Polska i Świat

Polska i Świat

28-latek, który śmiertelnie potrącił dwie nastolatki poruszające na rolkach, był pod wpływem narkotyków. Usłyszał zarzuty i grozi mu 14 lat więzienia. Po tej tragedii pojawiają się pytania o przepisy i bezpieczeństwo osób poruszających się na rolkach.

Czy Polska Fundacja Narodowa musi informować o swoich finansach? Okazuje się, że zdaniem samej fundacji nie zawsze. I to nawet w obliczu formalnych zapytań posłów. O kolejnych projektach fundacji, która zasłynęła już kontrowersyjną kampanią "Sprawiedliwe Sądy" i o setkach milionów złotych przelewanych na jej konta w materiale "Polska i Świat".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że członkowie rządu Beaty Szydło przekażą otrzymane nagrody na cele społeczne. - Będzie dużo skromniej - zapowiedział na konferencji. Oficjalnie ministrowie zgadzają się z decyzją prezesa, ale nie wszyscy przyjęli ją z radością.

Najpierw kazał Beacie Szydło pokazać pazurki i bronić przyznanych nagród. Teraz - pazurki jej przycina. Jarosław Kaczyński zwołuje tajną naradę, a na niej informuje, że przyznane nagrody za rządów poprzedniej premier muszą być oddane.

Jarosław Kaczyński zdecydował, że za niezadowolenie wyborców odpowie nie tylko Prawo i Sprawiedliwość, ale wszyscy parlamentarzyści. Zapowiedź obniżki pensji o 20 procent rozgrzała posłów, burmistrzów, prezydentów miast i wójtów do czerwoności.

Co wie o nas Mark Zuckerberg? Więcej niż przypuszczamy. Wystarczy zajrzeć do archiwum swojego profilu społecznościowego na Facebooku i przekonać się, że wiadomości, które dawno już skasowaliśmy, nadal tam są. Nie mówiąc już o zdjęciach czy filmikach. Łatwo się więc domyślić, że wgląd do nich mogą mieć też inni.

"Karawana" migrantów idzie przez Meksyk do USA. Chcą lepszego życia. Donald Trump oskarżył Meksyk, że nie robi prawie nic, aby powstrzymać ludzi. Ponownie straszy postawieniem muru, a na granice wysyła Gwardię Narodową.

Jeśli w najbliższych dniach na Węgrzech nie wybuchnie polityczna bomba, to Viktor Orban w niedzielę będzie otwierał zwycięskiego szampana. Ostatni sondaż pokazuje, że jego partia jest bliska osiągnięcia najważniejszego celu, czyli większości konstytucyjnej. W szeregach Orbana jest pełna mobilizacja - liczy się każdy głos poparcia, nawet ten z Polski.

Czy chleb od muzułmanina smakuje tak samo jak od katolika? Jak ludzie zareagują gdy dowiedzą się, że ich jedzenie przygotował gej? Postanowili to sprawdzić organizatorzy akcji "Nasz Chleb Powszedni". Cel był jeden: zachęcić do wzajemnego szacunku.

Włoska gwiazda w Polsce, a w dodatku Polka. Kasia Smutniak otwiera festiwal włoskiego kina i przyciąga tłumy. I nie ma się co dziwić, bo ostatnio w Polsce możemy ją oglądać głównie w kinach.

Tomasz Cimoszewicz nie widzi możliwości współpracy z Kazimierzem Michałem Ujazdowskim, dlatego odchodzi z gabinetu cieni Platformy Obywatelskiej. Jego stanowcze odejście powoduje, że w centrum uwagi znów jest gabinet, który miał być alternatywą dla rządu, a niewiele o nim słychać.

Kosmiczny odkurzacz. Wygląda kosmicznie i kosmicznie drogo kosztuje, ale jest pilnie potrzebny, bo śmieci w kosmosie jest dużo. Czas by trochę tam posprzątać - Przemysław Kamiński.

Przy drogach stanie kilkanaście tysięcy nowych znaków. Do wakacji Polskie Linie Kolejowe chcą oznakować numerami każdy przejazd kolejowy w kraju. Liczą, że w razie wypadku szybciej będzie można wezwać pomoc. O nowości na kolei, po kolei opowie Łukasz Wieczorek

Jeden z najbardziej zapracowanych krajów na świecie zwalnia tempo. Korea Południowa ogranicza czas pracy. Jest to tak wielkie wydarzenie, że już zostało nazwane rewolucją. O stratach zabójczego tempa i zyskach nowego stylu życia - Karolina Bałuc.

Kazimierz Michał Ujazdowski miał zjednoczyć różne środowiska, na razie podzielił opozycję. Ruch Platformy miał pokazać, że są w stanie przyciągnąć osoby związane kiedyś z Prawem i Sprawiedliwością. Tyle, że poszukiwanie nowej alternatywy jak na razie burzy inną alternatywę zjednoczonej opozycji - Michał Chlebowski.

Sędziowie Krajowej Rady Sądownictwa i ich spotkanie - nieformalne i kurtuazyjne. Bo oficjalnego pierwszego posiedzenia pierwsza prezes Sądu Najwyższego jeszcze nie zwołała. Dostała za to list z prośbą o wyznaczeniu terminu, ale na razie milczy. Arleta Zalewska.

Jak można zostać dłużnikiem ZUS? Już od urodzenia. Przypadek ten zaskoczył i rodzinę, i prawników, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, by nie być w takiej sytuacji. Tak jak pięcioletni mieszkaniec Łodzi, który nieświadomie odziedziczył dług po swoim dziadku, nie będąc jeszcze urodzonym. Maria Mikołajewska.

Zmiany wchodzą w życie, a wśród nich możliwość składana skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów i obniżenie wieku dla sędziów przechodzących w stan spoczynku. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie poddaje się i apeluje o zmianę, bo nie jest jeszcze za późno.

Jeśli nie ma się pomysłu, to na życzenia najlepiej odpowiedzieć "wzajemnie" lub "dziękuję". Radny z Bolesławca widocznie nie chciał pójść utartym schematem i odpowiedział w sposób, który wymaga przeprosin. Ale przepraszać też nie chce, bo za całą sytuacje wini nie siebie, a zbyt czujne mikrofony.