Polska i Świat

Polska i Świat

Ogólnopolski Strajk Kobiet znowu na ulicach Warszawy. Tym razem jego uczestniczki postanowiły zaprotestować przed siedzibami partii. Do protestu przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych dołączyła złość na opozycję.

Stary problem - nowe otwarcie. Nowy szef polskiej dyplomacji umówiony na spotkanie z wiceszefem Komisji Europejskiej, a przy okazji zapowiada, że sprawą artykułu 7 zastosowanego wobec Polski powinien zająć się unijny Trybunał Sprawiedliwości. Czy to pomysł równie ryzykowny dla rządu jak zaproszenie do Warszawy Komisji Weneckiej?

Nabór trwa, ale bez kandydatów. Jak dotąd nikt nie zgłosił się do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Nikt nie chce być kojarzony z polityką - tłumaczą sędziowie, którzy protestują przeciwko zmianom wprowadzonym przez ministra Ziobrę. Sędziowie bojkotują sprawę, politycy Platformy, Nowoczesnej i PSL-u też. Opozycja zdecydowała, że swoich kandydatów nie wystawi.

Nowoczesna na zakręcie. Jej liderzy na naradzie. I nie było to podobno miłe spotkanie. Mocne słowa, twarde oskarżenia - wszystko po niesławnym głosowaniu w Sejmie w sprawie przepisów antyaborcyjnych. Obywatelski projekt, który miał je złagodzić przepadł, bo wielu posłów Nowoczesnej w głosowaniu po prostu nie wzięło udziału. Partia robi krok naprzód i wychodzi z postulatem - złoży dwa projekty ustaw. Jeden o związkach partnerskich, drugi - liberalizujący prawo aborcyjne.

116 111 - ten numer działa i pomaga. Także nocą. Jeszcze do niedawna nie było to takie oczywiste, bo rząd cofnął dotację dla telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pieniądze na szczęście znalazły się gdzie indziej. I dzięki temu wiele dzieci znalazło pomoc - nierzadko w ostatniej chwili.

Rządowy dwugłos w sprawie 500 plus. Była premier Beata Szydło mówi o rozszerzeniu programu także na pierwsze dziecko. Premier Mateusz Morawiecki o sprawie dowiaduje się z mediów. Wbrew temu, co twierdzi zdymisjonowana szefowa rządu - gabinet Morawieckiego takimi pomysłami w ogóle się nie zajmował. Jest zatem dementi, ale i wewnętrzny problem.

Nietypowa akcja PROM na Podlasiu. Bo z Biebrzy zniknęła... przeprawa dla samochodów. Zguba mała nie jest, ale z lądu trudno było ją wytropić. Dlatego miejscowy dzielnicowy z kolegą ze straży gminnej wsiedli na paralotnię, polecieli i zwyciężyli.

Viktor Orbán znów zaskakuje polski rząd: węgierski premier nie wyklucza przyjmowania uchodźców. Stawia jednak warunek - to Budapeszt zdecyduje, kto trafi do jego kraju. Co więcej, okazuje się, że trzy tysiące uchodźców już tam jest, o czym sami Węgrzy dowiedzieli się przypadkiem. Co na to rząd w Warszawie?

Własny, domowy Robert Lewandowski - między innymi on jeszcze jest do wylicytowania w ramach 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bo choć niedzielny finał za nami, to licytacje jeszcze trwają. I jak zwykle zaskakują - zauważa Łukasz Wieczorek.

Bez pomysłu na siebie i bez szczęścia w sondażach. Poobijana na własne życzenie. Sejmowa opozycja ma problem, bo Prawo i Sprawiedliwość dysponuje poparciem, o jakim politycy PO czy Nowoczesnej mogą tylko marzyć. Ale także dlatego, że ostatnie głosowania w sprawie aborcji podzieliły obie partie i w oczach wielu jej zwolenników skompromitowały, o czym donosi Arleta Zalewska.

Lekarz pilnie poszukiwany. Takie ogłoszenia coraz częściej pojawiają się w polskich szpitalach. I coraz częściej pozostają bez odzewu. Tym bardziej, że podobne oferty można znaleźć po sąsiedzku w Niemczech, gdzie kuszą większe pieniądze i lepsze warunki pracy. Choć i niektóre krajowe robią wrażenie. Ciągle jednak - jak informuje Michał Chlebowski - niewystarczające.

Wielki finał i znów wielkie pieniądze na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak trochę zachrypnięty, ale dumny. Z tych, którzy zbierali i tych, którzy dawali. Dzięki nim dziś mówi się o ponad 80 milionach złotych. O tym, jak duże kwoty są potrzebne na szpitalne zakupy - Maria Mikołajewska.

KRS bez szefa. KRS z nowymi zasadami. We wtorek wchodzą w życie przepisy forsowane przez ministra Ziobrę. Krajowa Rada Sądownictwa wybierana przez polityków nie podoba się wielu w środowisku sędziowskim. Stąd apel, by hańbiących propozycji nie przyjmować. I nową KRS w ten sposób bojkotować, o czym informuje Michał Tracz.

Konto bankowe i karta płatnicza za darmo. To już pewne. 8 sierpnia wejdą w życie nowe przepisy, które zagwarantują Polakom bezpłatny rachunek i kartę. Eksperci szacują, że może z nich skorzystać nawet siedem milionów Polaków. Sprawa nie jest jednak prosta, bo banki interpretują przepisy nieco inaczej, oczywiście na swoją korzyść. Kto może liczyć na konto zero złotych?

Biżuteria, która ratuje zbolałe nadgarstki, a to dzięki temu, że kulki na pierścionku się obracają i mogą wykonać masaż, a bransoletka działa jak równoważnia. Pomysłowość projektantek nagrodzono już w Dubaju. Teraz przyszedł czas na rozwinięcie tego projektu, który jest nie tylko ładny, ale i leczniczy.

Czy Ryszard Czarnecki przestanie być wiceprzewodniczącym europarlamentu? Chcą tego przewodniczący aż czterech ugrupowań. Piszą wspólny list, a w nim mówią, że nie wyobrażają sobie, by ktoś taki mógł ich reprezentować. Burza wokół Ryszarda Czarneckiego zrobiła się po tym, gdy wyszło na jaw, że porównał Różę Thun do "szmalcowników", czyli do osób wymuszających okup od Żydów za niewydanie ich Niemcom w okresie okupacji hitlerowskiej.

Krajowa Rada Sądownictwa bez szefa. Z funkcji zrezygnował sędzia Dariusz Zawistowski - nie chce swoją osobą firmować przepisów, z którymi się nie zgadza. Opozycja daje mu wsparcie, PiS gani, pytanie co dalej, bo część klubów już deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborze nowych członków KRS, a to problem dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wiele osób chce pomóc. Niektórzy na aukcję wystawiają ważne dla nich przedmioty i tak można wylicytować suknię ślubną Agnieszki Radwańskiej, obraz Artura Barcisia, czy jedną nartę Pawła Babickiego - wymieniać można bez końca - bo przedmiotów przekazanych na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest ponad 20 tysięcy. Niektóre aukcje już się zakończyły, inne jeszcze trwają. Stawki rosną, organizatorzy i darczyńcy się cieszą, bo każda złotówka zostanie wydana w słusznej sprawie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę zagra po raz 26. Będzie wielki finał i nadzieja, że w tym roku padnie rekord zebranych pieniędzy. Niektórzy Orkiestrze pomagają od lat, są też i tacy, którzy pamiętają jej początki, bo skorzystali z pierwszego zakupionego przez Orkiestrę sprzętu. Jacek Ilmer, kiedyś walczył o życie, dziś jest kolarzem i maratończykiem, i szlifuje formę przed finałem, by pomóc innym.

Do tej pory to opozycja była ich oparciem w walce o złagodzenie przepisów antyaborcyjnych. Była - po ostatnim głosowaniu w Sejmie i wyrzuceniu projektu do kosza - kobiety są wściekłe na posłów. Ci próbują się tłumaczyć, ratować sytuację zapowiedzią nowych projektów ustaw, ale nie przywróci to straconej szansy. Urażone i zawiedzione kobiety organizują Czarny protest - same, bez polityków.