Polska i Świat

Polska i Świat

Norwegia nie ufa rządowi PIS. Norwegom nie podoba się podejście do prawa oraz jego stosunek do organizacji pozarządowych. Między innymi z tego powodu Królestwo Norwegii chce dokładnie kontrolować, jak rozdzielane są fundusze norweskie, które płyną do Polski.

Nie ma potrzeby do gwałtownych zmian w rządzie - mówi premier Beata Szydło. Wiadomo, że jest po rozmowie z prezesem PiS. Nadal nie wiadomo, kto z rządu odejdzie. O zapowiedzianej rekonstrukcji, która napędza rozmowy o rządzie PiS. Materiał Arlety Zalewskiej.

Czy to koniec tajemnic podkomisji smoleńskiej? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał zespołowi Antoniego Macierewicza udostępnić informacje o wydatkach komisji, czyli przyznać, na co poszło półtora miliona złotych z publicznych pieniędzy.

Zaskakująca współpraca Prawa i Sprawiedliwości z Komisją Europejską. KE chwali polski rząd za działania przeciw wyłudzeniom podatku VAT, ministerstwo finansów z chęcią powołuje się na rekomendacje i statystyki Komisji. Najchętniej wtedy, gdy dane źle świadczą o ich poprzednikach z PO. W tle coraz bardziej prawdopodobne powołanie komisji śledczej.

Poseł Sławomir Nitras z niższą pensją. To kara za wdanie się w dyskusję z marszałkiem Sejmu. Poseł Platformy chciał zgłosić wniosek formalny - wniosku nie było, są za to finansowe konsekwencje i to nie po raz pierwszy. Sławomir Nitras rozważa skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości, bo jak mówi - nikt i nic nie zmusi go, by w Sejmie milczał.

Do tej pory resort środowiska przekonywał, że łosi jest za dużo, że powodują wypadki drogowe. Minister Jan Szyszko dał nawet zielone światło na polowanie, po czym dzień później swoją decyzję uchylił. Skąd ta błyskawiczna zmiana i dlaczego nagle stanął w obronie łosia?

Widok tego psa przeraża. Inspektorzy, którzy zabrali suczkę do schroniska, zamiast bernardynki zobaczyli skórę, kości i skołtunioną sierść zlepioną z odchodami. Stan psa dziwi, bo właścicielka o pierwszego pupila dbała. Szkoda, że dla drugiego zabrakło jedzenia, opieki i miłości.

Singapur ogranicza liczbę samochodów. Decyzja jest drastyczna, bo od nowego roku nikt nie będzie mógł kupić nowego auta. W kraju jest za dużo pojazdów, przez to są ogromne korki. A jak inne aglomeracje radzą sobie z ogromnym ruchem?

Lekarze rezydenci zbierają podpisy pod projektem ustawy o ochronie służby zdrowia. Są zdeterminowani i w walce o dobro swoje i pacjenta nie zamierzają odpuszczać. Rząd powtarza, że postulaty zostały spełnione, rezydenci to negują, a Platforma Obywatelska pyta wprost, o ile wzrośnie budżet na służbę zdrowia w następnym roku. Odpowiedź wielu zaskoczy - będzie mniejszy niż teraz.

Miasto jest zrujnowane od walk i opustoszałe. Ci którzy znaleźli schronienie gdzie indziej, chcą jednak wrócić do Aleppo, bo tam jest ich ojczyzna, rodzina i przyjaciele. Ale żeby wrócić, trzeba mieć za co żyć. W Łodzi ruszyła akcja "Daj pracę w Aleppo!".

Premier Beata Szydło chciała uciąć spekulacje o zmianach w rządzie. Informacje potwierdziła, ale spekulacji nie zatrzymała. Jest lista nazwisk i pytanie, kto z niej będzie skreślony. Nie wszystkim ministrom dopisuje humor. Było za to dużo dobrych słów o Jarosławie Kaczyńskim. Jest napięcie i pytanie, czy zmiana będzie kosmetyczna, czy gruntowna - łącznie z wymianą premier Szydło.

Organizacja pozarządowa Human Rights Watch publikuje raport, a w nim nie zostawia suchej nitki na rządach PiS. Alarmuje, że Polska zmierza w stronę autorytaryzmu i wylicza działania, które oddalają nasz kraj od Unii Europejskiej. Z opinią zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ustawa o jawności życia publicznego ma zastąpić trzy obecnie obowiązujące ustawy. Są atrakcyjne hasła, ale i niepokojące sygnały. Prawo i Sprawiedliwość ustawy broni, opozycja mówi wprost - to PiS-owska policja przed wyborami samorządowymi.

Dane, które opublikowała jedna z amerykańskich agencji, są niepokojące. Z raportu wynika, że schyłek tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) wcale nie oznacza, że będzie bezpieczniej. Po odbiciu z rąk dżihadystów ziem w Iraku i Syrii ponad pięć tysięcy cudzoziemców walczących po stronie IS wróciło do swych ojczyzn, a te są wszędzie - w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Arabii Saudyjskiej. To oznacza jedno: jeszcze większą pracę służb.

To ma być gigantyczne miasto przyszłości. Chce je zbudować Arabia Saudyjska. Teren już jest, budżet też, plan zagospodarowania również. Pytanie: czego tam nie będzie?

Śpiewaczka operowa musiała przerwać karierę, ale znów jest na scenie. Śpiewa jak dawniej, co cieszy ją, jej bliskich i widzów. Wszystko dzięki temu, że przeszła przeszczep płuc. I to dwukrotny.

Już zaczyna ich brakować w sklepie, do tego cały czas drożeją. Jaja i masło, kiedyś tak tanie, że nie zwracaliśmy uwagi na to, gdzie kupujemy. Dziś szukamy i towaru i niskiej ceny. Ddlaczego dotąd tani towar nagle staje się luksusem?

Wyleczyć się z tej choroby nie da, ale im dłużej osoby chore na Parkinsona będą aktywne fizycznie, tym dłużej będą spowalniały skutki choroby. Chorym może pomóc w tym boks. W Stanach Zjednoczonych już tę metodę chorzy próbują.

Kilkuletnie pociągi wysłali na bocznicę, bo były zbyt mało nowoczesne. Po kilku latach kolejarze zmieniają zdanie. PKP Intercity chce by wagony wróciły na tory. Ale to nie będzie proste. Przez kilka lat wagony niszczały na bocznicy. Sprawą zajęła się prokuratura. Łukasz Wieczorek