Iran wystrzelił rakiety

Iran wystrzelił w poniedziałek rano swoje najnowocześniejsze rakiety dalekiego zasięgu - podały irańskie media. To kolejna próba pocisków rakietowych, przeprowadzona w ciągu trwających od kilku dni ćwiczeń elitarnej Gwardii Rewolucyjnej.

"Polska skorzysta na niemieckich wyborach"

Wyniki wyborów za Odrą można uznać za korzystne dla Polski - uważają eksperci. - Koalicja chadeków z liberałami, to zapowiedź polityki otwartości i zrozumienia wobec Warszawy - powiedział w TVN24 Bartosz Dudek, szef polskiej sekcji "Deutsche Welle".

Reżysera może ułaskawić Schwarzenegger

Ratunkiem dla Romana Polańskiego, aresztowanego za gwałt na 13-latce sprzed ponad 30 lat, może być interwencja gubernatora Kalifornii Arnolda Schwarzeneggera. Według amerykańskiego prawa, gubernator stanowy, podobnie jak prezydent USA, może stosować prawo łaski wobec osoby łamiącej prawo stanowe. A Polańskiego ściga właśnie kalifornijska prokuratura.

Reżim przykręca śrubę po powrocie prezydenta

Rząd tymczasowy Hondurasu, którego szef obalił wcześniej w przewrocie prezydenta Manuela Zelayę, wydał dekret pozwalający na ograniczenia wolności obywatelskich, w tym wolności słowa i prawa do zgromadzeń. Według Zelayi, który powrócił do kraju i przebywa na terenie brazylijskiej ambasady, działania władz wyglądają na wprowadzanie stanu wojennego.

Meksyk pod wodą

Dwutygodniowe obfite opady deszczów w Meksyku zbierają dramatyczne żniwo. Ze swoich domów w południowej części kraju musiało uciekać ponad 2 tys. mieszkańców.

Papież bez czarodziejskiej różdżki

Ten, kto spodziewał się, że papież Benedykt XVI podczas pielgrzymki w Czechach zadeklaruje sposób rozwiązania problemu ateizmu, rozczaruje się. - Benedykt XVI nie ma "czarodziejskich rozwiązań" - można było usłyszeć z Watykanu w drugim dniu pielgrzymki papieża do Republiki Czeskiej.

Babochłop w pralce

Doktor fizyki i najbardziej wpływowa kobieta na świecie w rankingu amerykańskiego miesięcznika "Forbes". Za naszą zachodnią granicą o jej stylu mówią "babochłop", a inni zarzucają, że gra "pod publiczkę" i w dodatku siedzi w "pralce". To jednak nie przeszkodziło jej, by została po raz raz drugi z rzędu kanclerzem Niemiec.

Długa droga do ekstradycji

Amerykański sąd chce, żeby Roman Polański odpowiadał za czyn, którego dopuścił się przed ponad 30 laty. Droga reżysera do amerykańskiego sądu może jednak zająć wiele miesięcy, a nawet lat. O jego wysłaniu zdecydować bowiem może jedynie szwajcarski sąd, a Polański będzie mógł się od jego decyzji odwoływać.

Polański w matni

- Byłem myszą, którą zabawiał się wyjątkowo wredny kot – tak Roman Polański opisywał swój proces, w którym został uznany winnym seksu z 13-latką. Uciekł wtedy z USA i nigdy tam nie wrócił. Po 31 latach zatrzymali go Szwajcarzy. Niewykluczone, że znów stanie przed amerykańskim sądem. Gwałciciel, który nie poniósł kary, czy ofiara medialno-sądowej nagonki? Przypominamy jeden z najsłynniejszych procesów w historii amerykańskiego sądownictwa.

Szwajcaria czeka 40 dni na wniosek ekstradycyjny

Szwajcarskie władze oczekują na oficjalny wniosek USA o ekstradycję Romana Polańskiego. Amerykańska strona ma na jego złożenie 40 dni - powiedziała rzeczniczka szwajcarskiego ministerstwa sprawiedliwości Brigitte Hauser-Sueess.

Polański walczy o anulowanie aresztu

Francuski adwokat Romana Polańskiego Georges Kiejman powiedział w niedzielę, że stara się w Zurychu o anulowanie nakazu aresztowania, na podstawie którego policja szwajcarska zatrzymała reżysera w sobotę wieczorem. Według niego konwencja o ekstradycji między USA a Szwajcarią "nie jest zbyt jasna".

Fox News wietrzy spisek w zatrzymaniu Polaka

Zatrzymanie Romana Polańskiego na lotnisku w Szwajcarii poruszyło nie tylko polskie, ale również światowe media. Stacja telewizyjna Fox News sugeruje, że aresztowanie Polańskiego może mieć podtekst polityczny. Natomiast swojego zadowolenia z obrotu spraw - chyba jako jedyny - nie ukrywa plotkarski portal tmz.com.

Angela Merkel otwiera szampana. Płacz SPD

Choć w niemieckich wyborach parlamentarnych ponownie zwyciężyła CDU-CSU i ponownie Angela Merkel zostanie kanclerzem, to wybory doprowadziły jednak do przebudowy sceny politycznej. Dzięki dobremu wynikowi FDP, chadecy będą mogli zerwać wielką koalicję z SPD i ułożyć się z liberałami. To wszystko przy rekordowo niskiej frekwencji wyborczej - "jedynie" 72-procentowej.

Merkel wygrywa. Koniec wielkiej koalicji

CDU-CSU prawdopodobnie zakończy współpracę z SPD. Według badań exit-polls, 33,5 proc. głosujących w niemieckich wyborach parlamentarnych wybrało partię Angeli Merkel. Decydujący jednak jest wynik liberałów z FDP. Jeśli zgodnie z badaniami otrzymają oni 15 proc. głosów, to CDU-CSU będzie mogła stworzyć z nimi rząd większościowy. To oznaczać będzie koniec wielkiej koalicji z socjalistami, którzy - według sondaży - otrzymali 22,5 proc.

Granaty na Wzgórzu Świątynnym

Dwóch izraelskich policjantów i 11 Palestyńczyków zostało lekko rannych w zamieszkach, do których doszło na Wzgórzu Świątynnym – świętym miejscu judaizmu i islamu. Palestyńczycy protestowali przeciwko wizycie przedstawicieli gminy żydowskiej i rzucali kamieniami. Izraelczycy użyli granatów ogłuszających.

Polański w areszcie ekstradycyjnym

Roman Polański został zatrzymany w Zurichu przez szwajcarską policję na zlecenie federalnego ministerstwa sprawiedliwości. Ma to związek ze stosunkiem seksualnym z 13-letnią Samanthą Geimer, do którego doszło przed ponad 30 laty w Stanach Zjednoczonych. Polska ambasada zażądała wyjaśnień od Szwajcarów.

Papież nauczał Czechów i mówił po polsku

Benedykt XVI odprawił mszę na Anioł Pański na lotnisku w czeskim Brnie. Mówił podczas niej o potrzebie Boga w życiu człowieka. - Historia pokazała absurdy, w jakie człowiek popada, kiedy wyklucza Boga z horyzontu swych decyzji i działań, a także jak trudno jest zbudować społeczeństwo inspirowane wartościami dobroci, sprawiedliwości i braterstwa, ponieważ istota ludzka jest wolna, a jej wolność pozostaje krucha - nauczał Benedykt XVI.

Zamach na ministra, burza zabija żołnierzy

W niedzielę doszło do nieudanego zamachu na afgańskiego ministra energetyki. Również w niedzielę trzej francuscy żołnierze zginęli w Afganistanie podczas operacji przeciwko talibom - podali w niedzielę Francuzi. Później sprecyzowali, że nie zabili ich talibowie, ale śmiertelnie groźna okazała się burza.

Złodzieje wysadzeni, bankomat przetrwał

Tragicznie zakończona próba rabunku w Dinant w Belgii. Dwaj przestępcy chcieli wysadzić wejście do banku, by móc dobrać się do bankomatu. Dynamit eksplodował nie w tym momencie kiedy się tego spodziewali – jeden nie żyje, drugi jest ciężko ranny.

Wojska USA w zasięgu Iranu

Iran zapowiada na poniedziałek próbę rakiety dalekiego zasięgu typu Shahab 3, która według analityków może dosięgnąć Izraela i amerykańskich baz w rejonie Zatoki Perskiej - poinformowało irańskie radio państwowe. W niedzielę rano wystrzelono dwie rakiety krótkiego zasięgu w ramach ćwiczeń Gwardii Rewolucyjnej - elitarnych jednostek wojskowych.

Benedykta XVI pająk nie ruszył

Z pająkiem na szyi i sutannie przemawiał Benedykt XVI do polityków i korpusu dyplomatycznego na zamku na Hradczanach w Pradze. Papież nie zauważył chodzącego po nim intruza i ani na chwilę nie przerwał wystąpienia.

Dziesiątki ofiar, tysiące ewakuowanych

Filipiny walczą z potężnymi powodziami. Jak podaje BBC, liczbę ofiar śmiertelnych żywiołu szacuje się na co najmniej 70 osób. Kilka tysięcy ludzi odciętych od świata zostało uratowanych przez wojsko lub ratowników. Domy musiało opuścić 250 tysięcy ludzi. Ulewne deszcze sprowadził na Filipiny sztorm tropikalny Ketsana. Zalana jest stolica Filipin - Manila.

Kolejna wyprowadzka z Guantanamo

- Amerykańskie władze zwolniły kolejnych trzech więźniów z więzienia w amerykańskiej bazie wojskowej w Guantanamo, na Kubie - poinformował Departament Sprawiedliwości USA. Dwóch więźniów zostało odesłanych do Irlandii, a trzeci do rodzinnego Jemenu.

Głoduje już ponad miliard

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton zaapelowali o niezwłoczne nasilenie walki o światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Według danych ONZ na świecie głoduje już ponad miliard ludzi.

Spada liczba zwolenników Lizbony

Najnowszy sondaż dotyczący poparcia dla Traktatu Lizbońskiego pokazuje, że ZA jest 55 proc. Irlandczyków. Do referendum został niespełna tydzień, a poparcie spada: jeszcze dwa tygodnie temu było o 7 punktów procentowych wyższe.

Tylko Polacy witali w Czechach papieża

Gdyby nie pielgrzymi z Polski, to pierwszy dzień wizyty papieża w Czechach mógłby wręcz być niezauważony. Tylko Polacy głośno witali Benedykta XVI, gdy jechał z praskiego lotniska do centrum miasta.

Iran zgadza się na inspekcje

Iran stara się uspokoić świat po informacji o budowie nowych zakładów wzbogacania uranu. Wiceprezydent kraju Ali Akbar Salehi zapewnił w sobotę, że irańskie władze pozwolą ekspertom z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na inspekcje. W piątek obiecywał to również prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Siedem godzin gonili tygrysy

Dwa wielkie tygrysy uciekły z klatki w rumuńskim ZOO. Czterystu turystów ewakuowanych, panika i służby, które robią, co mogą, by złapać niepokorne zwierzęta - tak wyglądało piątkowe popołudnie i wieczór w miejscowości Hunedoara w środkowo-wschodniej części kraju.