Kropka nad i

Kropka nad i

"Polityka kadrowa PiS jest z piekła rodem"

Prawo i Sprawiedliwość, nie kryjąc się z tym, nie stawia na kompetencje, tylko na lojalność - komentował w "Kropce nad i" w TVN24 profesor Marek Belka, były premier i były prezes Narodowego Banku Polskiego. Komentował objęcie przez Kacpra Kamińskiego - syna ministra Mariusza Kamińskiego - stanowiska w Banku Światowym. Ocenił, że polityka kadrowa partii rządzącej "jest zła, jest z piekła rodem" i już zaczyna "odbijać się czkawką".

"Nikt przy zdrowych zmysłach nie powołałby takiej osoby na szefa KNF"

- Ewidentnie z tej taśmy wynika, że to była propozycja korupcyjna ze strony pana Chrzanowskiego - mówił w "Kropce nad i" Ryszard Petru (Teraz!), komentując sytuację związaną z "propozycją korupcyjną", jaką były już szef KNF Marek Chrzanowski miał złożyć właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu. Petru ocenił również wykształcenie Marka Chrzanowskiego i jego kompetencje. - Nikt przy zdrowych zmysłach nie powołałby takiej osoby na szefa KNF - stwierdził.

"Sprawa KNF jest nieporównywalnie większą aferą niż afera Rywina"

Domniemana oferta korupcyjna ze strony szefa Komisji Nadzoru Finansowego jest nieporównywalnie większą aferą niż afera Rywina - ocenił Adam Szłapka (Nowoczesna) w "Kropce nad i". Odmiennego zdania był Bartosz Kownacki (PiS) który podkreślił, że "jest pełny zaufania do służb", a premier Mateusz Morawiecki zareagował "od razu".

Sellin: państwo działa natychmiast

Jest to proceder w pełni zorganizowany - ocenił w "Kropce nad i" poseł Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz odnosząc się do afery z udziałem szefa Komisji Nadzoru Finansowego. - Nie ma szefa Komisji Nadzoru Finansów, będzie nowy, bo ten najprawdopodobniej się skompromitował i zajmują się nim teraz śledczy. Państwo działa natychmiast- odpowiedział na zarzuty wiceminister kultury Jarosław Sellin.

"To było po prostu chamstwo"

Mądrzy i kulturalni ludzie wiedzą, że jest jakaś granica, której się nie przekracza, chcąc nawet utrzeć nosa przeciwnikowi politycznemu - mówił Bronisław Komorowski w "Kropce nad i" w TVN24, komentując brak oficjalnego powitania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej podczas obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - To, co się tam wydarzyło, jest nie kwestią polityki, ale po prostu wychowania. To było po prostu chamstwo, takie prymitywne, nieokrzesane - ocenił były prezydent.

Prezydencki minister: ludzie z emblematami nie będą wpuszczani na marsz

Decyzja już zapadła. 11 listopada o godzinie 15 rozpoczyna się marsz, który będzie organizował rząd, na który wszyscy mają zaproszenie - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. - Zapraszamy do Warszawy, będzie bezpiecznie, będzie biało-czerwono, będziemy świętować wspólnie stulecie niepodległości - podkreślał.

"Ja nie takie rzeczy pisałem wcześniej na swoich płytach". Kukiz o swoich wpisach

To Marek Jakubiak złamał sobie kręgosłup, wysuwając plany tworzenia partii politycznej. Ja wielokrotnie w ciągu tych trzech lat tłumaczyłem, że Kukiz'15 nie jest partią - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Odniósł się w ten sposób do opuszczenia klubu przez Jakubiaka. Pytany o swoje wpisy na Twitterze stwierdził, że "to była utrata kontroli nad emocjami, nad sposobem wyrażania emocji".

"Skończyło się polityczne paliwo przeciwko Tuskowi"

Z pożałowaniem patrzyłem na nieudolne próby atakowania Donalda Tuska - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 mecenas Roman Giertych, pełnomocnik byłego premiera, odnosząc się do poniedziałkowego przesłuchania przed komisją do spraw Amber Gold. Stwierdził też, że "afera Amber Gold się dzisiaj symbolicznie skończyła". W pierwszej części programu gośćmi byli Waldemar Buda i Cezary Tomczyk.

"Jak się dowiedziałem, że prezydent negocjuje z narodowcami, zrobiło mi się bardzo przykro"

Minister Joachim Brudziński miał obowiązek, żeby spotkać się ze wszystkimi, którzy wyrazili wstępny akces, żeby zorganizować ten marsz pod egidą głowy państwa - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 senator PiS Artur Warzocha. Odniósł się w ten sposób do rozmów ze środowiskami narodowymi organizującymi marsz 11 listopada. Z kolei Marek Borowski mówił, że "było mu bardzo przykro", kiedy dowiedział się o tych negocjacjach.

Kazimierz Marcinkiewicz: Nie można świętować razem, jeśli nie żyje się razem

- To jest kompromitacja, nie pierwsza i nie ostatnia prezydenta Dudy. On zaprasza byłych prezydentów na marsz, na który sam nie pójdzie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Kazimierz Marcinkiewicz. - My nie żyjemy razem, oni nie zapraszają nas do żadnej ważnej sprawy - powiedział były premier pytany, czy wyobraża sobie wspólne obchody stulecia niepodległości.

Sędziowie wrócili do Sądu Najwyższego. Wiceminister: cały czas są w stanie spoczynku

Sędziowie automatycznie nie zostali przywróceni na poprzednie stanowiska - powiedział w "Kropce nad i" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf wezwała do podjęcia służby sędziów, którzy musieli przejść w stan spoczynku. Zostali przywróceni do orzekania. Gośćmi "Kropki nad i" byli również Barbara Dolniak i Stanisław Tyszka.

Pytanie o spot. Minister Kempa odpowiada: nie wyobrażam sobie, żebyśmy byli zagrożeni na ulicach

Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, co dzieje się na terenie wielu krajów, które przyjęły imigrantów ekonomicznych, to jest tak straszne, że ja sobie nie wyobrażam, żebym ja, czy nasze dzieci, były zagrożone na ulicach - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa. Dopytywana co sądzi o spocie Prawa i Sprawiedliwości na temat uchodźców, odpowiedziała: - Musimy zapewnić bezpieczeństwo Polakom. Drugim gościem "Kropki nad i" była Ewa Kopacz.

Gersdorf: rząd nie może się odwołać od zabezpieczenia TSUE

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości jest sformułowane do wszystkich organów i musi być wykonane - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do do postanowienia TSUE w sprawie tzw. środków tymczasowych. - Rząd nie może się odwołać od postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odwołuje się do kogoś wyższego, a już nie ma nikogo wyższego - dodała.

Rzepliński: miałem wrażenie, że Ziobro nie czytał tego, co podpisał

- Kiedy czytałem wniosek, miałem wrażenie, że on chyba na pewno nie czytał tego, co podpisał - mówił profesor Andrzej Rzepliński w "Kropce nad i" w TVN24. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego odniósł się tym samym do wniosku Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa.