Polska i Świat

Polska i Świat

To ma być gigantyczne miasto przyszłości. Chce je zbudować Arabia Saudyjska. Teren już jest, budżet też, plan zagospodarowania również. Pytanie: czego tam nie będzie?

Śpiewaczka operowa musiała przerwać karierę, ale znów jest na scenie. Śpiewa jak dawniej, co cieszy ją, jej bliskich i widzów. Wszystko dzięki temu, że przeszła przeszczep płuc. I to dwukrotny.

Już zaczyna ich brakować w sklepie, do tego cały czas drożeją. Jaja i masło, kiedyś tak tanie, że nie zwracaliśmy uwagi na to, gdzie kupujemy. Dziś szukamy i towaru i niskiej ceny. Ddlaczego dotąd tani towar nagle staje się luksusem?

Wyleczyć się z tej choroby nie da, ale im dłużej osoby chore na Parkinsona będą aktywne fizycznie, tym dłużej będą spowalniały skutki choroby. Chorym może pomóc w tym boks. W Stanach Zjednoczonych już tę metodę chorzy próbują.

Kilkuletnie pociągi wysłali na bocznicę, bo były zbyt mało nowoczesne. Po kilku latach kolejarze zmieniają zdanie. PKP Intercity chce by wagony wróciły na tory. Ale to nie będzie proste. Przez kilka lat wagony niszczały na bocznicy. Sprawą zajęła się prokuratura. Łukasz Wieczorek

Protest lekarzy rezydentów rozszerza się. To już 22. dzień głodówki, protest przybiera już różne formy. W środę w Małopolsce lekarze odejdą od łóżek pacjentów. Między rządem a lekarzami jest pat. Premier nie da więcej pieniędzy w tak krótkim czasie, a lekarze nie odpuszczają. Michał Chlebowski.

Rekonstrukcja rządu będzie - to pewne - i to za kilkanaście dni. Potwierdza to sama premier. W TVN24 Beata Szydło przyznaje też, że decyzje zmian personalnych omawia w gremiach partyjnych. Pytanie, kto jest do wymiany i czy zmiana dotknie samą premier? Sebastian Wasilewski.

Ten film to zamach na prawosławie - mówią rosyjscy krytycy filmowi. Wielu Rosjan nie chciało filmu o carze Mikołaju II, który miał kochankę Matyldę. Film jednak powstał i budzi kontrowersje do tego stopnia, że aktorzy grający w nim główną rolę w trosce o swoje bezpieczeństwo nie przyjechali na premierę.

Włoskie regiony walczą o większą autonomię. Było referendum, są wyniki. Oba regiony - północna Wenecja Euganejska i południowa Lombardia - są za. Teraz czas na rozmowy z rządem. Ten od wyników się nie odcina, bo w przeciwieństwie do hiszpańskiej Katalonii, głosowanie było konstytucyjne.

Nawet 90 tysięcy mieszkańców Poznania i okolic nie płaci za wywóz śmieci. Miasto liczy milionowe straty i szuka sposobu na wywalczenie pieniędzy. Problem z odpadami ma nie tylko stolica Wielkopolski. W całym kraju segregowane śmieci w większości nie nadają się do segregacji.

Multimiliarder zostanie premierem Czech - tak zadecydowali obywatele. Andrej Babisz zostawił konkurencję w tyle. Po fotel szefa rządu szedł z hasłem "Państwo trzeba prowadzić jak firmę", dlatego nie przez przypadek nazywany jest czeskim Donaldem Trumpem, co oznacza, że Unii może nie być z nim łatwo.

Protest lekarzy zaostrza się, porozumienia z rządem nadal nie ma, jest za to kolejna wymiana zdań. Marszałek Senatu radzi pracować dla idei, nie dla pieniędzy, minister zdrowia ma nowy pomysł, który wcześniej - nie będąc ministrem - krytykował, a lekarze są tak zdeterminowani, że w środę chcą odejść od łóżek pacjentów.

Rok po czarnych protestach w Sejmie znów będą ważyć się losy kobiet. Są dwa projekty: jeden - zakazujący aborcji i drugi - liberalizujący prawo aborcyjne. Ten drugi wpłynął do Sejmu w poniedziałek, ale za tym pierwszym jest prezydent, premier i marszałek Senatu.

Będzie więcej pieniędzy z budżetu na obronność kraju. Prezydent podpisał ustawę o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych. Nie wszyscy się jednak cieszą. Krytycy podkreślają, że będzie więcej pieniędzy, ale i żołnierzy, co oznacza, że ucierpi na tym wyposażenie armii.

Nagana dla Jurka Owsiaka za wulgaryzmy na scenie Przystanku Woodstock. Szef wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stanął w poniedziałek przed sądem. Sąd nie miał wątpliwości, kara musi być, bo przeklinać publicznie nie wolno. Jurek Owsiak wyrok przyjął, nie zamierza się od niego odwoływać, ale decyzji sądu nie przyjął tłum wspierających go przed sądem osób.

Sztuczna inteligencja rozwija się coraz szybciej i może być niebawem poważnym narzędziem do wykorzystania w polityce czy w reklamie. Tym bardziej, że na podstawie mimiki - nawet tej bardzo ograniczonej -  możemy odczytać intencje i emocje. 

Marek Kamiński poszedł dookoła Tatr, by uświadomić nam, że to my jesteśmy gościem w górach. Podróżnik nie rozumie zachowania turystów - ich śmiecenia na szlaku. Piętnuje takie zachowania i daje do myślenia, kto jest na tym świecie dla kogo.

Odważny ruch męskiego magazynu. Po raz pierwszy transpłciowa kobieta została króliczkiem "Playboya".  Sesję zatytułowano "Ewolucja" i jak nietrudno się domyślić - nie wszystkim się ona spodobała.