Rząd ma zaufanie

Słowacki rząd pod przewodnictwem Ivety Radiczowej uzyskał we wtorek wotum zaufania. Tym samym może przystąpić do realizacji planów zaostrzenia polityki fiskalnej i zwalczania korupcji.

Barak przed komisją

Najpierw premier, a teraz minister obrony Izraela stanął przed komisją śledczą ws. ataku izraelskich komandosów na konwój z pomocą dla Strefy Gazy. Według Ehuda Baraka, morski konwój był "zaplanowaną prowokacją".

Oficjalny koniec pandemii świńskiej grypy

To koniec pandemii grypy A/H1N1 - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jak obliczono, z powodu tzw. świńskiej grypy od kwietnia 2009 roku na całym świecie zmarło 18,5 tys. osób.

Rosyjska władza traci popularność

Popularność prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i premiera Władimira Putina spadła w lipcu do poziomu najniższego od 2008 roku - wskazuje najnowszy sondaż. Nie oznacza to wcale jednak, że politycy są całkowicie niepopularni.

Błąd lekarzy pomógł uciec terroryście?

Szkoccy parlamentarzyści zażądali opublikowania w całości opinii medycznej, na podstawie której ze względów humanitarnych zwolniono z więzienia Libijczyka, skazanego w związku z zamachem nad Lockerbie. Lekarze twierdzili przed rokiem, że terrorysta ma przed sobą trzy miesiące życia. Żyje do dziś.

Policja przeszukała biura Google

Południowokoreańska policja przeszukała we wtorek biura firmy Google w Seulu. Funkcjonariusze szukali dowodów nielegalnego zbierania danych o użytkownikach internetu, w ramach przygotowań do uruchomienia usługi "Street View" w Korei Południowej.

Uratowany spod błota po 50 godzinach

Po 50 godzinach z przygniecionego zwałami błota zawalonego domu w prowincji Gansu na północnym zachodzie Chin ratownicy wydobyli 52-letniego mężczyznę. Powódź i połączona z nią lawina błotna zabiły już w Gansu 702 ludzi. Nadal 1148 osób jest uznanych za zaginione.

Austriacki Kościół się kurczy

Oczekuje się, że w tym roku w Austrii z Kościoła rzymskokatolickiego wystąpi rekordowa liczba 100 tysięcy osób - pisze dziennik "Der Standard", wskazując na skandale z molestowaniem seksualnym, które mocno nadszarpnęły reputację Kościoła.

Zabójca Lennona ma szansę na wolność

Mark Chapman, zabójca Johna Lennona, usłyszy we wtorek decyzję w sprawie zwolnienia warunkowego, podaje Sky News. Dotychczas pięć podań Chapmana o zwolnienia było odrzucanych.

Nieudany przemyt 37 tys. butelek whisky

Służby celne Kuwejtu udaremniły próbę przemytu 37 tysięcy butelek whisky do kraju. W muzułmańskim państwie panuje całkowita prohibicja i służby celne muszą nieustannie walczyć z przemytem alkoholu.

Polacy okradali czeskich powodzian

Czeska policja aresztowała pięciu obcokrajowców, w tym trzech Polaków, podejrzanych o okradanie powodzian z północy kraju. Oprócz Polaków policjanci aresztowali dwóch Rumunów wynoszących z osuszanego domu rower do ćwiczeń.

Polacy zaczęli gasić Rosję

159 Polaków zaczęło walkę z ogniem w obwodzie riazańskim, jednym z najbardziej dotkniętych pożarami lasów regionów Federacji Rosyjskiej.

Coraz więcej cywili ginie w Afganistanie

Liczba afgańskich cywili zabitych w pierwszej połowie 2010 roku wzrosła o 31 procent w porównaniu z pierwszym półroczem 2009 r., podała w wtorek ONZ. Łącznie było to 1271 ofiar śmiertelnych i 1997 rannych. Wyraźnie spadła za to ilość ofiar działań sił NATO, które odpowiadają za 12 procent zabitych, czyli 386 osób.

W Polsce krzyż, na Słowacji Świętopełk

Słowaccy nacjonaliści bronią pomnika księcia Świętopełka. W niedzielę doprowadziło to do walk z policją, w których kilku "obrońców" zostało lekko rannych. Inicjatywa usunięcia rzeźby pojawiła się po tym, jak media dopatrzyły się na nim symboli faszystowskich z okresu państwa słowackiego podczas II wojny światowej.

Uniwersalny Czas Mekki

Muzułmanie z całego świata już wkrótce będą mogli regulować swoje zegarki według olbrzymiego zegara, który instalowany jest w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Godzina wskazywana przez zegar ma być dla wiernych odpowiednikiem czasu Greenwich. Między innymi w tym celu budowany jest drugi najwyższy budynek świata o wysokości 600 metrów.

100 mld dolarów cięć w wojsku

Amerykański sekretarz obrony, Robert Gates, zaprezentował plany zreformowania budżetu amerykańskiego wojska. Zniknie jedno dowództwo, dziesiątki stanowisk generalskich oraz wiele kontraktów z prywatnymi firmami. Ma to dać 100 miliardów dolarów oszczędności, które zostaną przeznaczone na działania bojowe.

Po Rosji Gruzja też w ogniu

Kolejny kraj po Rosji nękany jest przez pożary. Od początku tygodnia ogień pustoszy lasy w Gruzji. Najgorzej jest w rejonie Borżomi - 120 kilometrów od stolicy Tbilisi. Spłonęło tam już 25 hektarów lasu.

Plama ropy dosięgła plaż Rio

Olbrzymia plama ropy tym razem nie w Zatoce Meksykańskiej, lecz u wybrzeży Rio de Janeiro. Na plaży leżą martwe ptaki, a turyści uciekają w obawie przed infekcjami. Władze prowadzą śledztwo w sprawie przyczyn powstania wycieku.

Obywatelstwo za 0,5 mln euro

Czy obywatelstwo można kupić? W Czarnogórze niedługo będzie to możliwe pod warunkiem zainwestowania w tym małym bałkańskim kraju pół miliona euro. Rząd rozpoczął realizację programu "obywatelstwa ekonomicznego", które ma na celu przyciągać bogatych zagranicznych biznesmenów.

Japonia przeprasza za okupację

Premier Japonii Naoto Kan przeprosił, w opublikowanym we wtorek oświadczeniu, za cierpienia wyrządzone narodowi koreańskiemu w ciągu 35 lat kolonizacji tego kraju. Tokio do tej pory nie wyraziło skruchy za swoje okrutne panowanie nad Koreą w latach 1910-1945, co nieustannie kładło się cieniem na wzajemnych relacjach.

Chodorkowski o "podejrzanej karierze" i walce z Kremlem

Michaił Chodorkowski, skazany na rosyjskie łagry były szef koncernu naftowego Jukos, postanowił ujawnić szczegóły ze swojego życia. Niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel" opowiedział o tym, jak przed 23 laty zajął się biznesem, a następnie "wyszedł na barykady" i został dysydentem.

Trochę ecstasy i można skakać z balkonu

Hiszpańskie media biją na alarm. Na popularnych wśród turystów Balearach - zwłaszcza na wyspie Ibiza - ogromną popularnością wśród młodych turystów cieszy się niebezpieczna zabawa zwana "balconing". Polega ona na przeskakiwaniu z balkonu pokoju hotelowego na balkon innego pokoju, a także na skakaniu do basenu hotelowego z balkonu pokoju. Tego lata odnotowano już kilkadziesiąt przypadków tego typu rozrywki, z czego 4 zakończyły się śmiercią.

Eko-autostrada po francusku

Nowy typ turbiny wiatrowej napędzanej podmuchem powietrza tworzonym przez przejeżdżające ciężarówki przechodzi badania przy jednej z francuskich autostrad. Docelowo prądem z tych urządzeń mają być zasilane na przykład tablice świetlne i kamery przy trasie.

2,9 mln złotych mandatu za prędkość

37-letni Szwed wpadł w Szwajcarii w pułapkę radarową, pędząc sportowym samochodem z prędkością 290 km/h. Na razie odebrano mu prawo jazdy i samochód, a w perspektywie jest jeszcze grzywna w maksymalnej wysokości nawet miliona franków szwajcarskich (około 2,9 miliona złotych).

165 ofiar powodzi w Himalajach

W wyniku powodzi w himalajskim Ladakhu na północy Indii zginęło już 165 osób. Lokalne władze obawiają się, że ofiar śmiertelnych kataklizmu będzie znacznie więcej - nawet 500, bo tyle osób nadal uznaje się za zaginione. Wśród nich jest 110 turystów.

Putin dziękuje Tuskowi

Premier Rosji Władimir Putin podziękował w poniedziałek premierowi Polski Donaldowi Tuskowi za skierowanie grupy polskich ratowników i strażaków do pomocy w gaszeniu pożarów lasów na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Wpadka ukraińskich terrorystów amatorów

Czterech młodych ukraińskich bezrobotnych, podjęło ryzykowną próbę wzbogacenia się. Dzwonili do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i grożąc serią zamachów w środkach transportu miejskiego w Kijowie domagali się 600 tys. dolarów okupu. Ich próba zarobku zakończyła się w areszcie.

Kolejna baza USA w Kirgistanie

USA planują utworzenie w Kirgistanie drugiej bazy wojskowej, pomimo niestabilnej sytuacji w tym środkowo-azjatyckim państwie. Koszty instalacji, która ma powstać w Oszu na południu kraju, szacuje się na 10 mln dolarów - pisze w poniedziałek dziennik "The Washington Post".

Tusk po rozmowie z Putinem: Drobny kryzys

"Drobny kryzys" w współpracy polsko-rosyjskiej dotyczącej śledztwa po smoleńskiej katastrofie, zdaniem Donalda Tuska ma się zakończyć. Polski premier rozmawiał telefonicznie z swoim rosyjskim odpowiednikiem w poniedziałek.