Polska i Świat

Polska i Świat

Premier powołuje zespół, występuje z orędziem, ale Senat robi swoje i teraz ustawa o IPN czeka już tylko na podpis prezydenta. Andrzej Duda w środę apelował o tonowanie nastrojów, ale raczej z pozycji kogoś, kto nie ma wątpliwości, że przyjmując ustawę o IPN parlament zrobił dobrze. Innego zdania była w środę senator Anna Maria Anders. Mówiła o dyplomatycznej katastrofie, ale ostatecznie zagłosowała tak jak chciała partia. Arleta Zalewska.

Są bliżej, ale na tyle daleko, że potrzebny jest ciąg dalszy rozmów. Lekarze rezydenci po spotkaniu z nowym ministrem zdrowia. Jest nowe otwarcie, ale problemy po staremu. Z kolejnych szpitali odchodzą kolejni lekarze. Na znak protestu. Michał Chlebowski.

Jest ich coraz więcej i faktycznie wiele z powodu stwierdzenia u płodu zespołu Downa. Ale prawda o aborcjach w Polsce mimo wszystko jest inna niż ta przedstawiana przez środowiska pro life i kościół. Przerwanie ciąży z powodu stwierdzonego zespół Downa to nie 90, a 21 procent aborcji. Są najnowsze statystyki. A czy nowe wnioski, o tym Maria Mikołajewska.

Był BOR - jest SOP. Od dziś Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa. Nowa formacja, nowe logo, ale najwięcej kontrowersji budzi nowy zakres kompetencji. Są też pytania o faktyczne powody powstania SOP-u. Zdaniem opozycji - po wypadkach z udziałem premier i prezydenta - są głównie wizerunkowe. Dawid Rydzek. 

Wrocław będzie miał Arlekina. Łódź chce mieć jednorożca. Arlekin wyjdzie spod ręki znanego Włocha. Jednorożec będzie z Japonii. Na ulicach polskich miast coraz bardziej awangardowo i światowo. Pytanie co na to sama ulica? Czy mieszkańcy tych miast takie rzeźby faktycznie chcą i docenią. Łukasz Wieczorek

Cztery i pół biliona niedopałków papierosów każdego roku ląduje na ziemi. W Holandii - zdecydowano się na eksperymentalny projekt. Niedopałki mają sprzątać wrony.

To już nie jest tyko spór. To zapowiedź prawnej batalii. Deputowani Knesetu chcą, aby pomniejszanie roli pomocników Niemców w Holocauście uznać za takie samo przestępstwo jak zaprzeczanie Zagładzie. To reakcja na nowelizację ustawy o IPN.

Niebezpieczny styczeń na drogach. Fatalne drogowe statystyki. Komenda Główna Policji donosi, że w pierwszym miesiącu tego roku jest o 30% więcej ofiar śmiertelnych i o 15% więcej złapanych pijanych na drogach.

Alarmująca ekspertyza o stanie technicznym kół w prezydenckiej limuzynie, która dwa lata temu miała wypadek na autostradzie A4. Okazuje się, że w samochodzie uszkodzone były aż trzy opony, a uszkodzenia nie pojawiły się tuż przed wypadkiem. Doszło do nich dużo wcześniej. Do takich ustaleń dotarł portal brd24.pl.

Wojewoda zamyka ulicę przed ambasadą Izraela. Narodowcy rezygnują z manifestacji. Przed placówka stają barierki i rozpoczyna się spór o to, czy można w taki sposób zakazywać manifestacji. To kolejne echa nowelizacji ustawy o IPN, którą mimo ogromnych kontrowersji forsuje Prawo i Sprawiedliwość.

Dyplomatyczny konflikt polsko-izraelski narasta i przybiera na sile. Izraelski rząd interweniuje i domaga się zmiany przepisów nowej ustawy o IPN. Ustawy, nad którą już w środę będą pracowały senackie komisje. Marszałek Senatu zapowiada, że będą pracowały w swoim tempie, nie czekając na efekt rozmów zespołów polsko - izraelskich. Jest napięcie, są oświadczenia i pytanie, jak bardzo ucierpią na tym relacje polsko-żydowskie starannie wypracowywane od prawie 30 lat.

Elisabeth Revol opuściła Pakistan, leci do szpitala we Francji i już zapowiada, że do wspinania wróci, ale nie na Nanga Parbat. Francuzka chciała zdobyć ośmiotysięcznik razem z Tomaszem Mackiewiczem - Polakiem, który góry kochał do końca. Tym samym wpisał się na długą listę naszych rodaków, dla których zimowa wspinaczka wysokogórska stała się sensem życia.

Trwa spór o kolejkę na Kasprowy. Tatrzański Park Narodowy chce jej demontażu, władze Polskich Kolei Linowych mówią o "absurdzie". Absurd sytuacji dostrzegają też turyści, którzy nie wyobrażają sobie, by kolejka stanęła w środku ferii i sezonu narciarskiego.

Przedstawiamy niezwykły autobus. Niezwykły, bo na przystanek przyjechał z prawie 70-letnim opóźnieniem. To wszystko w Warszawie, na tak zwanym Zielonym Ursynowie. O puszczeniu tam autobusów mówiło się już w połowie zeszłego wieku. Autobus ruszył, a mieszkańcy przygotowali imprezę. Reżyseria jak u Barei.

Miały być nowe i lepsze, ale Światowa Agencja Antydopingowa chwilę przed igrzyskami alarmuje. Dopatrzyła się problemów z fiolkami na próbki moczu. Jak się okazuje, mogą być one podatne na ręczne otwieranie po zamrożeniu, co może sprzyjać ich podmianie.

Kryzys dyplomatyczny trwa. Choć strona izraelska łagodzi ton i tweetem rzecznika MSZ podkreśla, że nigdy nie było polskich obozów śmierci, to usłyszeliśmy wiele inny głosów, które w tonie łagodne nie są, a w treści - nie do przyjęcia. Ostro reaguje prezydent, premier tłumaczy oczywistą prawdę historyczną, a opozycja - wśród powodzi słów - wydaje się zapominać o tych dwóch najważniejszych. To "racja stanu".

Zostało pięć tygodni, aby przygotować się do uchwalonego przez Sejm zakazu handlu w większość niedziel. We wtorek ustawę podpisze prezydent, a już teraz wiele sieci handlowych zastanawia się, jak prawo ominąć. Bo o ile nie wolno będzie prowadzić sprzedaży, to nikt nikomu nie może zabronić otwarcia sklepu. A to otwiera także nowe możliwości dla zdeterminowanych handlowców.

Miały poprawiać bezpieczeństwo, a poprawiały głównie stan samorządowych budżetów. Wszechobecne fotoradary straży miejskich i gminnych zniknęły z ulic dwa lata temu. Nieliczne przejęła Inspekcja Transportu Drogowego, część urządzeń do dziś niszczeje na poboczach gustownie opakowana w ciemną folię, ale są też takie, które rozpoczęły nowe życie.

Choć wiedzieli, że w ojczystym kraju pobrać się nie mogą - żądają, aby państwo uznało ich ślub. Dwaj Rosjanie przysięgę małżeńską złożyli w Kopenhadze. W Moskwie - korzystając z luki w prawie - zarejestrowali swój związek i na tym ich sukcesy w walce o równość się skończyły. Urzędnicy mówią o pomyłce, mężczyźni o szykanach, a o happy endzie nie mówi nikt.

Może zdarzyć się każdemu, szczególnie teraz, gdy nasze dzieci wracają z zimowisk. Naszym zadaniem jest uważne sprawdzenie, czy oprócz pamiątek z zimowego odpoczynku nie przywiozły ze sobą niemiłej niespodzianki, wszawicy. Ta, kkiedyś częsta, później opanowana, wciąż jest jednak pewnym problemem.