przyjął projekt umożliwiający wprowadzenie recept elektronicznych, niedługo później ruszył pilotażowy program. Na początek w dwóch miastach, za dwa lata w całej Polsce.

W czasie wyborów były oszustwa i manipulacje - donoszą obserwatorzy. Jednak wielu Rosjan z przekonaniem postawiło krzyżyk przy nazwisku Władimira Putina. Rządzi dłużej od Leonida Breżniewa i będzie bił kolejne rekordy, bo po raz czwarty zostanie prezydentem Federacji. Także dzięki głosom najmłodszych. Uwiódł ich czy zwiódł?

Miało być nowocześnie, ale we wrocławskiej komunikacji coś poszło nie tak. Zainstalowano nowe kasowniki, które się psują. Nie przeszkodziło to jednak, by nowemu systemowi przyznać główną nagrodę w konkursie.

Opłaty dla rodziców za pobyt z dzieckiem w szpitalu mogą wkrótce zniknąć. Od dłuższego czasu walczył o to Rzecznik Praw Dziecka. Minister zdrowia jest na tak. Rodzice czekają zatem na szybką zmianę, bo dłuższy pobyt w szpitalu czasami sporo ich kosztuje.

Na zakaz sprzedaży w nocy alkoholu zezwala nowa ustawa. Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy różnych rejonów Polski reagują na nowe przepisy. Popierają je głównie ci, którym szczególnie dały się we znaki skutki nocnego imprezowania.