Serbscy ministrowie wybierają się do Kosowa

Serbski rząd zamierza wysłać do Kosowa swoich ministrów. Mają w ten sposób zaznaczyć, że Belgrad wciąż uważa Kosowo za swoją część. Z kolei do Belgradu przylatuje pierwszy wicepremier Rosji i pewniak w wyborach prezydenckich - Dmitrij Miedwiediew.

Napięta sytuacja w Strefie Gazy

Znów niespokojnie w Strefie Gazy. W wyniku izraelskiego ostrzału zginęło co najmniej trzech bojowników Hamasu, a kolejnych trzech jest poważnie rannych. Palestyńczycy nie zastosowali się do ostrzeżeń Izraela i próbowali przekroczyć zablokowaną od miesiąca granicę.

Castro zastąpił Castro

Niespodzianek nie było: brat Fidela Castro Raul został nowym prezydentem Kuby. Był jedynym kandydatem. Decyzję podjęło Kubańskie Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej. Raula czeka pięcioletnia kadencja.

Korea ma nowego prezydenta

66-letni Li Miung-bak został zaprzysiężony w Seulu na prezydenta Korei Południowej. To polityk o poglądach konserwatywnych, zwyciężył w wyborach 19 grudnia ub.r. Wcześniej był biznesmenem, prezesem wielkiego koncernu budowlanego i burmistrzem Seulu.

Incydent na kosowskiej granicy

Siły ONZ interweniowały tuż przy północnej granicy Kosowa z Serbią. Powodem było ustawienie przez Serbów posterunku granicznego na terytorium Kosowa - 20 km od rzeczywistej granicy w głąb jego terytorium.

Serbowie protestują w europejskich stolicach

Kilka tysięcy Serbów manifestowało w Wiedniu i Salzburgu przeciwko proklamowaniu niepodległości Kosowa przez jego albańskich przywódców. Tymczasem w szwajcarskiej Genewie manifestowali zwolennicy niepodległości Kosowa - tam było bardziej pokojowo.

„Pięść rewolucji” u władzy

„Pięść rewolucji”, czyli Raul Castro, przejął ster władzy na Kubie z rąk schorowanego brata. Zawsze bezwzględnie lojalny, zawsze w cieniu charyzmatycznego Fidela, teraz zajął jego miejsce. Zakonserwuje reżim, czy doprowadzi do jego demokratyzacji? Przeczytaj sylwetkę nowego prezydenta Kuby.

Szwedzki dziennik: Katyń dziełem hitlerowców

Słusznie martwił się Andrzej Wajda, że wiedza na temat zbrodni katyńskiej jest w Europie niewystarczająca. Jego film miał ją przybliżyć światu. Czasem nieskutecznie. Największy dziennik szwedzki "Dagens Nyheter" informując o nominacji dla filmu Wajdy podał, że opisuje on zbrodnię... hitlerowców.

W tureckiej ofensywie zginęło 112 Kurdów

W irackim Kurdystanie, na północy Iraku, zginęło od początku tureckiej ofensywy zbrojnej, 112 rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - podał w niedzielę turecki sztab generalny na swojej stronie internetowej. Są także straty po stronie tureckiej: 15 żołnierzy.

Oscary są upolitycznione?

System wyboru filmów, ubiegających się o nominację do Oscara w kategorii produkcji nieanglojęzycznych, jest anachroniczny i niesprawiedliwy - ocenia włoska agencja prasowa Ansa na kilkanaście godzin przed tegoroczną ceremonią rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Irak: Zamach na pielgrzymów

Co najmniej 25 szyickich pielgrzymów zginęło w niedzielę w zamachu samobójczym, dokonanym w Iskandrii, na południe od Bagdadu - poinformowały władze Iraku. Liczba zabitych może się zmienić - kilkadziesiąt osób jest rannych.

Rendez-vous dwóch statków

40-letni stary liniowiec Queen Elisabeth 2 i dwumiesięczny luksusowy statek Queen Victoria spotkały się w porcie w Sydney. Niecodzienne wydarzenie obserwowało tysiące mieszkańców Sydney.

Pierwsza dama Bruni pełni honory

Carla Bruni wzięła udział w pierwszym publicznym wydarzeniu jako żona prezydenta Sarkozy'ego. Spotkała się z rodziną francusko-kolumbijskiej polityk Ingrid Betancourt w szóstą rocznicę jej niewoli.

"Obama, wstydź się!"

Wyścig Demokratów po prezydencką nominację nabiera rumieńców. Hillary Clinton oskarżyła Baracka Obamę o "rażące kłamstwo" w kwestii jej programu opieki zdrowotnej.

Referendum w sprawie psów i samolotów

Szwajcarzy chwalą sobie swoją demokrację bezpośrednią. Tym razem w referendum opowiedzą się za lub przeciw zakazowi palenia w miejscach publicznych, zakazowi posiadania niebezpiecznych psów i zakazowi lotów samolotów bojowych nad terenami turystycznymi.

Kraj tonie, prezydent świętuje

Chociaż inflacja w rządzonym przez niego Zimbabwe przekroczyła 100 tys. procent, a bezrobocie ponad 80 proc., Robert Mugabe, prezydent od blisko 30 lat, miał świetny nastrój, gdy świętował swoje 84 urodziny.

Jan Paweł II pół kilometra od Che

Odlana z brązu statua uśmiechniętego Jana Pawła II stanęła w kubańskim mieście Santa Clara. Pomnik, stojący pół kilometra od mauzoleum Che Guevary, odsłonił watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone.

W Niemczech zatrzęsła się ziemia

Cztery stopnie w skali Richtera - z taką siłą zatrzęsła się ziemia w sobotę w części Kraju Saary na zachodzie Niemiec. To najsilniejsze jak dotąd trzęsienie ziemii, spowodowane wydobyciem węgla.

"USA winne aktów przemocy"

"Kosowo to Serbia!", "Rosja, Władimir Putin!" – takie okrzyki słychać było w sobotę w albańsko-serbskim mieście Kosovska Mitrovica. Kolejny dzień w różnych częściach Kosowa trwają protesty Serbów przeciwko proklamowaniu niepodległości przez dotychczasową prowincję.

Prezydent Słowenii nie żyje

Były prezydent Słowenii, Janez Drnovsek, nie żyje. Polityk zmarł w wieku 57 lat. Dokładna przyczyna jego śmierci nie jest znana.

Fiat ma kłopoty z polskimi silnikami

8 milionów euro dziennie traci koncern Fiat z powodu przestoju trzech montowni samochodów. Produkcję trzeba było zatrzymać z powodu wady silników, produkowanych w zakładach w Bielsku-Białej - informuje włoski dziennik "La Repubblica".

Eksplozja w autobusie

18 osób odniosło rany po wybuchu do jakiego doszło w autobusie w stolicy Sri Lanki - Kolombo. Udało się uniknąć większej tragedii, bo pasażerowie znaleźli podejrzaną paczkę i w większości zdążyli opuścić pojazd. Paczka wybuchła podczas ewakuacji z pojazdu.

Rozbił się "niewidzialny" bombowiec

Amerykański bombowiec B-2 rozbił się tuż po starcie. Przyczyny katastrofy nie są znane. B-2 to samolot niewidzialny dla większości radarów, jego istnienie przez długi czas było najgłębszą tajemnicą.

Trzy lata za udawanie księcia w sieci

Na trzy lata więzienia sąd w Maroku skazał informatyka, który w internetowym serwisie społecznościowym Facebook dla żartu założył profil księcia Mulaja Raszida, brata obecnego władcy.

Obama bez ochrony

Służba ochrony rządu, Secret Service, zrezygnowała z kontroli uczestników środowego wiecu Baracka Obamy w Dallas. Agenci ochrony argumentowali, że "tłum był przyjazny" kandydatowi. Policja z Dallas jest zdziwiona.

Rosja straszy wojną

- To kij o dwóch końcach, i tym drugim końcem kiedyś dostaną po głowie - tak Władimir Putin ocenił decyzje państw, które uznały niepodległość Kosowa. Kilka godzin wcześniej Dmitrij Rogozin, ambasador Rosji przy NATO zasugerował, że Moskwa użyje siły, jeśli UE i NATO wejdą w konflikt z ONZ w sprawie Kosowa.

Turcja traci świecki charakter

Prezydent Turcji Abdullah Gul podpisał kontrowersyjną poprawkę konstytucyjną umożliwiającą studentkom noszenie islamskich czadorów na uniwersytetach. Ustawę przyjął blisko dwa tygodnie temu parlament kraju.

Zbrodnia wojenna w Iraku?

Brytyjscy żołnierze dokonali egzekucji na irackich jeńcach w południowym Iraku - twierdzą dwaj adwokaci grupy Irakijczyków.Na dowód swoich słów zaprezentowali relacje świadków, fotografie zwłok i świadectwa zgonu rzekomo zamordowanych jeńców.

Turecka ofensywa w Iraku

26 tureckich żołnierzy zginęło w pierwszym dniu walk z oddziałami PKK - podają źródła autonomii kurdyjskiej. Anonimowi urzędnicy w Ankarze twierdzą, że ofensywa wymierzona w bazy Partii Pracujących Kurdystanu na terytorium Iraku potrwa 15 dni. USA i ONZ apelują do Turków, by w atakach nie ucierpieli cywile.