Miedwiediew ostrzega przed wyścigiem zbrojeń


Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział we wtorek, że Rosja zdołała ustabilizować swoją gospodarkę. Podkreślił też, że w wypadku niepowodzenia negocjacji na temat międzynarodowego systemu obrony przeciwrakietowej może dojść do nowego wyścigu zbrojeń.

Miedwiediew powiedział to na Kremlu w dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb parlamentu Rosji: wyższej - Rady Federacji i niższej - Dumy Państwowej.

Nowy wyścig zbrojeń

Miedwiediew potwierdził we wtorek, że Rosja gotowa jest do współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi państwami w sferze obrony przeciwrakietowej. Ostrzegł jednak przed nowym wyścigiem zbrojeń w przypadku braku współpracy.

Powiedział, że jeśli w ciągu 10 lat nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie obrony przeciwrakietowej, to świat stanie w obliczu nowego wyścigu zbrojeń, w ramach którego Rosja będzie zmuszona do rozmieszczenia nowych środków ofensywnych.

Prezydent opowiedział się też za rozwojem współpracy Rosji z NATO i Unią Europejską.

"Urzędnicy powinni służyć"

Prezydent poinformował we wtorek, że rezerwy walutowo-kruszcowe Rosji wynoszą aktualnie ponad 500 mld dolarów, czyli więcej, niż w końcu 2008 roku.

Mówił też, że modernizacja jego kraju nie będzie możliwa bez przejrzystości w codziennych relacjach między państwem i obywatelem.

- Urzędnicy powinni służyć ludziom, a nie decydować o ich losach - oświadczył Miedwiediew w dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli połączonych dwóch izb parlamentu Rosji.

Prezydent podkreślił, że potrzebna jest modernizacja całego systemu usług państwa. - Urzędnicy państwowi nie mogą dyskredytować państwa - zaznaczył.

1000 osób słucha prezydenta

Prezydenckiego wystąpienia programowego przyszło wysłuchać ponad 1000 osób. Oprócz senatorów i deputowanych do Dumy zaproszenia otrzymali członkowie rządu, wysocy rangą pracownicy kancelarii prezydenta, prezesi Sądu Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Najwyższego Sądu Arbitrażowego, prokurator generalny, prezes Izby Obrachunkowej, przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej, członkowie Rady Państwowej, tj. prezydenci i gubernatorzy regionów tworzących Federację Rosyjską, a także najwyżsi dowódcy wojskowi, przywódcy religijni, szefowie organizacji pozarządowych i redaktorzy naczelni największych mediów.

Źródło: PAP, lex.pl