"Wyjdziemy na ulice i będziemy krzyczeć"

W sobotę 12 czerwca mija rocznica wyborów prezydenckich w Iranie, które wywołały potężną falę protestów i zamieszek. Rocznica najwyraźniej nie będzie spokojna, bo opozycja szykuje ogromne demonstracje – poinformowała portal france24.com jedna z mieszkanek Teheranu.

Liberałowie jedno miejsce z przodu

Liberałowie wygrali wybory parlamentarne w Holandii, jednak zwycięstwo jest niewielkie. Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) zdobyła zaledwie jedno miejsce więcej niż Partia Pracy. Za porażkę można uznać wynik chrześcijańskich demokratów pod przewodnictwem dotychczasowego premiera Jana Petera Balkenende.

Porter, lager, ale, bitter, stout...

Oni rodzaje i marki piwa rozpoznają po pianie. W Londynie spotkali się - pierwszy raz od ponad 100 lat - profesjonalni smakosze złocistego trunku. Stanęli w szranki w mistrzostwach zawodowych degustatorów na historycznym londyńskim targu.

Powrót Putina? "Myślimy o tym, ale..."

Władimir Putin ponownie prezydentem? Tego na razie nie wie nawet on sam, a przynajmniej nie chce tego zdradzić. - Naturalnie, myślimy o tym z prezydentem Dmitrijem Midwiediewem, ale postanowiliśmy nie robić wokół tego zbytniego zamieszania, aby nie odciągało nas to od obowiązków - powiedział w rozmowie z agencją AFP.

Brazylijski Fritzl miał siedmioro dzieci z córką

Brazylijska policja zatrzymała 54-letniego mężczyznę, który przez 12 lat więził swoją córkę i miał z nią siedmioro dzieci. Według funkcjonariuszy, jedno z nich także było wykorzystywane seksualnie.

Wybuch na weselu. Blisko 40 ofiar

Co najmniej 39 osób zginęło, a ponad 70 zostało rannych w wybuchu, do którego doszło w prowincji Kandahar w Afganistanie. Ładunek eksplodował na weselu.

Mordowała emerytów ciosem w głowę

W ciągu ośmiu lat zabiła z premedytacją 20 starszych osób. Seryjna morderczyni wpadła w ręce rosyjskiej policji po tym, jak jednej z jej ofiar udało się przeżyć atak.

Ultimatum dla koncernu BP. Mają 72 godziny

Koncern naftowy BP dostał od władz amerykańskich 72 godziny na przedstawienie swych projektów mających na celu powstrzymanie wycieku ropy z platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej - wynika z listu opublikowanego w środę. Walka o zatamowanie wycieku trwa od półtora miesiąca.

Do Gazy wjadą czipsy i sałatki

Izrael poinformował władze palestyńskie, że złagodzi blokadę Strefy Gazy, zezwalając na wwóz większej ilości produktów spożywczych - ujawnił w środę przedstawiciel władz palestyńskich. Równocześnie prezydent USA Barack Obama wezwał Izrael do współpracy ze wszystkimi stronami, w celu znalezienia rozwiązania sytuacji w Strefie Gazy.

Meczety przyjazne kobietom - ranking

Osobne miejsca modlitewne, świetlice dla dzieci, prawo głosu w sprawach ważnych dla wspólnoty - brytyjscy muzułmanie otwierają się na potrzeby kobiet. Organizacja Faith Matters opublikowała ranking meczetów najbardziej "przyjaznych kobietom". Cytuje go Reuters.

ONZ karze Iran

Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała w środę nałożenie nowych sankcji na Iran. Są one głównie wymierzone w banki i firmy irańskie zaangażowane w program atomowy i produkcję uzbrojenia. Przeciwko rezolucji głosowała Turcja i Brazylia.

"Europa popchnęła Ankarę na wschód"

Minister obrony USA Robert Gates, obawia się osłabienia związków Turcji z Zachodem. Gates powiedział w środę w Londynie, że Ankarę popycha do tego gwałtowny kryzys w stosunkach z Izraelem, oraz brak zgody Unii Europejskiej na przyznanie członkostwa Turcji.

Pracownicy platformy: BP chodziło na skróty

Rankiem, w dniu kiedy doszło do tragicznej w skutkach eksplozji na platformie "Deepwater Horizon", przedstawiciel BP nakazał robotnikom obejście zabezpieczeń, aby przyspieszyć wydobycie - takie oskarżenia wobec pracodawcy kierują ocaleli z tragedii robotnicy platformy. Według nich nie był to jedyny przypadek "chodzenia na skróty", wymuszony przez koncern.

Zestrzelili helikopter NATO

Czterech uczestników misji zagranicznej NATO zginęło po tym, jak rebelianci zestrzelili należący do Sojuszu helikopter. Do ataku doszło w południowej prowincji Helmand, najbardziej niespokojnej w całym Afganistanie, gdzie operują wojska brytyjskie i amerykańskie.

Brąz dla polskiego łazika marsjańskiego

Polski marsjański łazik "Magma" zajął trzecie miejsce w konkursie University Rover Challenge rozgrywanym w USA. Polska drużyna stanęła na podium wraz z dwoma zespołami amerykańskimi. Medalowa trójka pozostawiła resztę konkurencji daleko w tyle.

3 x NIE: dla Tuska, Platformy i KGB

Z okazji wizyty premiera Donalda Tuska w Brukseli, przed siedzibą Komisji Europejskiej odbyła się w środę mała manifestacja przeciwko polityce polskiego rządu. Zorganizował ją belgijski Komitet Społeczny "Solidarni 2010", wspierający kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta.

140 aut poszło z dymem

W środę nad ranem rebelianci zaatakowali ciężarówki, które przewoziły pojazdy wojskowe dla NATO w Afganistanie. Według policji zginęło siedem osób. Zniszczonych zostało co najmniej 140 pojazdów. Wszystko wydarzyło się niedaleko stolicy Pakistanu, Islamabadu.

Tak płonęła platforma

Od kilku tygodni w Zatoce Meksykańskiej trwa walka z wyciekiem ropy, który rozpoczął się po eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon. Podczas gdy media raz po raz publikują podwodne zdjęcia wycieku, National Geographic pokazał niesamowite zdjęcia, wykonane na kilka godzin po samej eksplozji.

Kołami do góry, czyli ekstremalne lądowanie

Na lotnisku w Waszyngtonie doszło do wypadku samolotu. Nie była to jednak zwykła pasażerska maszyna a samolot z czasów... drugiej wojny światowej, który brał udział w promocji filmu 3D "Legends of flight". Wszystko zarejestrowała kamera na pokładzie jednostki. Nikomu nic się nie stało.

Reuter cenzurował zdjęcia z ataku na konwój

Na najbardziej znaną na świecie agencję informacyjną - Reuter posypały się gromy. Powód? Ocenzurowanie zdjęć z izraelskiego ataku na konwój w Strefie Gazy. Na fotografiach, które pokazał Reuter nie pokazano aktywistów, którzy trzymają w rękach broń.

Holandia wybiera parlament

Holendrzy wybierają w środę nowy parlament. Do przedterminowych wyborów doszło po tym, jak w lutym rozpadła się koalicja wyborcza. Faworytem są liberałowie, jednak - według sondaży - nie zdobędą większości w 150-osobowym parlamencie.

Zatonął "nuklearny" okręt

W Rosji zatonął okręt, który był używany do transportu ładunków nuklearnych - poinformowała agencja Reutera. Eksperci zapewniają: nie ma żadnego zagrożenia. Okręt zatonął w ubiegłym miesiącu.

Szef BP pod policyjną ochroną

Szef koncernu BP i jego rodzina dostali policyjną ochronę. Wiąże się to z groźbami, jakie zaczęli oni otrzymywać po tym jak w Zatoce Meksykańskiej doszło do wycieku ropy. To właśnie brytyjski koncern jest za niego odpowiedzialny.

"Żelazna Dama" znowu przy Downing Street

Gościli ją Tony Blair i Gordon Brown, ugościł i David Cameron. Na Downing Street 10 w Londynie, do siedziby brytyjskich premierów, zawitała najsłynniejsza z nich - "Żelazna Dama" Margaret Thatcher.

Będą niealergiczne orzeszki?

Zespół amerykańskich naukowców zdołał tak zmodyfikować klasyczne orzeszki ziemne, że udało się otrzymać okazy o zdecydowanie mniejszej alergiczności. Naukowcy mają nadzieję, że niealergiczne orzeszki będą dostępne w sprzedaży dla wszystkich za dwa do pięciu lat. Wyniki ich badań przedstawiono we wtorek na konferencji w Londynie.

Nowe sankcje ONZ dla Iranu

Głosowanie nad projektem rezolucji Rady Bezpieczeństwa (RB) ONZ w kwestii nowych sankcji wobec Iranu, w związku z jego programem nuklearnym, odbędzie się w środę rano. Taką informację przekazał we wtorek obecny przewodniczący RB, ambasador Meksyku.

Polska na 13. miejscu z końcówką ".pl"

Dziesięć milionów - tyle jest stron w internecie z końcówką ".pl". Daje nam to trzynastą pozycję w rankingu. To wynik lepszy od na przykład od Rosji i końcówki ".ru", która jest w adresie 250 tysięcy stron mniej. Nadal jednak jesteśmy daleko w tyle za najpopularniejszą domeną, czyli ".net" z wynikiem 260 milionów stron.

Potępiają, ale tego nie napiszą, bo Izrael nie chce

Regionalny szczyt w Stambule, poświęcony problematyce bezpieczeństwa w Azji, zakończył się we wtorek gremialnym potępieniem izraelskiej operacji przeciwko flotylli z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Oficjalny dokument kończący spotkanie nie zawiera jednak słów potępienia, ponieważ silnie sprzeciwił się temu Izrael, też obecny na szczycie.

Porwali go, czy sam uciekł?

Iran przekazał we wtorek ambasadzie Szwajcarii w Teheranie dokumenty, z których ma wynikać, że zaginiony rok temu naukowiec został porwany przez Stany Zjednoczone i jest przetrzymywany na ich terytorium. Według marcowych doniesień telewizji ABC, naukowiec nie tyle co został porwany, ale dobrowolnie uciekł do USA.