Huta zacznie pracę, dyrektor wolny

Wznowienie produkcji w węgierskiej hucie, w której doszło do wycieku niebezpiecznego szlamu, nastąpi w czwartek, lub piątek. - Już wznowiliśmy działanie ogrzewania przemysłowego i kiedy osiągnięta zostanie odpowiednia temperatura wznowimy produkcję - poinformował w środę Gyoergy Bakondi, szef węgierskich służb ratownictwa cywilnego. W środę z aresztu został zwolniony zatrzymany wcześniej dyrektor huty.

Obama utrzyma "Don't Ask, Don't Tell"?

Prezydent USA Barack Obama został postawiony w kłopotliwej sytuacji przez sędziego federalnego, który nakazał zniesienie zasady "Don't Ask, Don't Tell". Nie jest wykluczone, że w związku z wyborami do Kongresu jego administracja zdecyduje się odwołać od decyzji sędzi Virginii Phillips.

Demokraci stracą Izbę Reprezentantów?

Niezadowoleni z wysokiego bezrobocia amerykańscy wyborcy mogą odebrać Demokratom kontrolę nad Izbą Reprezentantów - wynika z przedwyborczego sondażu wykonanego na zlecenie agencji Reutera.

OBWE przypomina Ukriańcom o wolności słowa

OBWE wezwała Ukrainę do podjęcia szybkich i konkretnych działań zmierzających do uniknięcia dalszego ograniczania wolności mediów w tym kraju. - Potrzebne są konkretne działania - powiedziała przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović w Kijowie.

Chilijscy górnicy na ustach całego świata

Trwająca ponad pół doby akcja ratunkowa w chilijskiej kopalni jest jednym z najważniej obserwowanych wydarzeń na świecie. Specjalne wydania wiadomości emitują wszystkie większe stacje telewizyjne świata, a na pustyni Atacama aż roi się od dziennikarzy.

Chavez chce korzystać z "polskiej" rury

Miała nią płynąc kaspijska ropa do Polski, ale wiele wskazuje na to, że popłynie wenezuelska na Białoruś. W przyszłym tygodniu na Ukrainę przyjedzie prezydent Wenezueli Hugo Chavez. Głównym tematem rozmów będzie najprawdopodobniej transport wenezuelskiej ropy naftowej dla Białorusi za pośrednictwem ropociągu Odessa-Brody.

Moskwa: sprawa Litwienienki nie powinna być przeszkodą

Sprawa otrutego polonem Aleksandra Litwinienki i inne sporne problemy nie powinny hamować współpracy w innych dziedzinach - powiedział w Moskwie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Z kolei szef brytyjskiego MSZ William Hague podkreślał, że Londyn i Moskwa powinny współpracować w rozwiązywaniu globalnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa, mimo utrzymujących się między nimi nieporozumień.

Na początku była łyżka tuńczyka, potem kasyno

Chilijscy górnicy pod ziemią uwięzieni byli ponad dwa miesiące. To najprawdopodobniej najtrudniejszy okres w ich życiu. Przez ponad dwa tygodnie od katastrofy w kopalni na pustyni Atacama nikt nie wiedział, gdzie dokładnie się znajdują. Gdy górników odnaleziono, zapewniono im najlepsze warunki. Nieustannie byli pod opieką lekarzy. Oni sami próbowali w kopalni próbowali stworzyć namiastkę normalności - grali w karty, czytali gazety, a nawet oglądali mecz piłki nożnej.

Abp Nycz apeluje w sprawie dopalaczy

"Dociera do nas kolejna fala tragicznych informacji o zatruciu tzw. dopalaczami młodych ludzi oraz dzieci" - napisał metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz w liście do proboszczów i rektorów swojej archidiecezji. Duchowny zaapelował też do rodziców i wychowawców "o zwrócenie szczególnej uwagi tak w nauczaniu, jak i duszpasterskim działaniu na potrzebę profilaktyki w tej sprawie".

Rosjanie jak Polacy, "oczy" biorą z Izraela

Rosjanie kupią od Izraela bezzałogowe aparaty latające - poinformowały państwowe zakłady Israel Aerospace Industries (IAI) i rosyjski Oboronprom. Zgodnie z zawartą umową samoloty będą montowane w Rosji.

Alarm na dworcu, ludzie ewakuowani

Policja zarządziła ewakuację hali dworca kolejowego w Rotterdamie po tym, gdy na jej terenie znaleziono podejrzany ładunek. Ostatecznie po sprawdzeniu przez pirotechników okazało się, że to fałszywy alarm.

Rosjanie "biorą" 300 miliardów dol. rocznie

O ponad jedną trzecią wzrosła wartość łapówek w Rosji w 2010 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Średnia zawartość "koperty" wyniosła ok. 30,5 tys. rubli (2,9 tys. zł) - podało w oświadczeniu w środę Biuro Prokuratora Generalnego Rosji. Według Transparency International Rosjanie "biorą" ok. 300 mld dolarów rocznie.

Internet obniża koszty szpiegowania

Rozwój internetu sprawił, że działalność szpiegowska stała się tańsza i dostępna zarówno dla wyspecjalizowanych agend rządowych, jak i dla świata przestępczego - stwierdził Ian Lobban szef brytyjskiego centrum nasłuchu (GCHQ). Jak dodał, rządy powinny zadbać, by ceny szpiegostwa były większe, a sama działalność trudniejsza i droższa.

"Gdyby nie zagłada Żydów", Hitler byłby dziś mężem stanu

Co dziesiąty Niemiec chciałby powrotu dyktatury, a co trzeci jest nieprzychylny napływowi imigrantów - wynika z sondażu Fundacji im. Friedricha Eberta. Naukowcy zjawisko tłumaczą obawami klasy średniej przed popadnięciem w ubóstwo. Dla niektórych to sygnał alarmowy dla polityki.

"Najseksowniejsza hakerka" następczynią Anny Chapman

Przez media za oceanem została okrzyknięta drugą Anną Chapman. Kristina Sweczinskaja w USA jednak nie szpiegowała, ale zajmowała się pospolitym okradaniem kont bankowych. Rosjanka była członkiem grupy przestępczej, która wyłudziła z amerykańskich kont 3 mln dolarów.

Dziewiąta ofiara toksycznego wycieku

Do dziewięciu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych wycieku toksycznej substancji z huty aluminium w zachodnich Węgrzech. Rząd ma podjąć w środę decyzję czy wznowić produkcję w zakładzie.

Norwegia w obronie żony noblisty

Norwegia wezwała Chiny do zniesienia restrykcji, nałożonych na Liu Xia. Żona laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo znalazła się w areszcie domowym.

Górnicy w dobrej formie. Akcja bez zarzutu

- Stan zdrowia górników jest satysfakcjonujący - zapewnił podczas konferencji prasowej chilijski minister zdrowia. Zrelacjonował również przebieg akcji ewakuacyjnej, która - jego zdaniem - jest prowadzona "zadziwiająco dobrze".

Prowokacyjna wizyta Ahmadineżada

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad rozpoczął w środę swoją pierwszą państwową wizytę w Libanie. Podróż ta postrzegana jest jako wyraz silnego poparcia dla kluczowego sojusznika Teheranu w tym kraju - radykalnego ugrupowania szyickiego Hezbollah.

Czekają na nich pieniądze, sława i... wściekłe żony

Czekają na nich pieniądze, sława, żony, narzeczone i kochanki. Jak będzie wyglądało życie górników po uwolnieniu z kopalni, gdy już dojdą do siebie? Okazuje się, że wcale nie musi być różowo, bo przed wieloma z nich stoją poważne decyzje rodzinne. Podobno niektórzy z tego powodu wcale nie chcieli wracać na ziemię.

Sędzia otwiera gejom drogę do armii

Federalna sędzia nakazała we wtorek wstrzymanie w USA egzekwowania zasady "nie pytaj, nie mów" (don't ask, don't tell). Tym samym położyła kres 17-letniemu zakazowi służenia w wojsku przez zdeklarowanych homoseksualistów.

Cały transport uranu z Polski już w Rosji

Ostatni z pięciu transportów uranu opuścił Polskę i dotarł do Rosji - ujawniła Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA). W sumie z kraju wywieziono ponad 450 kg materiału. - Polska i USA potrafią współpracować z Rosją w celu zwiększenia bezpieczeństwa nuklearnego - komentuje ambasador USA w Warszawie, Lee Feinstein.

Eksplozja w bazie elitarnej jednostki

Co najmniej 18 osób zginęło, a 14 zostało rannych w eksplozji, do której doszło we wtorek w bazie szkoleniowej elitarnej Gwardii Rewolucyjnej w Choramabadzie w prowincji Lorestan na zachodzie Iranu. Według miejscowego dowództwa, to był wypadek.

Kapsuła uratowała górników także w USA

Akcję wydobycia zasypanych górników w Chile porównuje się do wydarzeń z 2002 roku. W kopalni w Quecreek w Pensylwanii zostało wtedy uwięzionych pod ziemią 9 górników. Cała Ameryka wstrzymała oddech, śledząc pracę ekip ratunkowych, a całą historię utrwalił reżyser David Franske w dramacie fabularnym "Górnicy z Pensylwanii".

Kirgistan znowu liczy. Ręcznie

- Głosy zostaną ponownie przeliczone. Starymi metodami, czyli ręcznie, tak jak robili to nasi dziadowie - powiedział Akyłbek Żaparow, jeden z liderów partii Ar-Namys. Pięć ugrupowań, które w wyniku niedzielnych wyborów zdobyły mandaty w kirgiskim parlamencie, wyraziło zgodę na powtórne liczenie głosów.

Jak działa super-kapsuła i kosmiczny kombinezon?

"Feniks" - tę nazwę uwięzieni pod ziemią górnicy zapamiętają na całe życie. Tak nazywa się specjalna kapsuła, którą mężczyźni transportowani są na powierzchnię. Górnicy mają też na sobie specjalnie zaprojektowane kombinezony, które kontrolują funkcje życiowe.

OMON nie dopuścił do "Dnia Gniewu"

30 osób zostało aresztowanych przez OMON podczas próby zorganizowania opozycyjnej manifestacji w Moskwie. Akcję nazwaną "Dniem gniewu" zorganizował we wtorek radykalny Front Lewicowy.

"Tę chwilę zapamiętamy na zawsze". Chile świętuje

Chile oszalało z radości - górnicy uwięzieni od ponad dwóch miesięcy pod ziemią wyjeżdżają na powierzchnię. "Chile! Chile!" - skandował tłum, kiedy pierwszy mężczyzna stanął na ziemi. - Ta chwila głęboko zapadła w naszych sercach, zapamiętamy ją na zawsze - powiedział prezydent Chile Sebastian Pinera. Na ulicach chilijskich miast swoją radość manifestują tłumy.

Znów można wiercić w Zatoce Meksykańskiej

Administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła zniesienie obowiązującego od pół roku moratorium na wiercenia w dnie Zatoki Meksykańskiej. Zostało ono ogłoszone po zatonięciu platformy wiertniczej Deepwater Horizon koncernu BP i wycieku ropy do zatoki. Zniesienia zakazu wierceń domagał się przemysł naftowy, m.in. koncern BP, powołując się na straty gospodarcze.