- Zostaną znalezione leki zdecydowanie skuteczniej zwalczające nowotwory - powiedział prof. Jan Lubiński z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, komentując ostatnie przełomowe badania nad rakiem. Naukowcom udało się odczytać cały kod genetyczny dwóch najczęściej występujących nowotworów: skóry i płuc.
- To jest tak zwany prapoczątek. Teraz zaczynamy z jeszcze większą prędkością - mówi w "Faktach" prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM.
Bliżej zwycięstwa
Po raz pierwszy zsekwencjonowano całkowity genom raka. Publikacja Institute of Cancer Research
Wynik przełomowych badań zespołu Wellcome Trust opublikowano w najnowszym numerze magazynu "Nature".
- Dzięki identyfikacji wszystkich genów raka, będziemy mogli opracować nowe leki, które uderzą dokładnie w zmutowane części i je naprawią - powiedział prof. Michael Stratton z Wellcome Trust.
W raporcie naukowcy piszą, że badanie utoruje drogę m.in. do metod pozwalających na wykrywania raka za pomocą analizy próbek krwi. Daje również szansę na nowe leki na raka.
Zadanie ogromne
Teraz genetycy muszą pracować nad całym katalogiem genów i ich mutacji, które wywołują tysiące rodzajów nowotworów u ludzi.
- Te katalogi zmienią sposób, w jaki dziś myśli się o raku - podkreślił Stratton.
W projekt zaangażowało się 10 międzynarodowych zespołów, skupionych wokół International Cancer Genome Consortium. Każdy z krajów pracuje nad innym rodzajem raka.
To, co jest w tym nowe, to fakt, że naukowcom udało się połączyć ze sobą poszczególne mutacje z ich przyczynami. Carlos Caldas, Cambridge Research Institute
Badanie przełomowe
Profesor Carlos Caldas z brytyjskiego Cambridge Research Institute wyniki badań nazwał "przełomowymi".
- Jak archeolodzy, naukowcy ci przekopali się przez kolejne warstwy informacji genetycznej, by odkryć historię choroby pacjentów. To, co jest w tym nowe, to fakt, że naukowcom udało się połączyć ze sobą poszczególne mutacje z ich przyczynami - powiedział.
- Nadzieją na przyszłość jest możliwość otrzymania w przyszłości szczegółowego obrazu rozwoju raka, a co za tym idzie dowiemy się, jak lepiej leczyć i zapobiegać nowotworom - podsumował.
Źródło: BBC, Fakty TVN