Polska i Świat

Polska i Świat

Jak wygląda życie osób niepełnosprawnych i ich rodziców? Karolina Bałuc spotkała się z jedną z protestujących kobiet i jej synem – 32-letnim Adamem, który może liczyć jedynie na pomoc matki.  

Sąd Apelacyjny odrzucił apelację rodziców Alfiego Evansa i podtrzymał  decyzję o tym, że 2-latek nie będzie mógł polecieć na leczenie do Włoch. Chłopiec cierpi na nieznaną wcześniej chorobę, która doprowadziła do degradacji mózgu. Nie widzi, nie słyszy, nie czuje smaku, zapachu, ani dotyku. Rodzice Alfiego od czterech miesięcy walczyli w sądach trzech instancji o prawo do transportu syna i dalsze podtrzymywanie go przy życiu. W głosy Haliny Bortnowskiej, Ewy Woydyłło i Tomasza Pietrzykowskiego w tej sprawie wsłuchał się Sebastian Wasilewski.

Trwa protest rodziców niepełnosprawnych dzieci. Nie ma porozumienia, choć była na nie szansa. Protestujący złagodzili swoje stanowisko, ale minister Elżbieta Rafalska na propozycję nie przystała. Manifestanci zostają dalej w Sejmie, zostają też emocje. Rzeczniczka PiS mówi o wykorzystywaniu dzieci na proteście, matki odpowiadają: nie macie serca, jedźcie grillować kiełbasę, my dalej będziemy walczyć o godne życie niepełnosprawnych.

Eminem świętuje 10 lat trzeźwości i chwali się tym w internecie. Jeden z najbardziej znanych raperów chce być przykładem dla innych. O swoim nałogu opowiada też Peja, bo wierzy, że to może wyciągnąć innych z kłopotów. Pytanie, czy inni wezmą z nich przykład. W Polsce uzależniona od alkoholu lub narkotyków jest co dziesiąta osoba.

Miedziane przeciwbakteryjne balustrady i poręcze pomocne w walce z zakażeniami szpitalnymi. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie już to opracowali, teraz czas na wdrożenia.

Kolejne nagrody i polityczna burza. Tym razem chodzi o kwotę ponad pół miliona dla kierowców w resorcie kultury i o nagrody przyznane w resorcie środowiska dla członków gabinetu politycznego. Minister Henryk Kowalczyk nie chce podać kwot i nazwisk, zasłania się konstytucją, co poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza, który o nagrody zapytał, nazywa absurdem.

Karolka zabija jego własny kręgosłup. Jest on wyjątkowo długi i wygięty. Tak bardzo że uciska narządy, miażdży tchawicę i żołądek. Jest jednak nadzieja, aby pomoc chłopcu, ale wiąże się z ogromnymi kosztami.

Rada Warszawy zgodziła się na to, że na Bulwarach Wiślanych można pić alkohol, ale nie zgodziła się na awantury i śmiecenie. Alkohol robi jednak swoje - z fajnej idei zrobiło się niefajnie. Mieszkańcy narzekają, a władze stolicy szukają rozwiązania, jak poradzić sobie z problemem.

600 przypadków nieuprawnionej lub nadmiernej przemocy policji wobec obywateli - takie dane płyną z raportu MSWiA za 2014 rok. Policja twierdzi, że nie jest tak źle, ale Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma zupełnie inne zdanie. To fundacja poprosiła o raport - nie bez przyczyny. Przed Trybunałem Praw Człowieka toczy się kolejna sprawa przeciwko Polsce, a konkretnie chodzi o przemoc polskiej policji.

Nie jest rolą premiera zajmowanie się detalami organizacyjnymi wizyt - mówił przed sądem Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej zeznawał jako świadek w procesie Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników odpowiedzialnych za organizację lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.

Marzyli o byciu w wojsku i mogą to w końcu zrealizować, zwłaszcza, że wystarczy kilkanaście dni szkolenia. Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę, głównie z powodu wzrastającej liczby ochotników. Umiejętności na razie zastępuje zapał.

Jeżeli masz pomysł na ławeczkę, która będzie opowiadać o stuleciu odzyskania niepodległości - zgłoś się do Ministerstwa Obrony Narodowej. Oto pomysł ministra Mariusza Błaszczaka, który chce wydać ponad 4 miliony złotych na "ławeczki niepodległości".

Urząd w Katowicach utrzymuje... świnię. Co roku ratusz na jedzenie Kruszynki, bo tak się nazywa, wydaje 10 tysięcy złotych. Miasto zajęło się prosiakiem, gdy stała się dowodem w sądowej sprawie. Sprawa się zakończyła, świnia została. Jaki czeka ją los?

Szybka diagnoza równa się większa szansa na uratowanie wzroku. Szczególnie, jeśli jest się cukrzykiem. Problem w tym, że kolejki do okulistów są duże i nie każdy ma szansę na przebadanie. Sytuację może rozwiązać telemedycyna.

Polacy narkotyzują się na potęgę. Z roku na rok coraz bardziej. Umierają kolejni ludzie i to problem nie tylko dużych miast. Dopalacz, przez który w lubuskiej wsi Kwiatkowice zmarło trzech mężczyzn jest jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji. W jaki sposób znalazł się w tak małej miejscowości?

Znany ze świata polityki Ryszard Czarnecki w polskiej siatkówce. W ubiegłym roku został przewodniczącym Rady Fundacji Polska Siatkówka. A teraz właśnie został wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Jedni się cieszą, drudzy podchodzą do informacji i z dystansem, a europoseł PiS na to nie zważa i zamierza pokazać się jako dobry rozgrywający.

Brakuje urzędników wyborczych. Termin przyjmowania zgłoszeń - wydłużany dwa razy - minął w poniedziałek. O pomoc poproszono samorządowców i wojewodów, bo są miejsca, gdzie nikt się nie zgłosił.

Wcześniej u protestujących w Sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych był prezydent, który jasno zadeklarował, że będzie ustawa spełniająca ich postulaty. I zdaniem Andrzeja Dudy stanie się to szybko.