Gdy obalano Mur, papież milczał

Jan Pawel II milczał i modlił się w dniach upadku Muru Berlińskiego i nie chciał być uważany za bohatera wydarzeń - zdradził dziennikowi "La Stampa" Joaquin Navarro-Valls, przez wiele lat rzecznik prasowy Watykanu.

Pracownicy ambasad odkażeni

Głupi żart czy próba ataku na dyplomatów? Do trzech ambasad w Nowym Jorku - francuskiej, austriackiej i uzbeckiej - ktoś wysłał listy zawierające biały proszek. Lokalne władze przeprowadziły odkażanie pracowników misji.

Snajper czeka na spotkanie ze śmiercią

Sąd Najwyższy odrzucił prośbę o odroczenie egzekucji Johna Allena Muhammada - snajpera, który w 2002 roku zabił 10 osób i terroryzował całe Stany Zjednoczone. Egzekucję przestępcy zaplanowano na wtorkowy wieczór w więzieniu Greensville Correctional Center w stanie Virginia.

Kara śmierci dla sprawcy masakry w Fort Hood?

Masakra w Fort Hood w Teksasie nie była częścią większego ataku terrorystycznego - poinformowało Federalne Biuro Śledcze (FBI). W zeszłym tygodniu major US Army, wojskowy psychiatra Nidal Malik Hasan zastrzelił tam 13 osób. Władze postanowiły sądzić go przed trybunałem wojskowym. Jeśli zostanie skazany, grozi mu kara śmierci.

Ukraina: Ponad milion chorych

Liczba chorych na grypę na Ukrainie przekroczyła milion, a epidemia zabiła u naszych wschodnich sąsiadów 174 osoby - wynika z opublikowanego w poniedziałek wieczorem najnowszego raportu ukraińskiego ministerstwa zdrowia.

Miny grożą Gazociągowi Północnemu

Budowa Gazociągu Północnego opóźni się z powodu min. W pobliżu wybrzeża Gotlandii na Bałtyku znaleziono dwie niemieckie bomby. Muszą zostać usunięte, aby możliwe było ułożenie rur Nord Streamu na dnie morza.

Kadafi uwolnił biznesmenów

Dwóch szwajcarskich biznesmenów przetrzymywanych przez ponad rok przez władze Libii, zostało przekazanych do ambasady Szwajcarii. Mężczyźni są ofiarami dyplomatycznego pata między szwajcarskimi władzami a reżimem Muammara Kadafiego.

Zbrojny incydent na Morzu Żółtym

Żołnierze koreańscy z północy i południa znowu do siebie strzelają. Jak podała południowokoreańska agencja prasowa Jonhap, na Morzu Żółtym doszło do wymiany ognia między jednostkami armii obu państw.

Świńska grypa atakuje w Afganistanie

Wirus nowej odmiany grypy A/H1N1 zaatakował także ludność Afganistanu i żołnierzy Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa ISAF. Jak poinformowało w poniedziałek afgańskie ministerstwo zdrowia, w całym kraju zmarło na świńską grypę 11 osób.

Osetia: Mamy gruzińskich nastolatków z granatami

Władze Osetii Południowej, separatystycznej republiki w składzie Gruzji, poinformowały w poniedziałek, że przetrzymują czterech gruzińskich nastolatków - chłopców w wieku 14-17 lat, oskarżonych o nielegalne przekroczenie granicy.

Brytyjscy przysięgli: Polak winny morderstwa

Brytyjski sąd uznał Polaka Łukasza R. za winnego morderstwa swojej byłej kochanki - donosi portal BBC. Ława przysięgłych po siedmiu godzinach obradowania wydała werdykt większością głosów 10 do 1. Uznała, że R. zamordował urodzoną w Indonezji Ermatati Rodgers, mieszkającą we Wrexham.

Merkel: Bez sąsiadów byłoby to nie do pomyślenia

- Pamiętamy o Polakach, którzy rozpoczęli walkę o wolność. Pamiętamy polskiego papieża - wyliczała podczas uroczystości 20. rocznicy zburzenia Muru Berlińskiego Hillary Clinton. O Polakach mówiła też kanclerz Angela Merkel, która oceniła, że zjednoczenie Niemiec "bez sąsiadów byłoby nie do pomyślenia". Zasługi Polaków (przede wszystkim Lecha Wałęsy) wyeksponował też burmistrz Berlina.

Czescy żołnierze nosili symbole SS

Dwaj oficerowie czeskiej armii zostali zawieszeni po skandalu w Afganistanie. Na swoich hełmach nosili symbole nazistowskie symbole. - Uważam zachowanie tych dwóch ludzi za całkowicie nie do przyjęcia - powiedział czeski minister obrony Martin Bartak.

Na Ukrainie brakuje masek

- Nie panikować, lecz zaufać lekarzom - polecił Ukraińcom prezydent Wiktor Juszczenko. Tuż po nim odezwała się premier Julia Tymoszenko, zbulwersowana, że w rezerwach strategicznych nie ma masek ochronnych dla ludzi, za to nie brakuje masek gazowych dla koni. Znów grypa na Ukrainie jest orężem w walce przed zaplanowanymi na styczeń wyborami prezydenckimi?

"Lechas Kaczynskas" czy coś w tym rodzaju

Lech Kaczyński sprawę pisowni polskich nazwisk na Litwie komentuje przewrotnie: dziś, jak mówi, jego nazwisko wymawiane jest na Litwie jako "Lechas Kaczynskas, czy coś w tym rodzaju". - To może bawić, ale znacznie poważniejsza jest sprawa pisowni dla Polaków zamieszkujących Litwę - mówi już poważnie. Urząd premiera Litwy oświadczył w poniedziałek, że wydane 6 listopada orzeczenie tamtejszego Sądu Konstytucyjnego o pisowni nielitewskich nazwisk w paszportach nie kończy sprawy pisowni.

Palestyńczycy obalili swój mur

20-lecie obalenia Muru Berlińskiego świętowane jest na całym świecie, również na Bliskim Wschodzie. Palestyńczycy rocznicę wykorzystali jako oręż we własnej sprawie. W poniedziałek zburzyli kawałek muru wzniesionego przez Izraelczyków na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu.

Pogrom Żydów w cieniu Muru

9 listopada to nie tylko rocznica upadku Muru Berlińskiego. 51 lat wcześniej Niemcy zgotowali swoim żydowskim sąsiadom "Kristallnacht" - noc pogromów.

Lesbijka została biskupem

W Luterańskim Kościele Szwedzkim na biskupa Sztokholmu wyświęcono kobietę, na dodatek lesbijkę. 55-letnia Eva Brunne żyje w zarejestrowanym związku partnerskim i wraz ze swą partnerką wychowuje syna.

Z Katyniem bez zmian

Główna Prokuratura Wojskowa (GPW) Federacji Rosyjskiej w ostatnich miesiącach odrzuciła kolejne wnioski rodzin ofiar mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku - donosi PAP, powołując się na źródło, które zna treść pism prokuratury. Informacje te potwierdził w poniedziałek PAP Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie.

Chińczycy rozstrzelali Ujgurów

Dziewięciu Ujgurów zostało rozstrzelanych za udział w lipcowych zamieszkach etnicznych w prowincji Sinkiang - podały w poniedziałek państwowe media.

Merkel: Niemcy nie byli pierwsi

Kanclerz Angela Merkel podziękowała "Solidarności" za wkład w walkę z komunizmem. - Niemcy nie byli pierwszymi... - mówiła. Wcześniej w towarzystwie byłego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa oraz Lecha Wałęsy i setek berlińczyków, przeszła w ze wschodu na zachód mostem Boesebruecke niedaleko byłego punktu kontrolnego między obiema częściami Berlina na Bornholmer Strasse. To tam przed 20 laty otwarto pierwszy szlaban graniczny między NRD a Berlinem Zachodnim.

Żydzi bronią Kamińskiego

Oskarżenia Michała Kamińskiego o antysemityzm są niesprawiedliwe, bezpodstawne i umotywowane politycznie - uznało 27. czołowych przedstawicieli gminy żydowskiej w Wielkiej Brytanii. Stanęli oni w obronie Kamińskiego, atakowanego przez szefa MSZ Davida Milibanda.

"Słuchają tego porywacze!"

Piraci słuchają wypowiedzi członków rządu na temat działań ws. porwanego statku "Alakrana", dlatego należy działać dyskretnie - oświadczył premier Hiszpanii Jose Zapatero podczas wspólnej konferencji z polskim premierem. Statek porwano 2 października, a wraz z nim 36-osobowa załogę.

"Szybko się zapomina, jak to było"

Kiedyś dzielił ich mur, dziś mogą swobodnie spacerować między dawnymi granicami. Mieszkańcy Berlina nie zapominają jednak o swojej historii i miejscach, gdzie się toczyła.

20 lat temu Merkel była w Polsce

Po raz pierwszy o możliwości zjednoczenia Niemiec Angela Merkel usłyszała ... w Toruniu - trzy dni po upadku muru berlińskiego była tam na sympozjum naukowym. O pobycie w Polsce i reakcji na historyczne wydarzenie przyszłej kanclerz Niemiec mówi dla TVN24 prof. Jacek Karwowski.

Mur, dziecko Chruszczowa

Na pomysł zbudowania muru, który podzielił Berlin wpadł Nikita Chruszczow, pierwszy sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. - Budowa trwała wiele lat. System obrony NRD był nadzwyczaj skomplikowany. Sam mur był tylko jego częścią. Dalej były pola minowe i samopały, czyli karabiny maszynowe strzelające w momencie, gdy w ich polu widzenia pojawił się człowiek - opowiadał w TVN24 Bogusław Wołoszański.

Wszystkie mury tego świata

20 lat temu runął w Berlinie mur hańby i niesprawiedliwości. Symbol końca podziałów między wschodnią, a zachodnią Europą. Jednak od tego czasu zbudowano ponad 10 tys. innych dzielących państwa i ludy barier. Większość z nich powstała po 1989 roku.