Polska i Świat

Polska i Świat

Prawo i Sprawiedliwość chce zadbać o lepszy los zwierząt. Ustawa jest już w Sejmie, a w niej zaostrzone przepisy dotyczące znęcania się nad zwierzętami i dokładnie określone warunki w jakich mogą przebywać. Pytamy o szanse, by w tym temacie była polityczna zgoda.

Dzień bez rezydenta dotknął Warszawę i Grudziądz, i przypomniał o proteście lekarzy. Protest się jeszcze nie skończył, zmieniła się tylko jego forma. Lekarze przestali głodować, ale nie przestali walczyć o lepsze finansowanie służby zdrowia - w środę nie wykonali planowanych zabiegów. Niektórzy idą jeszcze dalej i nie pracują na dodatkowych dyżurach.

Decyzje zapadają, ale jaka jest przyszłość ministrów, tego nadal nie wiemy. Premier Beata Szydło zapowiadała zmiany w rządzie w ciągu kilkunastu dni, ale dalej nie znamy dokładnej daty rekonstrukcji.

Podróż w czasie na placu Czerwonym w Moskwie, czyli rekonstrukcja historycznej defilady. Kiedyś rocznicę rewolucji październikowej  hucznie świętowano, dziś pamiętali o niej głównie zwolennicy partii komunistycznej.

Czy Kościół zniesie celibat? Pytanie co jakiś czas wraca, teraz papież Franciszek rozpoczął w tej sprawie debatę. Skłonił go do tego przewodniczący Komisji Episkopatu Amazonii, który chciałby, by żonaci byli kapłanami, bo ich brakuje. Czy otwarcie jednej furki może być zapowiedzią całkowitej zmiany w Kościele?

W Łodzi ruszył proces Dawida Ł. Mężczyzna odpowie za udział w organizacji terrorystycznej i udział w wojnie na terenie Syrii. Grozi mu do ośmiu lat więzienia. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Pojawia się coraz więcej zachorowań na grypę, ale najgorzej ma być w styczniu. Lekarze przypominają, żeby się szczepić, bo to nie zwykłe przeziębienie, a poważna choroba.

Gdyby miał odblask pewnie nie doszłoby do tragedii - mówi policja po śmiertelnym wypadku w Łukowie na Lubelszczyźnie. 39-latek szedł drogą, gdy było już ciemno. Nie miał obowiązkowego odblasku. Reporter "Polska i Świat" dotarł do kierowcy, który potrącił mężczyznę. To opowieść ku przestrodze.

Kto gra na czas? Reforma sądownictwa nie przyspiesza. Prezydent mówi, że to Prawo i Sprawiedliwość zwalnia tempo. PiS twierdzi inaczej i dodaje, że to gest z ich strony, że rozmawiają z Andrzejem Dudą. Jedno jest pewne: wyników rozmów nie widać.

Miało być porozumienie, oficjalnie nikt nie mówi o konflikcie, ale też nikt nie wycofał się ze swoich decyzji. Opozycyjny bój o Warszawę trwa. Paweł Rabiej, kandydat Nowoczesnej, jest zdeterminowany - nie zamierza iść na rękę PO i odpuścić w walce o fotel prezydenta stolicy na rzecz kandydata PO Rafała Trzaskowskiego.

Nie tylko policjanci. Także strażnicy miejscy z Warszawy będą mieli kamery w mundurach. Ma to pomóc dokumentować interwencje i - co ważne - wyjaśniać często sporne sytuacje, o których, co jakiś czas, donoszą mieszkańcy. Łukasz Wieczorek 

Żona prokuratora krajowego i bliskiego współpracownika Zbigniewa Ziobry dostaje awans i zostaje prezesem sądu w Sosnowcu. Minister sprawiedliwości mówi o jej doświadczeniu, a opozycja o nepotyzmie i potrzebie wyjaśnień od premier Beaty Szydło. Michał Chlebowski

Miały być w sierpniu, później mówiło się o 11 listopada. Ale wszystko na to wskazuje, że nominacji generalskich w Święto Niepodległości nie będzie. Minister obrony publicznie obwinia prezydenta. A to z pewnością nie pomoże w wyciszeniu konfliktu dwóch najważniejszych osób odpowiadających za polską armię. Michał Tracz 

To pozbawianie prywatności obywateli - apelują środowiska prawnicze, które surowo oceniają rządowy projekt ustawy o jawności życia publicznego. W poniedziałek w kancelarii premiera odbyły się konsultacje. Ich uczestnicy mają całą listę zastrzeżeń. Począwszy od formy spotkania. 

Najcenniejsza pamiątka po ich przodkach niszczała w oczach, dlatego musieli zareagować. Mieszkańcy Brzezin pod Łodzią od sześciu miesięcy odbudowują dwustuletni cmentarz ewangelicki i są już pierwsze efekty. O lokalnym patriotyzmie ponad różnicami wyznania i pochodzenia – Maria Mikołajewska.

Nie tak miała wyglądać opozycyjna koalicja. Chodzi o polityczny bój o Warszawę. Miała być wspólna lista, ale trudno o niej mówić, bo wyścig o fotel prezydenta miasta jeszcze się na dobre nie zaczął, a już jest dwóch kandydatów. Ten z Platformy Obywatelskiej nie był znany Nowoczesnej. Ryszard Petru nie kryje rozczarowania i mówi, że lepiej byłoby, gdyby Grzegorz Schetyna uprzedził, że Rafał Trzaskowski chce bić się o polską stolicę.

Kukiz’15 chce ich wycofania, bo zamontowane w nieoznakowanych radiowozach urządzenia nie mierzą prędkości nagrywanego pojazdu, a radiowozu. Posłowie chcą wyjaśnień od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale i resort, i policja milczą.