Kropka nad i

Kropka nad i

Widzę w tym jakąś zemstę na wojsku. Nie mogę sobie tego wytłumaczyć inaczej niż tym, że prezesowi PiS odpowiada to, że armia jest upokarzana - mówił w "Kropce nad i" Tomasz Siemoniak (PO). Były minister obrony narodowej komentował w ten sposób honory, z jakimi przyjmowany jest przez wojsko obecny rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Jeden z posłów PiS zaproponował mi następujący deal: w zamian za nietykalność przestaję "robić sprawę" na Macierewicza - powiedział w "Kropce nad i" gen. Piotr Pytel. Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego opisał w ten sposób incydent, do jakiego miało dojść w czasach, kiedy stał na czele SKW. Dodał, że do dziś nie wie, jaką "sprawę" wspomniany polityk miał na myśli.

Problem polega na tym, że rząd polski nie popiera swojego obywatela na urząd przewodniczącego Rady Europejskiej - mówił w "Kropce nad i" Rafał Trzaskowski (PO) o zapowiedzi Ryszarda Legutko (PiS), że rząd może nie poprzeć kandydatury Tuska na to stanowisko. - Konsultacje w tej sprawie rozpoczęły się dopiero przedwczoraj - zauważył Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (PiS).

Skoro oczekuje się od żołnierzy, że będą składali meldunki rzecznikowi MON, to znaczy, że łamie im się kręgosłup i armia stała się narzędziem w ręku polityków, którzy się po prostu nią bawią - powiedział w "Kropce nad i" gen. Waldemar Skrzypczak, b. dowódca wojsk lądowych.

Dochodzimy do jakichś bizantyjskich zwyczajów związanych z działalnością ministra Macierewicza, że rzecznik czy dyrektor biura ma ochronę - ocenił poseł Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów w programie "Kropka nad i" TVN24. Była minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak stwierdziła, że jest to "temat zastępczy".

- Nikt zupełnie się nie przejmie tym, że przeciwnik polityczny Donalda Tuska nie chce, żeby był przewodniczącym (...). Jeżeli już, to nawet Donaldowi pomoże - mówił były wicepremier i były minister finansów Jan Vincent Rostowski w programie "Kropka nad i" w TVN24. Odniósł się w ten sposób do słów Jarosława Kaczyńskiego, że wybór Tuska na kolejną kadencję szefa Rady Europejskiej "nie jest polską racją stanu".

Przerzucanie się odpowiedzialnością w sprawie publikacji wizerunków między policją i prokuraturą oznacza, że obie instytucje wiedzą, że nie ma ku temu podstawy prawnej - powiedział w "Kropce nad i" poseł PO Andrzej Halicki. Odniósł się do publikacji na stronie policji zdjęć w związku z demonstracją przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 roku. Zdaniem Marka Jakubiaka z Kukiz'15 taka sytuacja "przypomina western".